WordPress yan sütununa reklam ekleme

1
1728

Daha önce yazdığım ve sitenizde dilediğiniz yere reklam ekleme hakkındaki yazıda aslında nasıl basit bir şekilde reklam yayınlayacağınızı anlatmıştım. Ancak bir arkadaşın sorduğu soru üzerine bu yazımda yine aynı eklenti sayesinde WordPress yan sütununa reklam ekleme nasıl yapılır kısaca göstermeye çalışacağım. Öncelikle eğer okumadıysanız yukarıdaki linki tıklayarak reklam ekleme ile ilgili yazımı okumanız buradaki örneği anlamanız açısından gerekmektedir. Çünkü burada sadece yan sütuna bu eklentiyle nasıl reklam ekleme işlemi yapacağınız hakkında bilgi vereceğim.

Yukarıdaki yazımı okuduğunuzu varsayarak devam etmek istiyorum. Öncelikle Araçlar menüsündeki Max Banner Ads linkini tıkladığınızda açılan eklenti sayfasında Add New Zone kısmını tıklayarak yeni bir reklam alanı oluşturacaksınız. Burada Zone Name adını yan sutun olarak adlandırabilirsiniz. Daha sonra Position kısmından en alttaki Show as Widget kısmını seçin. Böylece eklentimizi yan sütuna yerleştirmek için bir widget yani bileşen oluşturmuş olacağız.yan-sutun-reklami-eklenti-ayariDaha sonra eklenti açıklama sayfasında anlatıldığı şekilde yapmak istediğiniz reklam için resim ve link ayarlarını yapacaksınız. Bu ayarları da yaptıktan sonra sıra geldi bu reklam modülünü yan sütuna eklemeye. Bunun için Görünüm menüsünden Bileşen ayarlarına gidiyoruz. Burada MBAN Sidebar Widget adındaki başlığı tıkladığınızda alt tarafında bu bileşeni yani reklamı nereye yerleştirmek istediğinizle ilgili liste açılacak. Bu liste kullanılan temaya göre değişiklik gösterebilir, burada yan sütunu ifade eden kısmı seçerek bileşeni ekleyin.

yan-sutun-reklami-bilesen-ekleŞimdi eklediğiniz alanda aşağıdaki gibi bileşenin ayarları açılacak. Zone yazan kısımdan yukarıda açıklandığı gibi ayarlamalarını yaptığınız reklamı seçeceksiniz. İsterseniz Title yani başlık kısmına reklamın üzerinde görünecek bir başlık girebilirsiniz. Alignment kısmından reklamın hizalama ayarlarını yapabilirsiniz.

yan-sutun-reklami-bilesen-ayariİşlemler bittikten sonra Kaydet dediğinizde reklamınız eklemiş olduğunuz sütunda yayına başlayacaktır. Yapmış olduğum örnek sonucunda aşağıdaki gibi bir görüntü elde ettim. WordPress Reklam yazısı örneğimde verdiğim başlıktır.

yan-sutun-reklami-sonucUmarım açıklayıcı olmuştur. Yaşayacağınız problem veya anlaşılmayan bir durum olduğunda aşağıdaki yorum kısmına yazarak veya iletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede sizlere geri dönüş yapmaktayım.

Eğer yazıyı beğendiyseniz paylaşmaktan çekinmeyin, bilgi paylaşıldıkça çoğalacaktır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!