Yeni kurulan wordpress için ilk yapılacaklar

2
1385

Yeni bir wordpress sitesi kurduktan sonra bazı temel işleri yapmanız uygun olacaktır. Basit bir konu gibi görünse de yeni kurulan wordpress için ilk yapılacaklar yazısında bahsedeceğim bu işler sitenizin seviyenizi bir basamak yükseltecektir.

Merhaba Dünya

Evet, kurulumla beraber gelen ve Merhaba Dünya adındaki yazıyı silin. Bu yazı yeni başlayanlara örnek teşkil etsin diye konulmuş bir yazı olup bunu sitenizde tutmanın gereği yoktur.

Örnek Sayfa

Yine yeni kullanıcılar için örnek teşkil etmesi için hazırlanmış olan Örnek Sayfa adındaki yazıyı silin. Bu sayfayı da sitenizde tutmanın anlamı yoktur.

Kategorize Edilmemiş

İngilizcesi Uncategorized olan ve sitenizdeki ilk kategori başlığını oluşturan Kategorize Edilmemiş adındaki kategoriyi yeniden adlandırın. Bunu yaparken site içeriğinize bağlı olarak Genel adında bir kategori başlığı verebilirsiniz. Bu size yaptığım bir teklif olmakla beraber dilediğiniz bir kategori adı verebilirsiniz.

Hello Dolly

Evet, temsili olarak konulmuş olan ve sitemizin herhangi bir köşesinde Hello Dolly şarkısından dizeleri rastgele yayınlayan bir eklenti. Bilmem tutmak veya etkinleştirmek ister misiniz? Bunu da eklenti silme yöntemi ile yönetici panelinden kaldırmanız size bir zarar getirmeyecektir. Hatta genel bir tavsiye olarak yazmak isterim, kullanmadığınız eklentileri tutmayın, silin gitsin!

Aksimet Eklentisi

Eğer yazılarınızı yorumlara kapatacaksanız bu eklentiyi de etkinleştirmenize gerek yoktur. Yukarıda da belirttiğim gibi eğer etkinleştirmeyecekseniz yönetici panelinde tutmanıza da gerek yok. Bu eklentiyi de silebilirsiniz. Ancak tekrar etmekte fayda görüyorum. Eğer yazılarınız yoruma açıksa faydalı bir eklentidir ve ne işe yaradığı ve kurulumu ile ilgili bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Temalar

Yine kurulumla beraber birkaç tema varsayılan olarak yüklü gelmektedir. Bunlardan bir tanesi zaten site tarafından kullanılmaktadır. Eğer yeni bir tema yükleyip etkinleştirdiyseniz diğer temaları sitenizden kaldırın. Çünkü zaman zaman bu temalarında güncelleştirilmesi gerekecek, hem size hem veritabanınıza bir yük olacaktır. Yalnız bir tane temayı ana temanızda oluşacak aksaklıklarda kullanmak üzere bırakabilirsiniz.

Bir de zaman zaman yeni kurulmuş sitelerde “Bir başka WordPress sitesi” şeklinde olan ve site kurulumu esnasında yeni bir slogan ile değiştirilmemiş olan site kısa tanıtım yazıları görmekteyim. Mümkünse sitenize uygun bir slogan ile bu cümleyi değiştirin. Diğer sitelerden bir farkınız olsun.

Yazıyı alttaki butonlarla ve tek tıkla paylaşınız, paylaşmak güzeldir, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!