WordPress sitesi için ücretsiz resim

0
364

Başlık yeni medya düzenine uysun diye biraz çarpıcı yazdım ‘ücretsiz’ diye. Genel olarak ücretsiz tabiri kullanılsa da web üzerinde kullanılan her materyalin bir lisans hakkı vardır. WordPress sitesi için ücretsiz resim başlığından da amacım ‘Creative Common’ lisansından bahsederek blogunuzda kullanabilmeniz için bu lisans altında foto arama hakkında kısa bilgi vermektir. İsterseniz ‘Creative Common’ lisansı ne demek kısaca ondan bahsedeyim.

Bu lisans kısaca CC kısaltması ile kullanılır. Hak sahibinin eserinin ücretsiz kullanımına izin verdiğini gösteren bir lisanstır. ABD merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yönetilmektedir. Lisans türleri değişkenlik göstermekle beraber kullanılan eserin lisans sahibinin ismiyle kullanılması, ticari olmayan alanlarda kullanılması, eserin orjinalliği bozulmadan kullanılması vb. özellikleri bulunan lisans türleri vardır. Ayrıntılı bilgiye ‘Creative Common‘ resmi sitesinden veya WikiPedia türkçe sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kısaca bahsettikten sonra bu tip foto veya resimler nasıl bulunur sorusuna Flickr örneği ile cevap vermeye çalışacağım. Flickr web dünyasında bireylerin veya kuruluşların fotolarını paylaştığı sayılı sitelerden biridir. Burada yukarıda bahsettiğim lisans dışında ücretli fotolar da bulabilirsiniz. CC lisansı altında bulunan ‘ÜCRETSİZ’ fotoları bulma konusuna gelince, öncelikle siteye Yahoo mail adresi ile giriş yapılabilmektedir. Eğer Yahoo adresiniz yoksa bir tane oluşturabilirm yada direkt Flickr sitesine üye olabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sayfanın sağ üst kısmındaki arama çubuğuna arayacağınız kelimeyi azdığınızda ‘Advanced Search’ kısmı da görüntülenecektir.

flickr-foto-arama-cubugu

Burayı tıkladığınızdabirçok arama kriteri göreceksiniz, en alt kısmında ise telif hakkı ile ilgili kısım bulunmaktadır.

flickr-foto-arama

Burada ‘Only search within Creative Commons-licensed content’ kısmını seçtiğinizde arama sonuçlarında yanlızca bu lisans ile lisanslanmış foto ve resimler gelecektir. Ayrıca eğer bu fotoları ticari bir sitede kullanacaksanız bu seçeneğin hemen altındaki ‘Find content to use commercially’ kısmını işaretlemelisiniz.

Bu ayarlar sonrası arama sonuçları içerisinde bir fotoyu kaydetmek için farenizin sağ kısmı ile fotonun üzerini tıklayın. Küçük bir popup denilen pencerede fotonun indirmek istediğiniz boyutunu seçin.

flickr-foto-indirme

Buradan açılacak sayfada fotonun seçtiğiniz boyutunda görüntüsü ve üst kısmında diğer boyut seçenekleri, lisans bilgileri ile seçtiğiniz boyutu indirebilmeniz için link bulunmaktadır. Burada indirmek için başka boyutlar da seçebilirsiniz.

Burada anlattıklarım Flickr sitesi üzerinden bir örnektir, bu ve benzeri siteler için de ayrıntılı arama ayarlarından ücretsiz lisanslı fotolar bulabilirsiniz.

Umarım yazı fayda sağlamıştır, beğendiyseniz paylaşmaktan çekinmeyin, bilgi paylaştıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!