WordPress yorumlarını toplu olarak nasıl kapatabiliriz

0
620

WordPress yorumlarını toplu olarak nasıl kapatabiliriz? Evet, genel olarak blog sitelerine yeni başlayıp yorumları toplu halde kapatmak isteyenlerin sıkça sorduğu bir sorudur bu? Aslında mantık olarak wordpress tarzı sitelerin kuruluş amacı etkileşimli bir web sitesi ortaya koymaktır. Ülkemizde yorumların bazen (maalesef) nasıl yapıldığı hepimiz tarafından aşikar olup çoğu zaman web site yöneticisi kişiler bu özelliği kapatmaktadırlar.

Yukarıda dediğim gibi bu tarz cms tabanlı sitelerde yorumların toplu halde kapatılması bir eklenti olmadan pek mümkün değildir. Ya eklenti kullanacaksınız veya her yazı yazdığınızda bu yazının yoruma kapatılmasını tasarım halindeyken yapacaksınız. Tabi ki php kodlarında uzman iseniz kodlar üzerinden de bu işi halledebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere kolaylıkla yorumları bir eklenti yardımıyla nasıl kapatacağınızı anlatacağım. Eklentin adı No Page Comment olup üzerini tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Eklenti yükleme ile ilgili yazımızı okuduğunuzu ve eklentiyi yönetici sayfasından yüklediğinizi varsayıyorum. Yükleme sonrası eklenti ayarlarına geldiğinizde çok basit bir şekilde dilediğiniz kısımları yoruma kapatabileceksiniz.

No Page Comment Ayarları
No Page Comment Ayarları

Yukarıda eklentinin ilk ayarları ile lısım var ve buradan yapacağınız işlemler sadece eklentiyi yükledikten sonra yazacağınız yazı ve sayfalar için geçerli olacaktır. Bir de Trackbacks adında bir kısım görmektesiniz. Bu, wordpress ile oluşturduğunuz herhangi bir sayfada başka sayfalardan yorum yapılabilmesi anlamına gelmektedir. Biraz daha örneklemek gerekirse, mesela sayfanıza bir youtube videosu koydunuz ve youtube ile web sitenizi eşleştirmeniz durumunda o videoya yapılan yorumlar sayfanızda da görünecektir. Bunları da engellemek bu eklenti ile mümkündür.

Tüm yazılardaki yorumları kapatma
Tüm yazılardaki yorumları kapatma

Bu resim ise eklentinin diğer bir ayarı olup daha önceki yazılarınıza yapılan yorumlarında kapatılmasını isterseniz bu kısımdan ayarlama yapacaksınız. ‘Yazılar’ kısmının karşısındaki ‘Disable All Comments’ butonunu tıkladığınızda blogunuza yazdığınız tüm yorumlar kapatılacaktır. Daha sonra dilerseniz yandaki ‘Enable All Commment’ butonuyla bu defa tüm yorumları açma şansınız bulunmaktadır. Gördüğünüz üzere kurulumu ve kullanımı çok kolay bir eklenti olup işlevi ise son derece faydalı bir eklentidir.

Umarım yazı açık ve anlaşılır olmuştur, beğendiyseniz alttaki butonlarla paylaşmaktan çekinmeyiniz, bilgi paylaştıkça çoğalır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!