WordPress veritabanını temizleme

17
1656

Ben de dahil olmak üzere bir çoğumuz yönettiğimiz sitelere defalarca eklentiler yükleyip, sonra siliyoruz. Bu işlemi yaparken wordpress bize bu eklentiyle ilişkili dosyaları silmek ister misiniz diye soruyor. Bu soruya evet cevabı vererek eklentiye ait dosyaları silebiliriz. Böylece eklenti silinmiş olur.

eklenti-silme-uyarisi

Geçenlerde phpmyadmin üzerinden sitenin veritabanı yedeğini alırken dikkatimi çekti. Daha önceden silmiş olduğum bazı eklentilere ait veri tabloları silinmemişti. Ne kadar eklenti yükleyip hangilerini kaldırdığımı hatırlamadığımdan ve yanlış bir iş yapma korkusuyla hiçbir tabloyu silmedim. Bazı tablolardan emin olduğumdan bunların hangileri olduğu ve toplu halde bunları nasıl silebileceğimi bulabilmek için küçük bir araştırma yaptım.

Evet, araştırmam sonuç verdi ve mükemmel bir şekilde bu gereksiz tabloları bulan ve temizleyen bir eklenti keşfettim. Tabi ki ilk olarak hemen kendi sitemde denedim. Toplamda 63 olan tablo sayısı içerisinde 21 adet tablo gereksiz görünüyordu ve bunları bir tıkla sildim. Bir sıkıntı yaşamayıp, sonucundan da memnun kalınca sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle belirtmek isterim ki aşağıda tanıttığım eklenti veritabanınızda tablo sileceğinden dolayı mutlaka veritabanı yedeği alınız. Olumsuz bir durum yaşamanız durumunda veritabanını tekrar yüklerseniz sorun yaşamazsınız.

Bahsettiğim WordPress veritabanını temizleme işini yapan eklentinin adı WPDBSpringClean, yani veritabanınız için bahar temizliği. Eklentiyi kurup etkinleştirince Yönetici paneli menüsünde Ayarlar içerisine WPDBSpringClean adında bir menü ekleniyor. Menüyü tıkladığınızda karşınıza eklentinin veritabanı temizleme ve veritabanı optimize etme işlemlerine ait 2 tab menü geliyor.

veritabani-temizleme-eklenti-menusu

Birinci tab altında buradaki konumuzla ilgili olan veritabanı temizliği işlemlerini yapacağız. İkincisi ise bu yazıyla alakalı olmayan ve başka araçlarında kullanılabildiği veritabanı optimizasyon seçeneği bulunmaktadır.

Unused Table Search bölümünde alt tarafta Perform Search adında bir buton göreceksiniz ve bunu tıklayarak veritabanında gereksiz tablolar için arama yapacağız.

veritabani-temizleme-eklenti-sorgu

Yeşil çerçeve içerisinde kırmızı harflerle yazılan metin gereksiz tabloları silmeden önce veritabanı yedeği almanız konusunda sizi uyaran bir İngilizce uyarıdır. Bunun altında kırmızı çerçeve ile gösterdiğim kısımda veritabanı araması sonucunda, eğer gereksiz tablolar varsa, liste halinde sıralanacaktır. Bunların tümünü seçip Toplu İşlemler yazan yerden Delete seçeneğini seçeceğiz ve Uygula diyeceğiz. İşlem bitti ve gereksiz tablolar silinerek veritabanınız temizlendi.

Eklentinin kullanımı bu kadar basit. Umarım açıklayıcı olmuştur, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

17
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
8 Comment threads
9 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
alihakanÜmitkadirhakan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ali
Ziyaretçi
ali

bu eklenti artık aktif değil başka bir eklenti veya yöntem varsa yardımcı olursanız memnun olurum

hakan
Ziyaretçi
hakan

Süper açıklayıcı bilgiler veriyorsun tşk.

Ümit
Ziyaretçi
Ümit

Bu eklentiyi, ilk yazdığınızda okuyup kurmuştum ve gerçekten çok işime yaradı. Teşekkür ederim. WordPress konusunda en yararlı bilgileri daima siz veriyorsunuz.

kadir
Ziyaretçi
kadir

Elinize sağlık mehmet hocam.

hakan
Ziyaretçi
hakan

hocam veri tabanı ile işlemleri yaptım ancak bir sorun ile karşılaştım biri web siteme yorum yapınca 500 hatası veriyor bunu nasıl düzelte bilirim 2 gündür uğraşıyorum çözüm bulamadım

koray
Ziyaretçi
koray

mehmet bey eklentinin buldugu tablolarin hepsi silinebilir mi sorunsuz ? yani bunlar faydasiz dosyalar mi

Hasan ÖZÇELİK
Ziyaretçi
Hasan ÖZÇELİK

Çok faydalı bir paylaşım. Çok teşekkür ederiz…

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Link vermek yerine eksiklikleri burada paylaşsaydınız daha mutlu olurdum, saygılar…

Guest
Ziyaretçi
Guest

Tüm bir anlatımlı yazıyı nasıl burda paylaşabilirim ki ? Backling almka veya dışarıya link vermeği neden kötü birşey olarak görüyorsunuz anlamadım. Ayrıca yorumum hakkında düzeltme yaparak linki kaldırmak sizin haddinize değil. Memnun kalmadıysanız yayınlamassınız. Böyle bir hakkınız yok malesef. İkincisi sizin sitenize gelip böyle bir yorum yapmam sizinde benim siteme gelip yorum yapma hakkını size kazandırmış olacaktı. Ayrıca insanlar bundan fayda sağlamış olacaktı. Gerçekten siz ve sizn gibi insanların düşüncelerini anlamıyorum.

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Sitenin amacı doğruyu anlatmak, bu güne kadar hiçbir yorumu silmedim veya engellemedim, sadece reklam amaçlı backlink’lere karşıyım ve siliyorum. İyi veya kötü yorum yoktur benim felsefemde. Backlink olayına karşı olsam şu yazıyı yazmazdım: https://www.wpsitesi.com/backlink-nedir-websitesi-icin-neden-onemlidir/
Yinede görüşünüze saygı duyarım.