Yazının sadece görüntülenen bölümünün yüklenmesi

0
287

Blog sayfalarına bazen uzun yazılar yazarız, kimi zaman resim veya fotoğraflar çok yer tutar, ayrıca yazı haricinde reklam, yorum, yazar bilgisi gibi bazı alanlar da bulunur. Tüm bunlar yazdığınız yazı tıklandığında görüntüleme süresini uzatır. Bu durumda yazının sadece görüntülenen bölümünün yüklenmesi ve ziyaretçi sayfayı aşağı sürüklediğinde diğer bölümlerin yüklenerek görüntülenmesi avantaj sağlar. Böylece sayfa yükleme süreleri oldukça kısalır.

Bu özelliği sitenize ekleyebilmeniz için geliştirilmiş eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentilerin kısa tanıtımlarını burada yapmak istiyorum.

BJ Lazy Load

bj-lazy-load

Özellikle resim ve fotoğrafların sonradan yüklenmesinde başarılı bir eklenti. Ayrıca eklentinin ayarlamalarını yapabileceğiniz ve dilediğiniz şekilde yazılar için yükleme seçenekleri oluşturabileceğiniz yönleri bulunmakta.

jQuery Image Lazy Load WP

jquery-image-lazy-load-wp

Adından da anlaşılacağı gibi jQuery özlliğini kullanarak yazılara sonradan yükleme özelliği kazandırıyor.

Kurulumu ve kullanımı oldukça basittir. Eklentiyi yükleyip etkinleştirmeniz yeterli, bundan sonrasını kendisi halledecektir.

Lazy Load XT

 

Kullanmadım ancak verilen oylara ve açıklamalarına bakıldığında kullanıcıları tarafından beğenilen bir eklenti. Siz de kullanıp görüşlerinizi aşağıda paylaşabilirsiniz.

Rocket Lazy Load

rocket-lazy-load

Javascript yerine script dosyaları ile çalışan bir eklenti ve sadece 2 kb script dosyası ile bu işi halletmektedir.

Eklentiyi kurup etkinleştirmek yeterli olup başka bir ayar gerektirmeyen, kullanımı basit olan eklentilerden biridir.

Unveil Lazy Load

unveil-lazy-load

Bu ekleti de yukarıda diğer bir tanesinde bahsettiğim Unveil.js javascriptini kullanarak işlem yapmakta. Sadece 0.5 kb büyüklüğünde bir dosyası bulunan ve çok fazla sunucuyu yormayan bir uygulama. Eklenti yüklemesi yapıp etkinleştir demeniz yeterli. Başka bir şeye gerek duymadan çalışmaya başlayacaktır.

Bahsettiğim bu eklentileri kullanmanız durumunda görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından paylaşmanız yazıyı okuyan diğer ziyaretçileri aydınlatmak açısından fayda sağlayacaktır. Bir problemle karşılaşmanız durumunda da yine görüş belirtmeniz çözüm açısından size fayda sağlar. Umarım işinize yarayacak bir tanesini kurup sitenizde kullanmaya başlarsınız.

Faydalı olacağını düşünerek paylaştığım bu yazıyı siz de paylaşın ki herkese faydası olsun.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!