WordPress yazılarında görüntülenme sayısını gösterme

12
5951

Yazdığınız yazıların başlığının altında yazar, yayınlanma tarihi, yazının kategorisi gibi bilgiler bulunur. Bu kısım da ayrıca farklı bilgiler de eklenebilir, bunlardan biri yazdığınız yazının görüntülenme sayısını kullanıcılara göstermektir. Ziyaretçileriniz bu sayede yazının popülerliği hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Yazılarda görüntülenme sayısını gösterme

Bu işlemi yapabilmeniz için burada size 2 adet eklentiden bahsedeceğim. Birincisi sitenizi ziyaret edenlerin bu sayıyı görmelerini sağlarken diğeri sitenin Admin yani Yönetici Sayfasında görüntülenme sayılarını gösteren bir eklentidir.

Post Views Counter Eklentisi

Kullanımı kolay olan Post Views Counter eklentisi ile site ziyaretçilerinize yazı ve/veya sayfalarınızın görüntülenme sayısını gösterebilirsiniz. Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra Yönetici sayfanızda Ayarlar menüsünde eklentinin adını göreceksiniz ve bunu tıkladığınzda ayarları yapabileceğiniz sayfa açılacak. Burada 2 adet ayar kısmı var, birincisi General yani genel ayarlar. Bu kısımda sayfa çok uzun ve 2 resimle size yapılabilecek ayarları göstermeye çalışayım.

post-view-counter-genel-ayarlar-1

Yukarıda gördüğünüz ilk kısımda Post Type Count ile yazı, sayfa veya her ikisinde de ziyaretçi sayısını gösterebilirsiniz. Counter Mode ile eklentinin PHP veya Javascript ile çalışma şeklini seçebilirsiniz, PHP benim tercihim. Post Views Columns ile yazılarınızın listelendiği sayfada bir sütun ile gösterim sayıları görüntülenebilir. Time Between Counts ile bir ziyaretçinin sayfa görüntüleme sayısını artırması için geçecek süreyi ayarlayabilirsiniz, yani bir ziyaretçi sayfayı yenilese de bu sayı belirteceğiniz süre içerisinde artışı engelleyecektir.

post-view-counter-genel-ayarlar-2

Exclude Visitors kısmından sırasıyla robotlar, giriş yapan kullanıcılar, ziyaretçiler veya seçili kullanıcılar için sayının artmasını engelleyebilirsiniz. Hemen altında bulunan Exclude IPs kısmına ekleyeceğiniz IP adreslerinden gelecek sayıları da yok sayabilirsiniz, buraya kendi IP numaranızı ekleyerek daha doğru sayılara erişebilirsiniz. WP-PostViews kısmında Import butonu tıklanarak eklenti yüklenmeden önce wordpress veritabanında tutulan sayıları eklentiye ekleyebilir ve daha önceki ziyaretçi sayıları ile başlangıç yapabilirsiniz. Son kısımda bulunan Deactivation seçili olursa eklentiyi deaktive yani silme yaptığınızda eklentiye ait tüm verilerin silinmesi sağlanır.

Şimdi de eklentinin ziyaretçilere gösterilmesi için gerekli ayarları olan Display kısmına bakalım.

post-view-counter-gorunum-ayarlar

Burada ilk kısma sayıyı görüntülemeden önce bulunacak etiket başlığını gireceksiniz. İkinci kısımda ise sayıların Sayfa, Yazı veya her ikisinde de gösterimini sağlayacak seçimi yapabilirsiniz. Restrict Display kısmından gösterim sayısının bazı kullanıcılara gösterilmesini engelleyebilirsiniz. Position kısmından sayının yazılarınızda nerede görüntüleneceğinin seçimini yapacaksınız, yazının altında veya üstünde gösterme şansınız bulunmakta. Display Style bölümünden ikon ve etiket seçimi yaparak sayının öncesinde bulunmasını istediğiniz yazıyı veya ikonu seçebilirsiniz. Son olarak Icon Class kısmından gösterilecek ikonu seçin ve işlemleri kaydedin.

Yapılacak ayarlar sonucunda aşağıdaki gibi bir sonuç elde edeceksiniz.

post-view-counter-sonuc

Şimdi yalnızca Yönetici panelinde yazılarınız ve sayfalarınızın gösterim sayısını görmenizi sağlayacak ikinci eklentiden bahsedeyim.

Post Hit Counter

Eklentinin kullanımı çok basit, yükleyip etkinleştirdikten sonra yine Ayarlar menüsü içinde bulunan eklentinin adını tıkladığınızda ayar sayfasını göreceksiniz.

post-hit-counter-ayarlar

Üst kısımdan Yazı ve Sayfa seçimi yaparak gösterim sayısı sütunu ekleyebilirsiniz. Alt kısımda bulunan bölümden seçim yaparak, ilk eklentide bahsettiğim gibi bu sayıların şişmesini önlemek için yönetici ve yazarların sayfa-yazı tıklamalarının toplam sayılara eklenmesini önleyebilirsiniz.

Ayarları kaydettikten sonra Yazı ve Sayfa listelemelerinde Hits adında bir sütun ve bu sütun içerisinde sayfa ve yazılarınızın görüntülenme sayılarını görebilirsiniz.

post-hit-counter-sonuc

Kurulumları ve kullanımları basit iki eklentinin kullanımını göstermeye çalıştım, beğendiysen paylaş, herkesin öğrenme ve bilme hakkı var, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

12
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
6 Comment threads
6 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
EmreMikailNazımSuatMehmet HAKAN Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Emre
Ziyaretçi
Emre

Merhaba ben site haritası ekledim siteye acaba googleye bildirim ne zaman gider sitemi fark etmesi uzun sürer mi bütün yazılarımı SEO uyumlu yaptım

Emre
Ziyaretçi
Emre

Merhaba sitemi açtım googleye bildirmek için ne yapmalıyım

Mikail
Ziyaretçi
Mikail

Manuel durumu kullandım ama [post-views] kodunu eklediğim zaman yazı gözüküyor nasıl yapmam lazım ?

Nazım
Ziyaretçi
Nazım

Merhaba. Temam içinde bulunan mevcut post views özelliğine manuel olarak sadece “Time Between Counts” kısmını eklemek istiyorum. Yardımcı olurmusunuz?

Şu adreste istediğim şey var ama yapamadım bir türlü: https://wordpress.stackexchange.com/questions/65222/views-count-with-time-limit-per-ip

Bu da benim temadaki function kodu:
(kodu ekleyemedim limit yetmedi)

Suat
Ziyaretçi
Suat

Postviews eklentisini kurdum, sayaç çalışmaya başladı fakat benim başka bir isteğim/problemim var: bir yazımı düşünün, bugüne kadar 100k okunma olmuş ama bu eklentiyle sıfırdan başlıyor. Bugüne kadar ne kadar okunduğunu verebilecek bir eklenti veya kod var mıdır acaba? Teşekkürler…

Ümit Gül
Ziyaretçi
Ümit Gül

Bilgi için teşekkürler, bloğum için wp-postviews kurdum fakat yenilemede sayı artırıyor. Post hit counterı deneyeceğim. Sizin kullandığınız göz işaretli olan, temanın özelliğimi yoksa post hit counter eklentisimi, teşekkürler