WordPress sitesine favicon ekleme

1
1045

“Hayat ayrıntılarda gizlidir” sözünden hareketle bu yazımda web siteniz için gerekli olan bir ayrıntıdan bahsedeceğim. Favicon bir site tarayıcıda açıldığında sayfanın en başında görüntülenen, 16×16 veya 32×32 pixel boyutlarındaki bir ikon resmidir. WordPress sitesine favicon ekleme işlemi yapmazsanız ya hosting firmasının ya da wordpress sisteminin atadığı bir ikon sayfa başlığında görüntülenir.Aşağıda bu sitenin ve Yahoo Mail ve Gmail sitelerinin favicon şekillerini görmektesiniz.

favicon-nedir

Favicon kullanmak önemli mi?

Yukarıda da değindiğim gibi yapılan bir işte ayrıntılar önemlidir. Sitenizin akılda kalıcı olması için siteye özgün logo ve favicon tasarlayıp bunları kullanmak sizi diğer sitelerden ayırır ve farklı kılar. Bir de artık web tarayıcılar birden çok pencere veya sekme dediğimiz şekilde sayfalar halinde açıldığı için burada bulunacak olan ikonunuz sizi diğer sayfalardan yine ayıracak ve fark edilmenizi sağlayacaktır.

Nasıl favicon oluşturabiliriz?

Bunun için birçok program ve yöntem mevcuttur ancak pratik bir biçimde bu işlemi halledebilirsiniz.

Çevrimiçi bir favicon oluşturmak için Logaster tarafından harika bir hizmet sunulmaktadır. Sadece birkaç tıklamayla bir favicon tasarlamak ve bu hizmetten faydalanmak mümkün, ayrıca çok sayıda fikir de alacaksınız. Favicon yanında ayrıca bir logo, kartvizit, zarf, vb oluşturabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz gibi adım adım giderek bir favicon hazırlayabilirsiniz.

Benim denediğim diğer bir site olan Favicon Generator adlı site, sizlere tavsiye edebileceğim diğer bir ikon oluşturma ve bu ikonu kullanma sayfasıdır. Bu sayfayı açtığınızda orada ikonu oluşturmanız için gerekli resim veya fotoğraf yükleme çubuğu karşınıza çıkacak. Gözat butonunu tıklayarak favicon yapmak istediğiniz resmi seçin ve Create Favicon kısmını tıklayın. Bir tavsiye olarak şunu belirtmek istiyorum, daha iyi görünümlü ikon oluşturabilmek için fotoğrafın en – boy oranının birbirine yakın olması (kare şeklinde) ve göstermek istediğiniz şeklin fotoğrafın tamamını doldurması (beyaz kısımların az olması) önemlidir.

favicon-olusturma-resim-secimi

Resim veya fotoğraf yüklendikten sonra otomatik olarak ikonunuz oluşturulacak ve bunu nasıl kullanacağınızla ilgili HTML kodu da alt kısmında belirecektir. Burada yeşil ok ile işaret ettiğim kısımda oluşturulan ikonu görebilir, yan tarafında bulunan linki tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

favicon-olusturma-sonuc

İndirilen bu dosyayı site ana dizinine favicon.ico şeklinde isimlendirerek yükleyin. Kırmızı çerçeve ile gösterilen kodu temanızın header.php dosyasına eklemeniz gerekecek. Bu html kodunu kopyalayarak kullanmakta olduğunuz tema header.php dosyasını açın ve <head> ile başlayıp </head> ile biten kısma yapıştırıp kaydedin. Artık sayfanızı yenilediğinizde ikonunuz sayfa başlığında görüntülenecektir.

Eğer kod kısmı ile uğraşmak istemiyorsanız yukarıda anlatıldığı şekilde ikonunuzu oluşturup bilgisayarınıza inddirdikten sonra Custom Favicon adlı eklentiyi kullanarak bu işlemi halledebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle ikon eklerseniz daha sonra tema değişikliği yaptığınızda ikonunuz için tekrardan kod eklemek durumunda kalmazsınız.

Beğendiyseniz paylaşın, iyi bloglamalar…

 

Paylaşmak önemsemektir!