WordPress yazılarına link ekleme

12
3977

WordPress yazılarına link ekleme yaparak kendi siteniz içerisinde bir başka sayfaya veya sizin siteniz dışındaki bir web sitesine yönlendirme yapabilirsiniz.Link ekleme genellikle yazı içerisinde önceki bir yazınıza gönderme yapmak veya başka bir web sayfasından bahsederken bu sayfaya kullanıcıyı yönlendirmekte kullanılır. Bunun için ilk önce kullanıcının tıklayınca yönleneceği kelime veya kelimeleri yazı içerisinden seçeceksiniz.

link-arac-cubugu

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi kelime seçimi yapıldıktan sonra kırmızı ile çerçeveli ikonlardan sol taraftaki tıklanarak lin ayarlarının açılması sağlanır. Sağdaki ikon ile daha önce yapılmış bir bağlantının iptalini sağlayabilirsiniz.

Bu ikon tıklanınca aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Burada 2 türlü bağlantı verme şansınız var. Birincisi kendi siteniz içerisindeki bir yazı veya sayfaya yönlendirme yapmak, diğeri ise site dışına yani başka bir sitenin bir sayfasına yönlendirme yapmaktır. Burada 1 numara ile gösterilen kısım yönlendirme yapılacak adresin yazılacağı alandır. 2 numaralı alana yönlendirilecek sayfa bilgisi yazılır. Mesela google.com sitesine yönlendirme yapacaksanız bu alana ‘Google Web Sitesi’ yazabilirsiniz. Buraya yazdığınız başlık kullanıcının fare ile link verdiğiniz kelime üzerine geldiğinde görüntülenecektir. 3 numaralı alan ise site içerisinde bir yazıya link vermek için ilgili yazıyı bulmada kullanabileceğiniz bir arama çubuğudur. Aşağıdaki örnekte başlığında ‘wordpress’ geçen tüm yazılar sıralanmıştır. Link verme ayarları tamamlandıktan sonra ‘Bağlantı Ekle’ butonu tıklanarak işlem tamamlanır.

link-baglanti-ekleme

Dış bağlantı verirken dikkat edilecek bir husus kullanıcının sayfanızdan ayrılmaması için aşağıdaki resimde kare içerisinde yer alan ‘Bağlantıyı yeni pencerede/sekmede aç’ kısmını işaretlemenizdir. Bunu mutlaka işaretlemeniz gerekmez ancak kullanıcı sitenizden ayrılıp aynı sayfada link verdiğiniz site açılacağından tekrar sayfanıza geri dönüş olmayabilir.

link-disa-baglanti

Aşağıdaki resimde de site içindeki yazıya verilen bir link örneğini görmektesiniz. Burada link vereceğiniz yazıyı tıkladığınızda ‘Başlık’ kısmı otomatik olarak yazının başlığı ile doldurulacaktır. Bunu değiştirmenize gerek yoktur ancak dilerseniz değiştirebilirsiniz. Yine bu kısımda da dilerseniz yazıyı yeni bir sekmede açılması için ayarlayabilirsiniz.

link-ice-baglanti

Link ekleme işlemi bu kadar. Dilerseniz eklediğiniz link üzerini tıklayarak en üstte tarif edildiği şekilde linki kaldırabilir veya düzenleyebilirsiniz.

Umarım anlaşılır olmuştur. Beğendiyseniz paylaşmaktan çekinmeyin, bilgi paylaşıldıkça çoğalır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

12
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
5 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Mehmet HakanMalik KazanMünevver UlusoyMehmet HAKANferhat tatlı Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Malik Kazan
Ziyaretçi
Malik Kazan

Merhaba yazdığım bir yazıda bağlantı diğer bir kategoriden bağlantı verdiğimde diğer yazıya yorum olarak bağlantı verirdi şu an bu olmuyor nasıl yapabilirim?

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Konuyu biraz açabilirseniz sevinirim, tam olarak anlayamadım.

Malik Kazan
Ziyaretçi
Malik Kazan

Hızlı cevabınız için teşekkür ediyorum; Olay şu;

Sitemde Custom Post Type var türkçesi ne tam olarak bilmiyorum

Bir yazı yayınlayıp yazının sonunda ilgili firmanın bağlantısını ekliyorum Örnek verecek olursak:

Yazı:

Turuncu Teknolojide indirim başladı

Turuncu Teknoloji İletişim Bilgileri (Burası bağlantı veriliyor kendi sitemde firmalar bölümüne)

Böyle bir haber paylaşınca otomatik olarak Turuncu Teknoloji yazısının altında bir yorum beliriyordu (Yorumda bu haberin linki ekleniyordu)

sanırım backlinks gibi bir olay. yeni bir tema kullanıorum ve bu su an olmuyor

bunu nasıl gerçekleştirebilriz

sitemdeki örnek şu şekilde hemen başvurun linki diğer yazıya götürüyor

http://wp.me/p57kup-sv

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Daha önce nasıl bir tema kullandığınızı bilmiyorum ancak sorunuzu şu şekilde cevaplayayım. Bir tema ile birlikte bazı eklentiler de otomatik kullanılmaya başlar. Bahsettiğiniz özelliği sanırım Jetpack dediğimiz eklenti sayesinde kullanıyordunuz. Yeni tema yükleyince bu eklenti yeni temada kullanılmadığı için özellik kaybolmuştur. Bu sebepten dolayıdır ki çok karmaşık bir durum ve “sorununuzu şöyle çözebilirsiniz” gibi bir yorumda bulunamıyorum

Münevver Ulusoy
Ziyaretçi
Münevver Ulusoy

Merhaba ben web sitemin içinde kişilere ait ayrı sayfalar yapmak istiyorum.Bir kelimeye ya da fotoğrafa tıklandığında o kişinin fotoğraflarının olduğu başka bir sayfaya yönlendirme ama bu sayfa site içinde bir sayfa olsun menüde görünmesin bilmem anlatabildim mi :) Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

ferhat tatlı
Ziyaretçi
ferhat tatlı

site içerisine reklam koymak istiyorum nasıl yapabilirim

barisozgenc
Ziyaretçi

teşekkür ederim

barisozgenc
Ziyaretçi

bir şey sormak istiyorum: link eklemeyi görsel değil metindeyken yapmamızın bir yolu var mı?