Blogger sitesinden WordPresse blog taşıma

0
409

WordPress ile blogger sitesi arasındaki farklar hakkında bir yazım bulunmaktadır. Bu yazı sonucunda veya başka bir sebepten Blogger sitesinden WordPresse blog taşıma işlemi yapmak isterseniz yapmanız gerekenleri temel olarak anlatmaya çalışacağım. Burada anlatılanlar dışında karşılaşacağınız sorunlarla ilgili alttaki yorum kısmından da bize ulaşabilirsiniz.

Öncelikle bir hosting firmasından alan satın alıp wordpress kurulumunu yapacaksınız. Bunları yaptıktan sonra kurulan sitenin Yönetim Panelinden sitede Kalıcı Bağlantılar ile ilgili bir ayarlama yapmanız gerekecek. Bu Kalıcı Bağlantı ayarları ile ilgili bilginiz yoksa buradan okuyabilirsiniz. Yapacağımız ayarlama Blogger sitesinin ayarlarına uygun bir uzantı sağlamak için olacaktır. Blogger’de web sayfa  şekli www.siteadi.com/2014/07/yazi-basligi.html şeklindedir. Bunu WordPress sitesinde sağlamak için özel ayarlar kısmına /%year%/%monthnum%/%postname%.html şeklinde giriş yaparak kaydedin.

Şimdi sıra geldi Blogger’dan yazıları almaya. Bunun için Yönetici Paneli menüsünde Araçlar kısmında bulunan İçe aktar sekmesini tıklayalım.

blogger-aktar-menu

Burada birçok seçenek karşımıza gelecek ancak biz Blogger sitesinden aktarım yapacağımızdan burada bu seçeneği tıklayacağız.

blogger-aktar-yukle

Bu işlem sonrası Blogger Importer adlı bir eklenti kurulacak ve kurulum tamamlandıktan sonra Eklentiyi etkinleştir ve aktarıcıyı çalıştır seçeneğini tıklayacağız.

blogger-aktar-calistir

Bu aşamada bizden Blogger sitesinden aktarım yapabilmemiz için Authorize isteyecek, yani yetkilendirme yapacağız. Aşağıda Authorize yazan butonu tıklayarak bunu sağlayacağız.

blogger-aktar-izin-alma

Bu kısım tıklandığında istediğimiz izinlerle ilgili sayfa gelecek ve Erişime izin ver diyerek bu safhayı tamamlayacağız.

blogger-aktar-izin

Artık işlem tamamlandı. Yapmamız gereken aktarmak istediğimiz yazıları seçerek yeni oluşturduğumuz WordPress sitesine aktarım yapacağız.

blogger-aktar-liste

 

Bu işlemler sonrasında resimler wordpress sitesine aktarılmayacak ve hala Blogger sitesinden görüntülenmeye devam edecektir. Bunun bir sakıncası yoktur ancak belli bir süre sonra site kapatılır veya başka nedenlerle blogger’da oluşturduğunuz blog sitesine ulaşılamazsa Wordpres’te de resimler görüntülenmeyecektir. Bunun için bu link resimlerini bir eklenti yardımı ile sitenize yükleyebilirsiniz. Bunu nasıl gerçekleştireceğinizi Link ile eklenen resimleri galeriye kaydetme yazımı okuyarak kolaylıkla halledebilirsiniz.

Bundan sonra yaşayabileceğiniz diğer bir problem eski site linkleriniz tıklandığında yeni siteye yönlendirme yapmaktır. Bu eğer blogger adresiniz http://BlogAdiniz.blogsite.com şeklinde bir siteye sahipseniz gerekecektir. http://www.BlogAdiniz.com şeklinde ise buna gerek yoktur. Bu işlemi de Blogger 301 Redirect eklentisi ile çözebilirsiniz. Eklentinin kullanımı ve ayarları ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Umarım yazılanlar yardımcı olmuştur, bana aşağıdaki yorum kısmından yazarak her zaman ulaşabilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!