WordPress zamanlama kaçırıldı hatası ve çözümü

3
2823

Dün yazdığım ve ileri tarihli yayınlanması için zamanlama yaptığım bir yazı yayınlanmayıp zamanlama hatası denilen olay başıma gelince sebebini araştırdım ve basit bir çözüm buldum. WordPress zamanlama kaçırıldı hatası ve çözümü yazısıyla da sizinle paylaşmak istedim. Öncelikle eğer konu hakkında fikriniz yoksa ileri tarihli yazı yayınlama ile ilgili yazımı okuyarak nasıl yapıldığı ve ne işe yarayacağı gibi konularda bilgi alabilirsiniz.

Alacağınız hata yazılarınızın tümünü listelediğimizde aşağıdaki gibi karşınıza çıkacak. 4 saat önce yayınlanmasını beklediğiniz yazınız Zamanlama kaçırıldı şeklindeki bir uyarı ile yayımlanmayacak.

zamanlama-kacirildi-hatasi-gorunumu

Bazen ilham gelir ve yazılarınızı arka arkaya sıralarsınız, bazen de uzun bir süre ne yazacağınızı bilemezsiniz ve blog sitenizin ziyaretçileri son yazınızın tarihini görünce sitemizle ilgilenmeyebilir.

Bundan başka başta Google olmak üzere arama motorları blog sitelerini değerlendirirken yayınlanan yazıların sürekliliği ve devamlılığını da göz önünde bulundururlar. Mesela 1 günde 10 yazı yazıp 10 gün yazmamak yerine, her gün bir yazı yazmak arama motoru bakışı açısından çok daha değerlidir. O sebepten bir günde dahi yazmış olsanız da yazılarınızı 10 güne yaymanız uygun olacaktır.

Bu bahsettiğim işlemi gerçekleştirmek için yapılan ileri tarihli yazı yayınlama işlemi bazen aşağıda sıraladığım sebeplerden hata vermektedir:

  • Server yani sunucu saat farkı
  • Sunucu ile veritabanı arasındaki veri iletişimi
  • Sunucunun aşırı yüklü olması
  • Bazı eklentilerin hata vermesi (Örneğin JetPack)
  • Cache yani ön bellek yükleme hataları
  • WordPress içerisinde meydana gelen hatalar
  • Ve diğer küçük birçok sebep

Bahsi geçen sebeplerin hangisinden problemin oluştuğunu ortaya koymanız tahmin edebileceğiniz gibi zordur. Başka birçok problemin çözüm yollarının olduğu belirtilmektedir ancak ben bu yazımda en basit çözüm yönteminden bahsedeceğim.

Problemi WP Missed Schedule Fix Failed Future Posts adındaki eklenti ile halledebilirsiniz. Öyle uzun uzadıya yapılacak bir ayarı yok eklentinin. Yeni eklenti ekle deyip gelen sayfada eklentiyi bulup kurduktan sonra etkinleştirmeniz yeterli olacaktır. Bu işlem sonrasında yazılarınız artık belirlediğiniz zamanda hata vermeden yayınlanacaktır.

Güncelleme (20.08.2016): Eklenti wordpress eklentiler sayfasından kaldırılmış ancak GitHub sitesinden zip dosyası olarak indirip sitenize yükleyebilirsiniz. İndirmek için burayı tıklayabilir yada GitHub sayfasına giderek inceleyip daha sonra indirebilirsiniz.

Umarım konu ile ilgili probleminiz çözülmüş ve hatasız ileri tarihli yazılarınız yayınlanmaya devam etmektedir. Çözüm olduysa yazımızı paylaşın ki herkes okusun ve faydalansın.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!