Web site tasarımcısında olması gereken Google Chrome eklentileri

0
545

Genellikle Firefox yada Chrome tarayıcısı kullanıyorum. Daha kullanışlı geldiğinden yada Android tabanlı telefon ile uyumundan dolayı, Chrome kullanımım daha fazla. Eğer siz de Chrome tarayıcısı kullanıyorsanız bir web site tasarımcısında olması gereken Google Chrome eklentileri işlerinizi kolaylaştırabilir.

Tarayıcının tüm eklentilerine buradaki sayfadan ulaşabilirsiniz ancak sizlere bu yazıda bir web sayfa tasarımcısı için işe yarayacak eklentilerden bahsedeceğim. Bilmeyen arkadaşlar için kısaca bahsedeyim. Chrome tarayıcısında sağ-üst tarafta eklentilerin ikonları mevcut. Bu ikonlar her bir eklenti için ayrı ayrı ve üzerine gelip sağ fare tıklaması yaptığınızda menüsünü görebilirsiniz.

Buradan eklentinin sayfasına gidebilir yada eklentiyi kaldırabilirsiniz. Uzantıları yönet kısmını tıklarsanız tüm yüklü eklentilerin olduğu sayfaya gider ve buradan yönetebilirsiniz. Şimdi size kullandığım eklentilerden kısaca bahsedeyim. Eğer bu yazıyı Chrome tarayıcısında okuyorsanız Eklentiyi yükle linkini tıklayarak ilgili eklenti sayfasına gidebilir ve tarayıcınıza yükleyebilirsiniz.

Eye Dropper

Oldukça hoşuma giden bir eklenti. Bir web sayfasında dilediğiniz rengin renk kodunu size gösteriyor. 2 özelliği var, biri renk bulma (Eye Dropper) diğeri renk seçme (Color Picker). Pick color from web page butonunu tıkladığınızda fare imlecini gezdirdiğiniz alandaki renk kodunu sayfanın sağ alt köşesinde görebilirsiniz. Tıkladığınızda o renk eklentide görülüyor. Color Picker kısmından dilediğiniz bir renk için renk kodu bulabiliyorsunuz. Eklentiyi yükle!

Alexa Traffic Rank

Sanırım sitelerin sıralaması konusunda lider kuruluşlardan biridir Alexa. Burada bahsedeceğim eklenti ile ilgilendiğiniz bir sayfanın Alexa sıralamasını ve diğer bazı özelliklerini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Dünya sıralaması, sitenin en çok ziyaretçi aldığı ülkedeki sıralaması, sitenin hızı ve benzer siteler gibi özellikler oldukça kullanışlı. Ayrıca siteye verilen bağlantı sayısını da görebiliyorsunuz. Eklentiyi yükle!

History Eraser

Bazen tarayıcı geçmişini silme ihtiyacı duyarız. Mesela sitede yaptığımız değişiklikleri tarayıcı geçmişini silmeden göremeyiz. Bu gibi durumda Chrome içerisinde bulunan geçmişi temizleme kısmından da bunu yapabiliriz ama bu eklenti ile daha kapsamlı özelliklere sahip olabilirsiniz. Yüklediğinizde göreceksiniz spesifik olarak temizlik yapma ve tarayıcının temizlemediği bazı kalıntıları temizleme şansınız var. Eklentiyi yükle!

CSS Viewer

Ben bazen ihtiyaç duyuyorum, belki siz de duymuşsunuzdur. Bir sitede gezinirken kullandıkları yazı fontu ve büyüklüğü, ekledikleri fotoğrafın boyutu vb bazı CSS bilgilerini merak ediyorum. Böyle durumlarda bu eklenti çok işe yarıyor. İkonunu tıkladıktan sonra sayfa üzerinde fare imlecinin geldiği kısımdaki CSS bilgilerini bir kutucuk içerisinde gösteriyor. Eklentiyi yükle!

Scan WP

WordPress ile hazırlanmış bir site gördünüz. Bazen kullandığı tema ve eklentileri merak ettiğiniz olmuyor mu? Sizinle daha önce bununla ilgili kullanılan tema ve eklentileri bulma başlıklı bir yazı paylaşmıştım. Bu eklenti ile hiç siteye gidip site adını yazmanıza falan gerek yok. Site tarayıcıda açıkken eklenti ikonunu tıklıyorsunuz. Eğer site wordpress ile hazırlanmış ve bir engelleme yok ise size tema ve kullanılan eklentilerle ilgili bilgileri sıralıyor. Eklentiyi yükle!

Siz de bu gibi eklentiler kullanıyorsanız yorum kısmından bizimle paylaşın. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!