WordPress sitesinde kullanıcı ip adresini gösterme

2
2688

WordPress sitesinde kullanıcı ip adresini gösterme işlemi pek benim uygulamayı düşünmediğim ancak web tasarımı yapan birçok arkadaşın sıklıkla kullandıkları bir işlemdir. Sitenizi görüntüleyen kullanıcının ip adresini dilediğiniz bir yerde yada yazınızın üst kısmında gösterebilirsiniz. Bunun için basit bir eklenti kullanacağız. Eklentinin adı User IP olup eklentinin öncelikle kurulumunu yapıp etkinleştirin. Bundan sonrası çok basit bir şekilde ip adresini göstermek olacak.

Bu işlemi gerçekleştirmek için ip adresini göstermek istediğiniz yazıya giderek aşağıdaki gibi “IP adresiniz” gibi bir yazıdan sonra kısa kodu eklemek. Kullanacağınız shortcode yani kısa kod aşağıda da gördüğünüz gibi köşeli parantez içerisinde “user_ip” şeklinde olacaktır. Kısa kod kullanma ile ilgili bilgi almak için bu konu ile ilgili yazılmış yazımı okuyabilirsiniz. Bu işlem sonrasında başka yapılacak bir şey yok, geriye kalanını eklentinin kendisi halledecek.

ip-gosterme-girisBundan sonra yazıya giderek kontrol ettiğinizde IP adresinizin yazınızın eklendiği kısmında aşağıdaki gibi görüntülendiğini göreceksiniz.

ip-gosterme-sonucYukarıda da dediğim gibi kullanımı basit  ve aynı zamanda iş görmesi bakımından sıkıntı yaşamayacağınız bir eklenti. Eklentiyi dilerseniz yan sütunda bir metin ekleyerek ve içerisine yine aynı şekilde kısa kodu gömerek te kullanabilirsiniz. Böylece her defasında yazınızın bir yerlerine kodu ekleyip göstermek durumunda kalmazsınız. Bunun dışında sitenizin footer yani sitenizin alt kısmına da ekleme şansınız bulunmaktadır.

Umarım işinizi görmüştür. Paylaşın ki herkes okusun, bilgi paylaştıkça çoğalır ve herkes öğrenir, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!