Hacklenen bloglar arama motorları tarafından cezalandırılıyor

0
110

Daha önce sizlere kullanımı hakkında bilgi verdiğim güvenlik eklentisi Wordfence tarafından yayınlanan bir yazıda hacklenen bloglar arama motorları tarafından cezalandırılıyor şeklinde bir araştırma sonucu yayınlandı.

“Hacklenen” şeklinde yazmak zorunda kaldığım kelimenin tam Türkçe karşılığını bulamadım. Sitelerin sunucu veya yönetim panelini ele geçirerek amaçları doğrultusunda sitelere zarar verenlere İngilizce “Hacker”, yaptıkları işlem sonucu zarar görmüş siteler de “Hacked” şeklinde ifade edilmektedir.

Bir site haclendiği zaman arama motorlarının kullandığı ve sürekli siteleri ziyaret ederek bilgi toplayan Bot diye tabir edilen robotlar tarafından tespit edilir. Bu tespit edilen siteler arama motorları tarafından tehlikeli kategorisine alınır ve bir kullanıcı bu siteye gitmeye çalıştığında uyarı verir.

hacklenmis-site-uyari-sayfasi

Yukarıdaki şekildeki gibi bir uyarı sonrasında siteyi ziyaret edip etmemek size kalmıştır. Bunun yanında SEO dediğimiz ve uzun uğraşlar sonucunda belirli yerlere getirdiğimiz blog sitemizin skoru da ceza alır.

Yapılan araştırmada siteleri zarar gören kişilerin verdiği bilgiye göre % 66 oranında web sitesi SEO yönünden zarar görmüş, bunların % 14’ü site trafiğinin % 75 oranında düştüğünü belirmiştir.

Google tarafından sitelerinin zarar gördüğü fark edilen site sahiplerinin % 66’sı, site trafiklerinin % 45 oranında düştüğünü bildirmiş. Site trafiğinin etkilendiğini söyleyen bu kişilerin % 45’i , sitelerin trafiğinin tekrar normale dönmediğini söylemişler.

Genel olarak yapılan bu çalışmada sitelerin zarar gördüğü andan, tedbir alınan ana kadar geçen sürenin de önemli olduğu bildirilmekte. Araştırmaya katılan kişilerin sitesinin zarar gördüğünü anlayıp tedbir alınmasına kadar geçen süre ortalaması 7,49 gün olarak belirlenmiş. Tabi ki bu süre ne kadar uzun olursa, SEO yönünden alınan zarar o ölçüde fazla olacaktır.

Bir sitenin profesyonel yardım ile normal hale döndürülmesi işlemi ortalama olarak 2.518 $’a mal olmuş. Bu sebepten dolayı tedbir sistemleri her ne kadar pahalıymış gibi görünse de her zaman daha ucuz, daha kolay ve daha güvenlidir.

SONUÇ

Güvenlikle ilgili olarak sitenize mutlaka bir takip yöntemi ekleyin. Sitenizi ücretsiz olarak takip eden ve Yönetim paneline giriş yapıldığında uyarı gönderen Wordfence eklentisini denemenizi tavsiye ederim. Ayrıca Pingdom gibi, siteniz kapalı olduğunda uyarı veren uygulamaları da kullanabilirsiniz. Dilerseniz sizler için yazdığım diğer güvenlik yazılarıma da bir göz atabilirsiniz.

Güvenli ve iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!