WordPress yazılarında devamını oku linki ekleme

9
4917

Özellikle ana sayfanızda yayınlanan yazılarınızın tamamı yerine yazının başlangıcındaki birkaç cümleyi gösterip altına da devamını oku demek görünüm açısından daha güzel duracaktır. Wordpress yazılarında devamını oku linki ekleme bazen yüklediğiniz tema ile gelebilir.

Eğer klasik bir tema kullanıyorsanız veya temanızda bu özellik yoksa yukarıda dediğim gibi yazılarınızın tamamı ana sayfada görüntülenecektir. Böyle olunca sitenizi ziyaret eden kullanıcılar uzun bir yazınızdan aşağı doğru inerken sıkılıp sitenizi terk edebilir. Aradığı bir yazıya ulaşması işkenceye dönüşebilir. Hepsinden önemlisi sitenizin ana sayfası hiç te hoş olmayan bir görünüme bürünür.

Devamını oku linki veya bağlantısı ekleme işlemi öyle çok zor bir işlem değildir. Öncelikle yazınızı yazıp tamamlayacaksınız. Yazma olayı bittiğinde cümlelerinizin uzunluğuna göre yazının baş tarafında “devamını oku” linki eklemek istediğiniz yeri belirleyin. Genelde bu kısım iki veya üçüncü cümleye denk gelmektedir (kendi yazı yazma tekniğim ve cümle uzunluklarımı dikkate alarak yaptığım tahmin). Bu kısımı tıklayın ve aşağıda ok ile gösterdiğim, yazı yazma alanının üst kısmında bulunan “devamını oku” butonunu tıklayın.

devamini-oku-ekleme

Bu ikon standart olarak tüm editörlerde bulunmaktadır, bunun için ekstra bir editör yüklemenize gerek yok.

Bahsettiğim işlemi yaptığınızda yazınızın seçim yaptığınız kısmının iki bölüme ayrıldığını göreceksiniz.

devamini-oku-gorunum

Bu sadece kod olarak ayırma olup yazının tamamı görüntülendiğinde içerisinde görünmeyecektir. Daha sonra yazıyı kaydedip ana sayfada kontrol ettiğinizde yazınızda artık sadece sizin istediğiniz kadar kısmının görüntülendiğini ve “devamını oku” linki eklendiğini göreceksiniz.

Bunu diğer yazılarınıza da sırasıyla uygulayarak tüm yazılarınızı ana sayfanıza göre ayarlamış olacaksınız. Bunu daha sonraki yazılarınızda da alışkanlık haline getirmeye çalışın.

Umarım basit ve anlaşılır bir yazı olmuştur, yorumlarınızı aşağı kısımdan yapabilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!