Blog sitenizin ziyaretçilerine Facebook ile giriş imkanı

0
486

Mutlaka siz de bazı sitelere üye olmak yerine Facebook hesabınızla bağlanmışsınızdır. Şahsen ben birçok siteye üye olmak yerine artık Facebook veya diğer sosyal medya hesaplarımla giriş yapıyorum. Siz de blog sitenize kullanıcılar için üye kaydı ile birlikte Facebook hesabıyla da bağlantı sağlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda sitenize üye olan kullanıcı sayısını artıracaktır.

Blog sitenizin ziyaretçilerine Facebook ile giriş imkanı vererek aynı zamanda ad, soyad, avatar gibi özelliklerini otomatik olarak sizin sitenizde kullanacaklar. Böylelikle hiçbir bilgi girişine gerek duymadan sitenize kayıt yapacaklar. Ayrıca Faacebook içerisinde kullandıkları profil resimleri de sitenizi için açtıkları kayıtta kullanıcıların profil resmi olacak.

Bunun için Nextend Facebook Connect eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi yükleyip aktifleştirdikten sonra Ayarlar menüsü içerisine Nextend FB Connect adında bir menü eklenecek ve burayı tıklayarak ayarlamalarını yapacaksınız. İlk olarak üst kısımda bir Facebook uygulamasının nasıl oluşturulacağı (API) ile ilgili açıklamalar var.

facebook-uygulama-api-alma

Burada yeşil ok ile gösterilen link tıklandığında API alabilmeniz için gerekli Facebook sayfasına yönlendirileceksiniz. Eğer daha önce almadıysanız burada İngilizce olarak nasıl alabileceğiniz tarif edilmiş. Dilerseniz daha önce yazdığım Facebook yorum eklentisi ile ilgili yazımda anlattığım şekilde de bu API olayını halledebilirsiniz.

Aldığınız App ID ve APP Secret kodlarını aşağıda ayarlar kısmında bulunan kutucuklara gireceksiniz. New user prefix kısmını aynen bırakabilirsiniz. Bu kısım sitenize üye olanlardan kimlerin Facebook üzerinden üye olduklarını anlamanızı sağlayacaktır.

facebook-uygulama-api-girisi

Bu girişleri yaptıktan sonra alt tarafta kullanıcıların giriş yapabilmeleri için gerekli ayarlamalar var ve burada bazı kısımları Türkçe olarak çevirmeniz gerekiyor, yoksa İngilizce görüntüleneceğinden çok şık durmayacaktır. Bir de Load button stylesheet kısmını Yes olarak seçerseniz giriş ekranında Facebook ile bağlanabilmek için bir buton, No olarak seçerseniz bir yazı görüntülenecek.

facebook-ile-baglanma-ayarlama

Tüm bu ayarlamaları yapıp kaydettikten sonra nasıl göründüğünü test etmek isterseniz Yönetici Panelinden çıkış yaparak tekrar giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Böylece aşağıdaki görüntüye benzer bir giriş ekranı göreceksiniz.

facebook-ile-baglanma-sonuc

Bu eklentiyi hazırlayan tarafından aynı şekilde Google ve Twitter hesaplarıyla da kullanıcı kayıt ve girişi sağlayan eklentiler de bulunmaktadır. Dilerseniz onları da sitenize ekleyebilirsiniz. Bu eklentileri incelemek isterseniz nextendweb adlı kullanıcının sayfasınız ziyaret edebilirsiniz.

Yorum kısmından veya iletişim sayfasından her zaman bize ulaşabilirsiniz. Yazımızı paylaşmayı ihmal etmeyin, bilgi paylaştıkça çoğalır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!