WordPress yazılarına link ekleme

12
4319

WordPress yazılarına link ekleme yaparak kendi siteniz içerisinde bir başka sayfaya veya sizin siteniz dışındaki bir web sitesine yönlendirme yapabilirsiniz.Link ekleme genellikle yazı içerisinde önceki bir yazınıza gönderme yapmak veya başka bir web sayfasından bahsederken bu sayfaya kullanıcıyı yönlendirmekte kullanılır. Bunun için ilk önce kullanıcının tıklayınca yönleneceği kelime veya kelimeleri yazı içerisinden seçeceksiniz.

link-arac-cubugu

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi kelime seçimi yapıldıktan sonra kırmızı ile çerçeveli ikonlardan sol taraftaki tıklanarak lin ayarlarının açılması sağlanır. Sağdaki ikon ile daha önce yapılmış bir bağlantının iptalini sağlayabilirsiniz.

Bu ikon tıklanınca aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Burada 2 türlü bağlantı verme şansınız var. Birincisi kendi siteniz içerisindeki bir yazı veya sayfaya yönlendirme yapmak, diğeri ise site dışına yani başka bir sitenin bir sayfasına yönlendirme yapmaktır. Burada 1 numara ile gösterilen kısım yönlendirme yapılacak adresin yazılacağı alandır. 2 numaralı alana yönlendirilecek sayfa bilgisi yazılır. Mesela google.com sitesine yönlendirme yapacaksanız bu alana ‘Google Web Sitesi’ yazabilirsiniz. Buraya yazdığınız başlık kullanıcının fare ile link verdiğiniz kelime üzerine geldiğinde görüntülenecektir. 3 numaralı alan ise site içerisinde bir yazıya link vermek için ilgili yazıyı bulmada kullanabileceğiniz bir arama çubuğudur. Aşağıdaki örnekte başlığında ‘wordpress’ geçen tüm yazılar sıralanmıştır. Link verme ayarları tamamlandıktan sonra ‘Bağlantı Ekle’ butonu tıklanarak işlem tamamlanır.

link-baglanti-ekleme

Dış bağlantı verirken dikkat edilecek bir husus kullanıcının sayfanızdan ayrılmaması için aşağıdaki resimde kare içerisinde yer alan ‘Bağlantıyı yeni pencerede/sekmede aç’ kısmını işaretlemenizdir. Bunu mutlaka işaretlemeniz gerekmez ancak kullanıcı sitenizden ayrılıp aynı sayfada link verdiğiniz site açılacağından tekrar sayfanıza geri dönüş olmayabilir.

link-disa-baglanti

Aşağıdaki resimde de site içindeki yazıya verilen bir link örneğini görmektesiniz. Burada link vereceğiniz yazıyı tıkladığınızda ‘Başlık’ kısmı otomatik olarak yazının başlığı ile doldurulacaktır. Bunu değiştirmenize gerek yoktur ancak dilerseniz değiştirebilirsiniz. Yine bu kısımda da dilerseniz yazıyı yeni bir sekmede açılması için ayarlayabilirsiniz.

link-ice-baglanti

Link ekleme işlemi bu kadar. Dilerseniz eklediğiniz link üzerini tıklayarak en üstte tarif edildiği şekilde linki kaldırabilir veya düzenleyebilirsiniz.

Umarım anlaşılır olmuştur. Beğendiyseniz paylaşmaktan çekinmeyin, bilgi paylaşıldıkça çoğalır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!