WordPress ücretli tema kullanmanın avantajları

0
1422

WordPress ile hazırlanan blog için dilerseniz sıfır maliyetli siteler oluşturabilirsiniz. Zaman zaman ben de yazılarımda bunlarla ilgili bilgiler veriyorum. Tema konusu da bu yazdığım şey için geçerli, yani ücretsiz veya free şeklinde arama motorlarında yapacağınız aramalarda veya Yönetim Paneli içerisinde yeni tema yükle dediğinizde binlerce tema bulabilirsiniz.

Bu yazımda amacım sizlerin bu ücretsiz temaları kullanmanızda sakınca olduğunu söylemek veya bu temaları “kullanmayın” demek değil, ücretli temaların avantajlarından bahsetmek. Pek tabi ki gerçekten ücretli tema kalitesinde ücretsiz temalar da olduğunu belirtmek isterim.

WordPress ücretli tema kullanmanın avantajları

Şimdi sizlere neden hazırladığım sitelerde ücretli tema kullandığımı yaşadığım tecrübeler ışığında anlatmaya çalışayım.

SEO (arama motoru optimizasyonu)

Ücretli temalar büyük çoğunlukla profesyonel ve bu işi iyi bilen eller tarafından hazırlanır. Durum böyle olunca hazırlanacak sitelerin en büyük kaygısı veya beklentisi olan SEO olayına özellikle önem verirler. Tema satan sitelerde bir temayı incelediğinizde mutlaka SEO ile ilgili tanıtıma da rastlayacaksınız, çünkü benim dizayn ettiklerim de dahi olmak üzere hazırlanan siteler için en büyük amaçların başında arama motorlarıyla dost bir ortam hazırlamak ve arama sonuçlarında çıkmaktır.

Görünüm veya dizayn

Ücretli işlerde hazırladığınız ürünü pazarlayabilmemiz için bu işin mutlaka güzel görünmesi gerekir. Temalarda da durum böyle. Her ücretli tema satış sitesinde o temaya ait bir demo mutlaka bulunur ve satın alma öncesi müşteriye bir fikir verir. Durum böyle olunca temanın mutlaka iyi dizayn edilmiş olması ve şık görünmesi zorunluluğu vardır. Bu da ücretli temanın kalitesini artıran bir durumdur.

Güncellik

Genel olarak benim kullandığım sitelerde ve kullanmasam da inceleme yaptığım mecralarda gördüğüm şey ücretli temaların çok sık aralıklarla güncelleniyor olması. Bu bize hem sitemizin güvenliği hem de hızlı gelişen teknoloji dünyasında güncel kalmamıza olanak verir.

Tema kullanımı

Bu temaların bir çoğunda sitenizi dizayn etmek için Yönetici Paneli kısmında bir menü bulunur ve sitenizde ayarlamalar yapmak için birçok kolaylık sunar. Site font, arka plan, logo, reklam ekleme, menü ayarları vb birçok ayarlamaları bu arayüz üzerinden kolaylıkla halledebilirsiniz.

Ayrıca bu tip temalarda demo sitede gördüğünüz içerikler, kullanıcının temaya alışması ve hazır şablonları sitelerine kolaylıkla uygulayabilmesi için tek tıklama ile kendi sitelerine kurulumuna olanak sağlar. Böylece hazır şablonlar üzerinde küçük değişiklilerle sitenizi rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

Destek

Ücretli temaları hazırlayan geliştiriciler aynı zamanda kullanıcıya destek veren kişilerdir. Genel olarak tema desteği çok iyidir ve mutlaka bir destek sayfası üzerinden daha önce karşılaşılmış ve çözüme ulaşmış sorulara ulaşabilirsiniz. Ayrıca tema satın almış kullanıcılar için eposta veya gelişmiş destek sayfaları üzerinden yardımcı oldukları alanlar bulunur ve buradan destek talebinde bulunabilirsiniz.

Bu tip temalar çok düşük ücretlerden başlayarak en fazla 50-60 dolar bir ücretle satın alabileceğiniz temalardır. O sebeple iyi bir site kurmak isteyen bir blogger için verilmesi çok zor ücretler olmadığını düşünüyorum. Benim en sık kullandığım ve zengin içeriğe sahip 2 satış sitesi mevcut: Themeforest ve Elegant Themes. Her iki siteden de gönül rahatlığı ile tema alabilirsiniz.

Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!