WordPress 4.1 sürümü “Dinah” adıyla yayınlandı

0
104

Caz sanatçısı “Dinah Washington” adından ilham alınarak güncellenen WordPress 4.1 sürümü “Dinah” adıyla yayınlandı. Sürümü yüklemek için WordPress Yönetici Sayfası içerisinde Başlangıç sekmesini tıkladığınızda Güncellemeler adı altında bulunan otomatik güncelleme özelliğinden yararlanabilir ve yükleyebilirsiniz. Dilerseniz dosyaları WordPress.org sayfasından indirerek de güncelleme yapabilme şansınız var ancak en önemli konu tabi ki yükleme öncesi her ihtimale karşı mutlaka yedeklemenizi yapın.

Bu sürüm ile yeni bir tema olan Twenty Fifteen yani Yirmi Onbeş temasına da sahip olacaksınız. Tema blog temeli ile hazırlanmış ve mobil cihazlar için de geliştirmeler devam etmiş.

Daha önce beta sürümünde anlattığım dikkat dağılımını önleyerek yazı yazmayı sağlayıcı distraction-free writing mod varsayılan olarak gelmektedir. Artık yalnızca yazı yazmaya konsantre olabilirsiniz.

Bir diğer geliştirilmiş tarafı da 41 farklı dil içerisinden seçim yaparak kolay bir şekilde site dilinizi değiştirebilme özelliği eklenmiş olması.

Paylaşılan bilgisayarlardan giriş yaptınız ve çıkış yapmayı unutarak ayrıldınız. Artık bu da bir sorun teşkil etmiyor. Dilediğiniz farklı bir bilgisayar veya internete bağlı bir cihazdan giriş yaparak tüm yönetici paneli oturumlarınızı kapatabilirsiniz. Böylelikle sitenizin mutfak kısmını koruma altına almış olacaksınız.

Birçok video paylaşımını artık sadece linklerini kopyalayıp yazınıza yapıştırarak gerçekleştirme özelliği de bu sürümle geliştirilmiştir. Hangi sitelerden direkt video ekleyebileceğinizi burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Her yeni sürümü ile yepyeni özellikler ve yepyeni güncelleme ve kolaylıklarla karşımıza çıkan WordPress destekçileri ve emek verenlerini WP Sitesi adına tebrik ediyorum. Sizlere de yazılarımızla ufakta olsa destek verebiliyorsak kendi adımıza mutluluk duyuyorum.

Bu arada Dinah Washington adını benim gibi ilk kez duyanlar aşağıdaki şarkısınız dinleyerek bir nebze fikir sahibi olabilir.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!