Site hızı ziyaretçi sayısını ne ölçüde düşürür?

2
174

Günümüz teknoloji hızına web siteleri de ayak uydurmak zorundadır. Evlerimizde, iş yerlerimizde ve hatta sokakta cep telefonlarımızla hızları her geçen gün artan teknolojik aletler kullanmaktayız. Bunun yanında İnternet hızları da orantısız bir şekilde gün geçtikçe artmaktadır. Bu hızlanan teknoloji dünyasında ayrıca insanlarımızdaki sabırsızlığı da hesaba katarsak hazırladığımız web sitelerinin hızlı olması gerekliliği kaçınılmaz bir olmaktadır. Hız testi işleminizi gerçekleştirerek internet hızınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hal böyle olunca akla gelen soru “Site hızı ziyaretçi sayısını ne ölçüde düşürür?” sorusudur. Hızın yavaş olmasının ziyaretçi sayısını düşüreceği kesin olan bir olgudur. Önemli olan soru hangi hızlardan sonra kullanıcı sayılarında yüksek düşüşler oluşmaktadır.

Akamai adlı firmanın yaptığı araştırmada sayfa yükleme süresi 4 saniyeden fazla olduğunda ziyaretçi sayısının % 33 düştüğünü açıklamıştır. Dünya devi firmalardan olan Amazon, sayfanın yavaş sayfa yüklenmesi durumunda her 100 ms için kaybın % 1 olduğunu bildirmiştir. Sanal alemin şu andaki bir numaralı firması Google ise yaptığı test sonucunda sitede sonuçların 10 adetten 30 adede çıkarılmasıyla sadece 0.5 saniyelik bir gecikmeyle yüklendiğini ancak buna rağmen % 20’lik bir ziyaretçi kaybı oluştuğunu duyurmuştur.

Öneli olan konulardan biri de yavaş yüklenen siteler SEO açısından da sıkıntı yaratmasıdır çünkü arama motorları bir siteyi değerlendirirken bu kriteri de göz önünde bulundurmaktadır.

Yukarıda verdiğim sonuçlar 5-6 sene önce yapılmasına karşın kaybın ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir. Bu süre ve ziyaretçi kaybı arasındaki ilişkiyi bir grafik ile gösterince belki de olayın ciddiyeti daha iyi anlatacaktır.

Ziyaretçi sayısı ile sayfa yükleme süresi arasındaki ilişki grafiği

ziyaretci-kaybi-grafigi

Sanırım yukarıdaki grafik her şeyi anlatmaktadır. Eğer sayfanız 4 saniyenin üzerinde bir yavaşlıkta yükleniyorsa kayıp kaçınılmaz olmaktadır. Daha uzun sürelerdeki yüklenme sürelerine ise hiçbir yorum yapamayacağım.

Peki bu süreyi nereden test edebilirsiniz? Daha önce yazmış olduğum site hızını test etme ile alakalı yazımı okursanız siz de site hızınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer elde edeceğiniz süreler iç açıcı değilse başta barındırma hizmeti (hosting) aldığınız firmayı gözden geçirmelisiniz. Daha sonrasında WordPress optimize etme ile ilgili yazmış olduğum makaleleri okursanız süre olayını çok basit olmasa da halletmeniz mümkündür.

Konu ile ilgili ihtiyaç duyduğunuzda aşağıdaki yorum kısmından veya iletişim sayfasından iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Hızlı ve iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!