WordPress sitesini manuel yedekten geri yükleme

9
2501

WordPress sitesini manuel yedekten geri yükleme nasıl yapılır bu yazımızın içeriğini oluşturmaktadır. Önceki yazımızda manuel yedeklemenin nasıl yapılacağına ilişkin bir yazıyı sizlerle paylaşmıştım. Bu yazımda da bu yedek ile sitemizi nasıl eski haline getireceğiz onu anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle yeni bir wordpress sitesi kurarken yaptığımız gibi bir veritabanı oluşturacağız. Konu ile ilgili bilgi almak için adım adım wordpress kurulumu yazımızı okuyabilirsiniz. Daha sonra sunucumuz cPaneline giderek phpMyAdmin‘i açıyoruz. Aşağıda 1 ile gösterilen yerde yeni oluşturduğumuz veritabanını seçiyoruz, 2 ile gösterilen ‘İçe Aktar‘ sekmesini de seçerek 3 numaralı kısımda ‘göz at‘ sekmesinden daha önceki yedeğini aldığımız ve bilgisayarda bulunan .sql uzaantılı dosyamızı bulup ‘Tamam‘ diyoruz. 4 numaralı kısımlarda hiçbir değişiklik yapmadan ‘Git‘ sekmesi tıklandığında tüm veritabanı yeni oluşturduğumuz veritabanının içine aktarılıyor.

phpMyAdmin ile veritabanını sunucuya gönderme
phpMyAdmin ile veritabanını sunucuya gönderme

Sonuç olarak;

manuel-geri-yukleme-bitti-onayi

şeklinde olumlu bir uyarı alıyoruz. Sol menüdeki yeni veritabanını tıkladığımızda aşağıya doğru açılan ve içerisinde veritabanı tablolarımızı barındıran bir listeyi görmüş olacağız.

veritabanı tablolarımızın listesi
Veritabanı tablolarımızın listesi

Şimdi sıra geldi yedeğini aldığımız dosyaları sunucumuza göndermeye. Bunun için yine dosya gönderiminin en sağlıklı yöntemi olan FTP programı yardımıyla dosyalarımızı sunucuya göndereceğiz. cPanel veya Plesk panel içerisinden dosya yönetimi yoluyla da bunu yapabilirsiniz. Konu ile ayrıntılı bilgiyi FTP programı kullanımı yazımızdan edinebilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz sol taraftaki dosyaların tamamını seçerek mausun sağ butonu tıklandığında açılan listeden ‘karşıya yükleyin‘ sekmesini seçerek dosyalarımızı gönderiyoruz.

Ftp programı ile dosyaların sunucuya gönderilmesi
Ftp programı ile dosyaların sunucuya gönderilmesi

Yükleme bittikten sonra kullandığınız web tarayıcıyı açarak (Chrome veya Firefox) sitemizin adını yazdığımızda aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak, bu sayfayı gördüğünüzde paniğe gerek yok, hatta bu sayfa yerine siteniz açılırsa o zaman panik yapın derim :)

Site uyarı sayfası
Site uyarı sayfası

Bu sayfa henüz dosyalar ile veritabanı arasında bağlantı yapmamış olduğumuzu göstermektedir. Şimdi aşağıda resimde de göreceğiniz üzere wp.config.php adındaki dosyada bazı düzenlemeler yapacağız. Bu dosyaya sitenizin ana dizinindeki dosyalardan ulaşabilirsiniz veya yedeğini aldığınız site dosyalarının içinde de mevcuttur. Dosyayı herhangi bir not defteri uygulaması ile açın (notepad++ benim  favorim), aşağıda resimde 1, 2 ve 3 ile gösterilen yerlere sırasıyla yeni oluşturduğunuz veritabanı adı, kullanıcı adı ve parolayı eskilerini silerek yazın ve dosyayı kaydedin. Yeni kaydedilen dosyayı yine eski bulunduğu konuma yani ana dizine geri gönderin.

wp-config.php dosyasında düzenleme
wp-config.php dosyasında düzenleme

Şimdi sitenizin sayfasını yenileyin. Geri dönüp bu yazıyı paylaşmadan yeni sitenizin içerisinde kaybolmayın, bilgi paylaştıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
5 Comment threads
4 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
BurakGüvenerdalMehmet HAKANveli Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Burak
Ziyaretçi
Burak

Ben domaini yönlendirdim yeni hostinge fakat hala site açık ns mi yönlenmedi acaba ? yeni hostinge domain ekleme işlemi veritabanı oluşturup phpmyadmin den yedek .sql de yükledim site olduğu gibi duruyor :)

Güven
Ziyaretçi
Güven

Cevabınız için teşekkürler. Evet import data özelliği var ancak temanın tüm sayfalarını ve ayarlarını geri getiriyor diye bildiğim için cesaret edemedim.

Güven
Ziyaretçi
Güven

Merhaba, Kullandığım temanın kendine özel blog sayfa şablonunu silmiş bulundum. Şimdi ise o blog sayfa şablonuna ihtiyacım var. Temayı yeniden yüklemeden sadece o blog şablonu olan sayfayı wp temama nasıl yüklerim?

erdal
Ziyaretçi
erdal

Teşekkürler. Bir sorum olacak. Ben yalnızca photogallery eklentisini, içindeki galerileri ve ayarları geriyüklemek istiyorum yedek ftp dosyaları var ve database yedeği var nasıl yapabilirim?

veli
Ziyaretçi
veli

Mehmet sayenizde veritabanını yükleme işini başardım. Sizin kadar güzel anlatanı bulamadım. Sayenizde yedekleme ve geri yükleme işini başarıyla tamamladım.
Allah sizden razı olsun. Teşekkürler