WordPress yazılarında devamını oku linki ekleme

7
2450

Özellikle ana sayfanızda yayınlanan yazılarınızın tamamı yerine yazının başlangıcındaki birkaç cümleyi gösterip altına da devamını oku demek görünüm açısından daha güzel duracaktır. Wordpress yazılarında devamını oku linki ekleme bazen yüklediğiniz tema ile gelebilir.

Eğer klasik bir tema kullanıyorsanız veya temanızda bu özellik yoksa yukarıda dediğim gibi yazılarınızın tamamı ana sayfada görüntülenecektir. Böyle olunca sitenizi ziyaret eden kullanıcılar uzun bir yazınızdan aşağı doğru inerken sıkılıp sitenizi terk edebilir. Aradığı bir yazıya ulaşması işkenceye dönüşebilir. Hepsinden önemlisi sitenizin ana sayfası hiç te hoş olmayan bir görünüme bürünür.

Devamını oku linki veya bağlantısı ekleme işlemi öyle çok zor bir işlem değildir. Öncelikle yazınızı yazıp tamamlayacaksınız. Yazma olayı bittiğinde cümlelerinizin uzunluğuna göre yazının baş tarafında “devamını oku” linki eklemek istediğiniz yeri belirleyin. Genelde bu kısım iki veya üçüncü cümleye denk gelmektedir (kendi yazı yazma tekniğim ve cümle uzunluklarımı dikkate alarak yaptığım tahmin). Bu kısımı tıklayın ve aşağıda ok ile gösterdiğim, yazı yazma alanının üst kısmında bulunan “devamını oku” butonunu tıklayın.

devamini-oku-ekleme

Bu ikon standart olarak tüm editörlerde bulunmaktadır, bunun için ekstra bir editör yüklemenize gerek yok.

Bahsettiğim işlemi yaptığınızda yazınızın seçim yaptığınız kısmının iki bölüme ayrıldığını göreceksiniz.

devamini-oku-gorunum

Bu sadece kod olarak ayırma olup yazının tamamı görüntülendiğinde içerisinde görünmeyecektir. Daha sonra yazıyı kaydedip ana sayfada kontrol ettiğinizde yazınızda artık sadece sizin istediğiniz kadar kısmının görüntülendiğini ve “devamını oku” linki eklendiğini göreceksiniz.

Bunu diğer yazılarınıza da sırasıyla uygulayarak tüm yazılarınızı ana sayfanıza göre ayarlamış olacaksınız. Bunu daha sonraki yazılarınızda da alışkanlık haline getirmeye çalışın.

Umarım basit ve anlaşılır bir yazı olmuştur, yorumlarınızı aşağı kısımdan yapabilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
4 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Mehmet HAKANEkremCihatseyfettin korkmazMehmet Hakan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ekrem
Ziyaretçi
Ekrem

Merhaba, more etiketini eklediğimizde anasayfadan ilgili yazının devamını oku linkine tıkladığımızda more etiketini eklediğimiz kısmından itibaren açıyor yeni sayfayı.
Daha önce more etiketini yazının tamamını gösterecek şekilde ayarlamıştım fakat sitemi taşıma sonrası yaptığım kodlama kayboldu sanırım. Devamını okuya tıkladığımızda yazının başından itibaret nasıl göstertebiliriz more etiketi ile?

Cihat
Ziyaretçi
Cihat

Çok teşekkür ederim bu değerli paylaşımınız için. Gerçekten çok işime yaradı.

Ufak bir bilgilendirme vermek istiyorum izninizle, bu ayarı yaptığınızda temanızın dili ingilizce ise “Continue Reading” uyarısı oluşuyor. Bunu Türkçe yapabilmek için “content.php” ye girip, buradan “continue reading” yazısının yerine, “devamını oku” ya da başka istediğiniz bir cümleyi yazarak türkçeleştirebilirsiniz. Saygılar

seyfettin korkmaz
Ziyaretçi
seyfettin korkmaz

ben sitemde resim yüklüyorum ama ana resim olcak ve onu tıkladın mı diğer resimler görüncek bunu nasıl yapabilirim ..

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Öne çıkan görsel kısmından ana resmi yükleyebilirsiniz. Diğer resimleri yazı içerisine eklersiniz. Bu şekilde en basit yoldur, eğer resimleri değişik biçimlerde yazı içerisinde göstermek isterseniz bir galeri eklentisi kullanmanızı tavsiye ederim.
İyi bloglamalar…

sevnur sabahoğlu
Ziyaretçi
sevnur sabahoğlu

hakan bey ben wordpress 4.1 sürümünü indirdim ama tamamen türkçe olmadığı için zorlanıyorum ben satış ortaklığı yapmak istiyorum 4-5 tane satış için ayrı ayrı sayfa açıp linkmi ekleyeceğim yoksa tek sayfada bunları yükleyip linklerini ekleyebilirmiyim

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Merhaba Sevnur,
Öncelikle WordPress Türkçe ayarı için Yönetici panelinizden Ayarlar içerisinde Genel menüsünü bulun ve tıklayın. Sayfanın en altında Site dili (İngilizce – Site Language olabilir) kısmından Türkçe dilini seçip kaydetmeniz yeterli. Artık Türkçe olarak kullanabilirsiniz.
Satış ortaklığı konusunda ne yapmak istediğinizi tam olarak anlayamadım, isterseniz http://www.wpsitesi.com/iletisim sayfasından direk mesaj gönderin ve biraz ayrıntı verin. Yardımcı olmaya çalışayım.
İyi bloglamalar…