Sitenizin backlink sayısını nasıl öğrenebilirsiniz?

0
543

Backlink nedir, ne işe yarar gibi sorulara yanıt veren bir yazı yazmıştım. Eğer konuya hakim değilseniz öncelikle bu yazımı okuyabilirsiniz. Bu yazımda ise sitenizin backlink sayısını nasıl öğrenebilirsiniz sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Şunu belirterek başlamak isterim. Burada birçok yöntemi bulunan bu işlem için kullanışlı olduğunu düşündüğüm yöntemi anlatacağım. Mutlaka daha iyisi veya daha kullanışlı olanları da bulunabilir.

Yine de kısaca backlink nedir sorusuna cevap vermek faydalı olacaktır. Backlink; sizin sitenizin içerisinde yayınlanan bir yazının veya sayfanın linkinin başka bir sitede link olarak yayınlanmasıdır.

Monitor Backlink adlı web sitesi, sizlere tanıtacağım ve tavsiye edeceğim yöntem olacak. Site bu hizmet profesyonel olarak vermektedir ancak ücretsiz bir şekilde birçok istatistik ve bilgiyi de alabileceksiniz.

Siteyi açtığınızda ana sayfada bulunan web site adresinizi girebileceğiniz çubuğa sitenizin adını yazıp “Check backlinks now!” butonunu tıklamanız yeterli, birkaç saniye sonra birçok bilgiyi yeni açılacak sayfada bulacaksınız.

backlink-kontrol-site-girisi

Özet sayfasında ilk olarak toplam backlink sayısı ve bunların kaç domain üzerinde bulunduğunu bildiriyor. Alt tarafta da Toplam Backlink, Domain sayısı, İndekslenmiş URL sayısı gibi görsel olarak verilmiş bilgiler var.

backlink-kontrol-ozet

Bu kısmın altında hangi sitelerde backlink aldığınızı gösteren bir liste bulunuyor. İşte bu kısımda kısıtlama başlıyor. Listede sadece ilk 10 siteyi görebiliyorsunuz, diğerlerini görebilmeniz için kayıt olmanız gerekiyor. Ayrıca bu listeyi bilgisayarınıza CSV formatında indirebiliyorsunuz.

backlink-kontrol-liste

En alt kısımda ise sitenizin footer yani alt tarafına site backlink domain (alan adı) sayısını gösterebileceğiniz bir sayaç eklemişler. Footer diyorum ancak dilerseniz bu kodu sitenizde yan sütun varsa oraya da ekleyerek gösterebilirsiniz. Yeşil ok ile işaret ettiğim kısımda bulunan ve siteniz için hazırlanan kodu kopyalayıp footer kısmında dilediğiniz bir yere eklerseniz sayaç site sayfalarınızın altında görüntülenecektir.

backlink-kontrol-siteye-ekleme

Paylaşmak bilgiyi artır ve zahmetsiz bir iştir, yapılacak iş yalnızca alttaki sosyal ikonlardan birini tıklamanız, hepsi o kadar, paylaşımınız için teşekkürler. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!