Tarayıcınızın geçmişi ve DNS ön belleğinin silinmesi

1
386

Diğer tüm sitelerde olduğu gibi eğer WordPress ile kurulmuş sitenizi başka bir hosting firmasına taşırsanız doğal olarak sitenizin IP adresi değişecektir. Böyle olunca sürekli çalıştığınız bilgisayardan giriş yaptığınızda siteniz açılmayabilir. Açılsa bile eğer eski hosting hizmetiniz sonlanmamış ise oraya yönlenebilir. Tarayıcınızın geçmişi ve DNS ön belleğinin silinmesi ile bu sorunu giderebilirsiniz.

Sitenizin NS değişikliğini öğrenme

Öncelikle sitenizi yeni hosting firmasına taşıdıktan sonra NS (Name Server) değişiklikleri yapacaksınız. Bunu nasıl yaparsınız sorusunun cevabını buradan okuyabilirsiniz. Değişikliğin olup olmadığını Whois sitesinden kontrol edin. Sayfaya gittiğinizde oradaki URL kısmına sitenizin adresini yazın.

Eğer yeni yazdığınız NS adreslerini burada görüyorsanız değişiklik tamamlanmış demektir.

DNS ön belleğinin silinmesi

DNS ön belleğinin silinmesi işlemini Komut İstemi programı yardımıyla yapacağız. Bunun için bilgisayarınızın sol alt köşesindeki Windows ikonunu tıklayın yada klavyeden Windows tuşuna basın, CMD diye arama yaptığınızda program orada görülecektir.

Açılan programda ipconfig /flushdns yazıp Enter tuşuna basın.

Successfully flushed the DNS Resolver Cache yazısını gördüyseniz işleminiz tamamlanmış demektir.

Sonra ipconfig / release yazıp Enter tuşuna basın. En sonunda da ipconfig / renew yazdıktan sonra işlemler tamamlanmış olacak. Exit yazarak uygulamadan çıkabilirsiniz.

Site adreslerine bağlı tutulan IP adresleri sitenize tekrar girdiğinizde yeniden alınacak. Böylece sitenizi yeni sunucuda göreceksiniz.

Tarayıcınızın geçmişinin silinmesi

Bir de sitenize yeniden giriş yapmadan önce tarayıcı geçmişini temizleyin. Bunun için Chrome, Firefox veya Explorer tarayıcılarından hangisini kullanıyorsanız açın. Daha sonra klavyenizden “Ctrl + Shift + Delete” tuşlarına beraber bastığınızda temizleme penceresi açılacak. Buradan tarayıcı geçmişini temizleyebilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!