Domain authority nedir, nasıl yükselir?

0
241

SEO için önemli bir konu olan Türkçe’ye “alan adı sahipliği” olarak çevirebileceğimiz Domain Authority nedir, nasıl yükselir sorusuna cevap verebilmek için bildiklerimi paylaşmak istiyorum.

Domain authority nedir?

Moz tarafından geliştirilen ve 100’e kadar verilen skorlarla web sitelerinin değerlendirildiği bir ranking yani sıralama sistemidir. Alan adı sahipliği denilince yanıltıcı olabilir, bu arama motorlarında görünürlükle alakalı bir sıralamadır.

Sıralamanın değeri nedir?

0-100 arası puan ile yapılan bu sıralamada 20-30 civarı bir not başlangıç olarak iyi denilebilir. 50-60 skalasında olan bir site fena bir nota sahip değildir. Not 100’e yaklaştıkça sitenizin değeri o kadar iyi demektir ve 80-90 bir nota sahip bir site kendisini kanıtlamıştır.

Sıralamanızı nasıl bulabilirsiniz?

Moz sitesinde bulunan Open Site Explorer sayfasına giderek site adını yazdığınızda bu ve birçok değerlendirmeyi bulabilirsiniz.

Aynen Google gibi arama motorlarının yaptığına benzeyen, kuruluşun kendi tasarladığı algoritmalara dayanarak yaptığı bir sıralamadır.

Domain authority değerini nasıl yükseltebiliriz?

Bu konuyla ilgili birçok sitede onlarca yazı bulabilirsiniz. Bu değerlendirmeyi yapan firma veya kuruluşların kullandıkları yöntem gizli olduğundan net şeyler söylemek mümkün değil. Verilen bilgilerin tamamı tahmine dayanmakta ancak bunun böyle olması tahminlerin yanlış olduğunu göstermez. Tavsiyelere uyulduğundan yükselmesine kesin gözüyle bakabilirsiniz.

SEO kurallarına uymak

Öncelikle temel olarak yapılması gereken kuralları uygulamanız gerekir. Birçok kaynak SEO ile ilgili sizlere yol gösterebilir. SEO için yapılması gerekenleri tek tek sıralamam burada mümkün değil ancak daha önceki yazdığım ve bundan sonra yazacağım yazıları SEO kategorisinde bulabilirsiniz.

Link almak ve link silmek

Genelde insanların yanlış yaptığı konuların başında geliyor. Sitenin linkini vermek ve SEO artırmak için olur olmaz yerlere link veriliyor. Daha önce blog sitesinin ziyaretçi sayısını artırma ile alakalı yazdığım yazıda belirtmiştim, 100 adet saçma sitelerde link olacağına 3-4 tane kaliteli sitede link olması daha iyidir. Bu sebepten dolayı sitenize zarar verecek linkleri sildirmeniz dahi tavsiye ediliyor.

Yazılarınızda site içi link vermek

Site içi link vermek ziyaretçilerinizin diğer yazılarınıza ulaşmasını ve sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlar. Aynı zamanda sitenizde bulunan içerikler arasında bir bağ oluşturur. SEO için önemli olan bu konu Domain authority için de çok önemlidir. Dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Sabır!!!

Bu bahsettiğim konu da dahil olmak üzere SEO sabır işidir. Önemli olan kurduğunuz sitede başlangıçtan itibaren doğru ilerlemek. Yapılması gerekenleri kurallar dahilinde devam ettirirseniz ekstra bir çaba gerekmeden  siteniz hak ettiği yerlere gelecektir, buna emin olabilirsiniz.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!