WordPress toplu resim optimize eklentisi

16
5873

WordPress toplu resim optimize eklentisi olan EWWW Image Optimizer ile yazılarınıza yüklediğiniz resimleri toplu olarak kolayca optimize edebilirsiniz. Resimleri yüklemeden önce de optimizasyon için araçlar mevcut olup bu eklenti ile yüklenmiş resimlerinizi WordPress Yönetim Sayfanızdan kolayca optimize edebilirsiniz.Eklenti ile neler sağlamış olacaksınız?

  • Sayfalarınız daha hızlı yüklenecek,
  • Yedekleme için daha az alana ihtiyaç duyacaksınız,
  • Serverinizde daha az bant genişliği kullanacaksınız,
  • PNG için en iyi sıkıştırma oranları elde edebilirsiniz.

Öncelikle eklentiyi yükleyin. Eklenti yüklendikten sonra Yönetici menüsünde ‘Ortam’ sekmesinin üzerine geldiğinizde ‘Bulk Optimize’ seçeneğini göreceksiniz.

resim-optimizasyon-menu

Bu seçenek tıklandığında sizden ortam içerisindeki resimlerinizi araştırmak isteyecek. ‘Import Image’ diyerek tüm resimlerinizi eklentinin içerisine aktaracaksınız.

resim-optimizasyon-resim-upload

Bir süre taradıktan sonra resimlerinizin aktarımı gerçekleşecek ve aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Burada kaç resim bulunduğunu göreceksiniz ve ‘Start optimizing’ dediğinizde tüm resimler otomatik olarak sıkıştırılmaya başlanacak. Bu programın varsayılan ayarlarında değişiklik yapmadıysanız tüm resimler görüntülerinde bir kayıp olmadan sıkıştırılacaktır.

resim-optimizasyon-secenekler

Eklenti optimizasyona başladığında aşağıda gördüğünüz gibi yapılan işlemleri takip edebilirsiniz. Burada eğer daha önce bir sıkıştırma yaptıysanız bu resimlerde bir düzenleme yapılmadığını da göreceksiniz. İşlem yapılan resimlerde ise ne kadar sıkıştırma yapıldığını görebilirsiniz. Resimlerin durumuna göre % 40-50 oranlarına kadar sıkıştırma olabilmektedir.

resim-optimizasyon-sonuc

Yukarıda ilk mavi işaretli kutuda işlem yapılmakta olan resimin adını görmektesiniz. İkinci mavi kutuda ise toplam düzenleme yapılacak resim sayısından kaçının düzenlendiğini görebilirsiniz. Aşağıda kırmızı kutu ile örnek vermek için işaretleme yaptığım yerde resmin % 13.9 oranında sıkıştırıldığını görmektesiniz.

Eklentiyi zaman zaman çalıştırabileceğiniz gibi ayarlarından otomatik olarak belirli sürelerde çalışmasını da sağlayabilirsiniz. Bu eklentinin ayarlarını Yönetici menüsü ‘Ayarlar’ kısmının üzerine geldiğinizde görebilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz yine ‘Ortam’ sekmesinde ‘Kütüphane’ menüsünü açarsanız burada resimlerin listelendiği sayfada bir sütun daha eklendiğini göreceksiniz.

resim-optimizasyon-ortam

Yukarıda gördüğünüz gibi dilerseniz tek bir resmin optimizasyonunu da burada ‘Re-optimize’ kısmını tıklayarak yapabilirsiniz. Bir de belki dikkatinizi çekmiştir ama yine de ben yazayım, burada JPG to PNG veya PNG to JPG değişimi de yapabilirsiniz. Tek bir optimizasyonla yine burada da sıkıştırılma oranını görebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur, beğendiyseniz paylaşın lütfen, bilgi paylaştıkça çoğalır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

16
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
7 Comment threads
9 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
SelimhamzaMümin AkçaEkremHakan Ceylan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Selim
Ziyaretçi
Selim

Teşekkür ederim, oldukça faydalı oldu üstat.

hamza
Ziyaretçi
hamza

öncelikle bilgi için teşekkür ederim ancak kurup optimize yapmaya çalıştığımda ‘jpegtran kayıp’ diye bir hata alıyorum ortam’a girdiğimde yalnızca png resimleri optimize edebiliyor. jpglerin yanında bu hata yer alıyor.. nasıl düzeltebilirim?

Mümin Akça
Ziyaretçi
Mümin Akça

Makale gayet iyi ve anlaşılır olmuş emeğinize sağlık.

Optimize ettikten sonra eklentiyi sitemizden kaldırsak optimize edilmiş şekliyle resimlerimiz kalıyor mu ? sitemde eklenti tutmayı pek sevmiyorum o yüzden soruyorum :)

Yanıtlarsanız sevinirim.

Saygılar.

Ekrem
Ziyaretçi
Ekrem

Mehmet hocam, çok yararı oldu bu eklentinin. Teşekkür ederim bilgi için. Sitem hızlandı artık

Hakan Ceylan
Ziyaretçi
Hakan Ceylan

resimleri sıkıştırırken resimlerin kalitesine bir zararda bulunurmu acaba ? görüntü ve kalite bozukluğu oluşma ihtimali varmı 8 10 bin tane resim mevcut kendimi sıkıntıyada sokmak istemiyorum açıkcası.

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Bu tür araçların amacı zaten görünümde bir kayıp oluşturmadan resim veya fotoğrafların sıkıştırılması veya boyutlarının küçültülmesidir. O sebepten kullanmanızda bir sıkıntı olmaz.
İyi bloglamalar…

göktürk
Ziyaretçi

EWWW Image Optimizer requires exec(). Your system administrator has disabled this function.Warning: exec() has been disabled for security reasons
hatası alıyorum, nedendir ?

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Php ayarlarınızla ilgili bir hata. exec özelliğini aktif yapıp serverinizi yeniden başlatın duzelecektir

göktürk
Ziyaretçi

Reseller kullanıyorum hocam maalesef vds yetkim yok, bu özelliği serverdan açmazlarsa uygulama bu hatayı verir diyorsunuz kısaca :(

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Maalesef, ancak diğer resim optimizasyon araçları da bulunmakta, bir de onları deneyin isterseniz.

erdal kutlu
Ziyaretçi

teşekkürler bayağı yararlı oldu bu bilgi