Hosting tipleri ve WordPress için hosting seçimi

0
446

Hosting, web sitemizi yayınlamak için bir bilgisayarda (sunucu) alınan alandır, Türkçesiyle barındırma hizmetidir. İster wordpress ile isterse başka bir biçimde hazırlanmış bir web sitesini yayınlanması için gerekli faktörlerden biridir. Çeşit ve özelliklerine göre çok farklılıklar ve fiyatları olan bu faktörü anlamak gerekir. Hosting tipleri ve WordPress için hosting seçimi kriterleri nelerdir, nasıl seçim yapabilirsiniz? Bu yazıda kısa ve öz bir şekilde açıklayarak, bildiğim ve güven verenleri firmaları yazımın sonuna ekledim.

Ücretsiz Hosting

Daha önce ücretsiz ve reklamsız hosting firmaları hakkında bilgi vermiştim. Bu tip içerisinde yer alanlar daha çok ücretli hizmet veren firmaların bir çeşit tanıtım şeklidir. Bazıları blogadi.hosting.com şeklinde alan adı sağlarken bazıları ise kendi alan adınızı kullanmanıza izin verirler. Genelde sık sık kopmalar yaşayabileceğiniz ve web site hızı düşük olan hizmetlerdir. Yeni başlayanlar için ideal olabilir, acemilik veya başlangıç dönemi hostingleri diyebiliriz.

Paylaşımlı (Shared) Hosting

Sınırsız alan, sınırsız veri alışverişi, sınırsız domain” şeklinde teklifleri olan ancak belirili bir kullanıcı sayısına ulaştığınızda veya sitenizin alanı biraz arttığında sıkıntı yaratan hosting tipleridir. Teknik olarak ifade etmek gerekirse bir bilgisayarı yüzlerce müşterinin kullandığı barındırma şeklidir. Sizinle birlikte aynı alanı kullanan bir müşterinin kullanımı sizi etkiler.

Tabi ki bunlar gözünüzü korkutmasın, eğer blog yazarlığına yeni başladıysanız ve henüz fazla yazınız yoksa başlangıç olarak ücretsiz hostinglerden kesinlikle daha iyi bir alternatiftir. Güzel Hosting benim önerdiğim yurtiçi lokasyonlu bir firma olup başlangıç için tavsiye edebilirim.

VPS Hosting

İngilizcesi, Virtual Private Server olan yani Sanal Özel Sunucu olarak çevirebileceğimiz hosting. Fiyat olarak pahalı ancak müşterisine belirli miktarda alan, ram, işlemci ve veri hızı gibi garanti eden, yarı profesyonel hizmetlerdir. Sanal denilmesinin sebebi paylaşımlı hostinglerdeki gibi bir server sanal olarak bölünmüştür.

Eğer sunucu yönetme hakkında fazla bilginiz yoksa ancak profesyonel yardımla burada blog barındırma şansınız olabilir. Ayrıca Managed olarak tabir edilen yani sunucu yönetimi firma tarafından yapılan ve biraz daha fazla ücret ödeyerek hazır kurulu sistem de alabilirsiniz.

Dedicated Hosting

Hostingde son nokta. Firmanın içerisinde barındırılan ve size özel olan sunuculardır. Yönetimi VPS hostingler gibi olan ancak kat be kat pahalı (200-300 $/ay) sunucudur. Bu seviyede sunucuya (umarım ulaşırsınız) çok yüksek seviyede kullanıcısı bulunan siteler ihtiyaç duyarlar.

WordPress Managed Hosting

WordPress’in popülerliğinin armasıyla günümüzde sık sık duyduğumuz ve bence iyi çözümlerden biri. Hosting özel sunucuların verdiği kaliteyi sağlaması yanında bir WordPress blog için gereken tüm hizmet ve özellikleri üzerinde barındırmaktadır. Belki biraz pahalı olabilir ancak blog işini sürekli yapacaksanız en iyi tercih bu olabilir. Size sadece yazılarınızı yazmak kalır.

Sunucu satın alma konusunda önereceğim firma yukarıda bahsettiğim Güzel Hosting firması olacaktır. Bahsettiğim tüm sunucu tiplerinin yanında alan adı da satın alma şansınız var. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!