WordPress sitesi taşıdığınızda görünmeyen fotoların çözümü

5
1319

WordPress sitesi taşıdığınızda görünmeyen fotoların çözümü için benim başımdan geçen ve sebebini bulduğum bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum. Genel programcılık mantığını bildiğimden veb sayfasına isim verirken, bir değişken tanımlarken, bir fotoya isim tanımlarken veya sistemin kullandığı bir dosyayı adlandırırken özellikle Türkçe karakter kullanmamaya çalışırım. Her ne kadar dikkat etsem de bazen bu hataya düştüğüm ve çok süreler uğraştığım olmuştur.

Geçenlerde bir wordpress sitesini hosting değişikliği nedeniyle taşımak durumunda kaldım ve gene bu olay başıma geldi. Site taşıma ile ilgili site yedeklenmesi ve sitenin yedekten geri yüklenmesi yazılarıma bir göz atabilirsiniz. Site taşıma işini tamamladım ve ana sayfada bir fotonun görüntülenmediğini fark ettim. Direkt olarak önce resimlerin bulunduğu dosyaya giderek acaba dosya yükleme esnasında bir hata mı oldu diye fotonun kendisinin orada olup olmadığının kontrolünü yaptım. Foto oradaydı ve internet tarayıcımın yenile düğmesine 1-2 defa tıklamama rağmen hala görüntülenemiyordu. Tekrar fotoyu hostingteki klasörün içerisine attım ve tekrar denedim, sonuç aynı.

Yazı yazmaktan sulanmış gözlerimi şöyle bir ovaladım ve tekrardan baktığımda S harfi yerine Ş harfi kullandığımı fark ettim ve düzenleme yapıp yazıda fotoğrafı tekrar yazı düzenleme kısmından eklediğimde sorun çözüldü.

Belki birçoklarınız için basit gelebilir ama benim gibi uğraşmak istemeyip bu sayfaya ulaşan arkadaşlar için faydası olur niyetiyle paylaşayım istedim. Bunun haricinde değişik olaylarla karşılaşanlar varsa ve yorum kısmından yazarlarsa sevinirim.

Umarım sizinde probleminiz çözülmüştür ve yazıyı paylaşarak başkalarının da faydalanmasınız sağlarsınız. Paylaşmak bilgiyi çoğaltır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!