Yazılarınıza yazdırma ve PDF olarak kaydetme özelliği

0
3643

Özellikle haber siteleri olmak üzere birçok sitede mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Görüntülenen yazıların bir köşesinde yazıcı ve PDF olarak kaydetme ikonu bulunur. Bu ikonlardan biri tıklandığında okunmakta olan yazı yazıcıya gönderilebilir veya PDF biçiminde kaydedilebilir. Eğer siz de blog sitenizde yayınlamakta olduğunuz yazılarınıza yazdırma ve PDF olarak kaydetme özelliği eklemek istiyorsanız PDF & Print eklentisiyle kolayca halledebilirsiniz.

Eklentiyi kurup etkinleştirdiğinizde eklentilerinizin listelendiği sayfada PDF & Print eklentisini göreceksiniz. Başlığın hemen altında Settings şeklinde ayarlamaları yapabileceğiniz link bulunmaktadır.

yazici-ve-pdf-ozelligi-ayarlara-gitme

Burayı tıklayarak eklentinin ayarlama sayfasına gidin. Burada fazla karışık olmayan birkaç ayar mevcut. Ayrıca eklenti pro yani ücretli özelliklere de sahip ancak ücretsiz versiyonu da işinizi rahatlıkla görecektir.

yazici-ve-pdf-ozelligi-ayarlar

Ayarlama sayfasına gittiğinizde yukarıda göreceğiniz gibi bir sayfa bulunmakta. Burada bir ile işaretli kısımda bir değişikliğe gerek yok.

İki numaralı kısımdan yazdırma ve PDF alma özelliğini sitenizin hangi kısımlarına eklemek istiyorsanız seçim yapacaksınız. Benim verdiğim örnekte yalnızca Yazılar‘da bu özelliği aktifleştirdim.

Üç ile gösterilen yerde yazıcı ve PDF ikonlarının yazılarınızın hangi kısmına eklenmesini istiyorsanız seçim yapabilirsiniz. İkonları Sol, Orta veya Sağ kısımda görünecek biçimde seçebilirsiniz.

Dört numara ile gösterilen kısımda yalnız PDF, Yazıcı veya her ikisini de yazılarınıza eklemek için seçim yapabilirsiniz.

Son olarak beşinci kısımdan ise çıktısı alınacak yazının şablon seçimi yapılabilir. Yazının başlığının nereye geleceği ve eğer resim varsa hangi tarafta gösterileceği şeklindeki şablonlardan bir seçim yapabilirsiniz.

Bu ayarlamaları yapıp kaydettiğinizde PDF ve yazıcı ikonları yazılarınıza eklenecektir. Benim yaptığım ayarlamalar sonrasında görünümün nasıl olduğunu göstermek için bir ekran görüntüsü aldım ve aşağıya ekledim.

yazici-ve-pdf-ozelligi-gorunum

Gördüğünüz gibi yazının sol üst köşesine PDF ve yazıcı ikonları eklendi. Test etmek için tıkladığımda her iki özelliğinde mükemmel çalıştığını ve iyi sonuçlar verdiğini söylemeliyim.

Yazılarınıza böylelikle kolayca yazdırma ve PDF şeklinde kaydetme özelliği ekleyebilirsiniz. Yorum kısmından veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Beğendiğiniz ve yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmış olduğunuz umuduyla hepinize iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!