WordPress sitesine SoundCloud müzik ekleme

0
2364

Belki de bir yazınızda beğendiğiniz bir müziği paylaşmak istiyorsunuz. Bu yazıyı okuduğunuzda dünya üzerinde önemli bir yer etmiş SoundCloud müzik sitesinden bir parçayı sitenize ekleyebilirsiniz. WordPress sitesine SoundCloud müzik ekleme işlemini burada anlatmaya çalışacağım. Bunu yapan eklentiler de mevcut ancak eğer ayrıntılı bir müzik sitesiyle uğraşmıyorsanız buna gerek yok.

Eklentinin adı Souncloud is Gold, dilerseniz bu eklentiyi sitenize yükleyerek kullanabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için en zor aşama  SoundCloud sitesinden eklemek istediğiniz müziğin id’sini yani parça numarasını bulmak, ondan sonrası kolay. Öncelikle bunun nasıl bulunacağı ile ilgili kısaca bilgi vereceğim. Soundcloud sitesinde bulunan ve sitenizde yayınlamak istediğiniz müzik parçasının alt kısmında butonlar bulunuyor, bunlardan Share yani paylaş yazanı tıklıyoruz.

soundcloud-paylasim-butonu

Karşınıza gelen sayfada birinci olarak Embed yani gömülü kod kısmını tıklayacağız. Sonrasında ikinci olarak alt tarafta bulunan WordPress code yazısının yan tarafındaki kutucuğu etkin hale getireceğiz. Üçüncü olarak ise mavi çerçeve ile gösterdiğim ve WordPress yazınızın içine ekleyeceğiniz kodu seçerek kopyalama işlemini yapacaksınız. Buradan elde edeceğiniz kod WordPress sitesi için düzenlenmiş ve kullanıma hazır koddur.

soundcloud-paylasim-kodu-alma

 

Kopyaladığınız bu kodu eklemek istediğiniz yazıya yapıştırdığınızda aşağıdaki gibi görüntülenecektir. Burada params ile başlayan kısımlarda düzenlemeler yapabilirsiniz. Mesela genişliğini (width) % 100 değil de % 80 veya yüksekliğini (height) 450 yerine 150 yapabilirsiniz. Bu ayarlamalar sitenizin şablonuna göre size kalmış ayarlamalar. Müziğin eklendiği sayfa tıklandığında otomatik olarak müzik çalsın istiyorsanız auto_play=false kısmını auto_play=true olarak değiştirmeniz yeterlidir.

soundcloud-paylasim-kodu-ornegi

Artık ayarlamalar tamamlandı. Yazınızı kaydedip yayınladığınızda aşağıdaki gibi bir SoundCloud müzik parçasını sitenizin yazıları içerisinde paylaşabilirsiniz.

Son olarak belirtmek istediğim bir şey var. Sitenizi localhost’ta yani bilgisayarınızda hazırlıyorsanız bu özellik çalışmayabilir. Benim yaptığım denemelerde çalışmadığı için bu konuda da sizleri uyarmak istedim.

Uygulamanın nasıl göründüğünü aşağıda sizin için beğeneceğinizi düşünerek seçtiğim müziği dinleyerek inceleyebilirsiniz.

Yazıyı da, paylaşmış olduğum müziği de beğenmiş olduğunuzu umuyorum. Beğenilerinizi bu yazıyı aşağıda bulunan ve bir tık zorluğundaki paylaşım butonlarını kullanarak gösterebilirsiniz.

Müzik dolu günlerle iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!