Yönetici panelinden otomatik çıkış yapma

0
263

Bankalar veya bazı güvenliği ön planda tutan sitelerde mutlaka denk gelmişsinizdir. Belirli bir süre sayfada bir işlem yapmadığınız zaman otomatik olarak çıkış gerçekleşir. WordPress blog sitesinde de belirli bir süre işlem yapılmadığında yönetici panelinden otomatik çıkış yapma işlemini sağlayabilirsiniz. Eğer çok yazarlı bir blog sitesini yönetiyorsanız kişilerin ve sitenin güvenliği için bu uygulamayı yapmanız uygun olacaktır. Böylece ortak kullanımda olan bilgisayarlardan giriş yapıldığında çıkış yapma işlemi unutulduğunda belirli bir süre sonra siteden otomatik olarak çıkış yapılmış olacak.

Bu güvenlik işlemini sağlamak için iki eklenti ve kullanımından bahsedeceğim.

Automatic Sign Out For Inactivity

Yani aktif olmayan durumlar için otomatik çıkış eklentisi. Bu eklentiyi kurduktan sonra varsayılan ayar olarak 1 gün boyunca işlem yapılmadığında siteden çıkış yapılacak. Eğer bu süreyi kısaltmak isterseniz eklentinin kodu içerisinde küçük bir ayar yapmanız yeterli. Bunun için sitenizde eklentiyi bulun ve Düzenle‘yi tıklayın.

otomatik-cikis-ayar
Açılan düzenleme sayfasında aşağıya yazdığım kod kısmını bulun. Burada define ile başlayan 60*60*24 şeklindeki kısım 60 saniye * 60 dakika * 24 saat = 1 gün demek oluyor.

/*Adjust this variable to change the maximum time. The time unit is
seconds. This means that 60*60*24 is equal to 1 day. Why? because
60 seconds * 60 minutes * 24 hours = 1 day            */
define('AUTOMATIC_SIGN_OUT_MAXIMUM_INACTIVITIY_TIME', 60*60*24);

Bu süreyi saniye bazında rakamları değiştirip çarptığınızda dilediğiniz gibi süreyi kısaltabilirsiniz.

WP Idle Logout

Diğer eklenti ise her ne kadar bu yazı hazırlandığında 2 sene önce güncelleme yapılmış olsa da yaptığım testte çalıştığını gördüm ve yüklemenizde bir sakınca yok. Eklentiyi kurup etkinleştirdiğinizde Yönetici Paneli menüsünde Ayarlar içerisinde Idle Logout adında eklenti ayarları için bir menü başlığı oluşacak. Burayı tıklayarak eklenti ayarlarına gidebilirsiniz.

Açılacak sayfada doldurulacak sadece iki kısım bulunmaktadır.

otomatik-cikis-idle-logout-ayar
Kırmızı ok ile gösterdiğim alana saniye cinsinden işlem yapılmadığında çıkış için gerekli süreyi gireceksiniz. Yukarıdaki örnekte 3600 saniye yani 1 saatlik bir süre girilmiştir. Alt tarafta bulunan metin alanına da süre dolduğunda otomatik çıkış ile ilgili bir uyarı cümlesi girebilirsiniz. Ayarları yaptıktan sonra kaydettiğinizde artık eklenti çalışmaya başlayacaktır.

Basit ve kullanışlı bu 2 eklentinin ikincisi kod ayarları gerektirmediğinden bana daha kullanışlı geldi. Birincisi ise yazıyı kaleme aldığımda 2 gün önce güncelleme yapılmıştı ve yükleyeceğiniz eklentinin daha güncel olması her zaman için bir avantaj oluşturmaktadır. Karar sizin…

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!