WordPress admin link değiştirme

8
1378

Bir wordpress sitesi için giriş linkleri belli ve standarttır. Site adınızın devamına wp-admin veya wp-login.php yazdığınızda admin giriş sayfası açılır. Daha önce admin sayfasının güvenliği ile ilgili başka yazılar yazdım. Bu yazıda bir eklenti ile wordpress admin link değiştirme işlemini anlatmaya çalışacağım.

Ne faydası olabilir?

Eklenti ile kullanıcılardan ziyade robotlara ve kötü yazılımlara karşı kendinize bir koruma sağlarsınız. wp-admin veya wp-login.php dediğimiz gibi bilinen giriş sayfalarıdır. Bu uzantıyı değiştirdiğinizde otomatik giriş denemeleri yapan robotlar bu sayfayı göremez. Böylece bir ölçüde site admin sayfasını korumuş olursunuz.

Admin link değiştirme eklentisi?

Eklenti Protect WP-Admin, çalışma mantığı basit. Eklenti kurulup etkinleştirildiğinde temel olarak link değişimi yapıyor. Ayrıca diğer birkaç özelliği ile alakalı yaptıklarıyla ilgili aşağıda bilgiler vereceğim.

Eklenti ayarları ve diğer özellikleri

Eklenti yüklendiğinde Ayarlar başlığı altına Protect WP-Admin adında bir menü başlığı ekleniyor. Burayı tıkladığınızda eklenti sayfası açılıyor ve ilk olarak General yani genel ayarlar geliyor.

Burada yeşil renkle çerçeveye aldığım kısımdan link değişimini yapıyoruz. Önce Enable yazan yerdeki kutucuğu seçili hale getirin. Sonra altında bulunan Admin Slug, yani uzantısını girin, ben örnek olarak yonetim adında bir ad girdim. Link içerisinde Tüekçe karakter kullanmayın. Sonra Save Settings deyin ve ayarları kaydedin. Kayıt işlemi öncesinde bir uyarı sayfası açılacak.

Burada ilk olarak permalink yani kalıcı bağlantı ayarlarınızın doğru olup olmadığını soruyor. Bununla ilgili bilginiz yoksa kalıcı bağlantı ayarları ile alakalı yazıma bakabilirsiniz. İkincisinde ise htaccess dosyasının yazılabilir olduğunu kontrol etmeniz söyleniyor. Eğer özellikle izin ayarlarını değiştirmediyseniz bu dosya yazılabilir durumdadır. Buraya OK dediğinizde yazdığınız link artık giriş için belirlediğiniz link olacaktır.

Yapılan ayarlamanın test edilmesi

Şimdi yapılan değişikliği kontrol etmek için admin sayfasından çıkış yapın. wp-admin veya wp-login.php yazarak giriş yapmak istediğinizde site sizi ana sayfaya gönderecek, giriş sayfası açılmayacak. Daha sonra belirlediğiniz yeni giriş kelimesini sitenizin sonuna yazarak deneme yapın.

Yukarıda örnek olarak yonetim kelimesi ile yaptığım ekran alıntısındaki gibi yazmanız gerekiyor. Sorunsuz bir ayarlama yaptıysanız sitenizin yönetim paneli açılacaktır.

Diğer özellikler

Eklenti sayfasında ikinci olarak LoginPage Style adında bir başlık var.

Buradan 1 ile gösterdiğim alana bir logo girerek sitenin varsayolan wordpress logosunu değiştirebilirsiniz. 2 numara ile gösterdiğim alana bir renk kodu girerek girş sayfası arka planının rengini değiştirmeniz mümkün.

Son olarak Advanced Settings başlığında bulunan ileri düzey ayarlardan bahsedeyim. Burada üç ayar bulunuyor.

Birincisini seçerseniz admin olmayan kullanıcıların site girişini engellemiş olursunuz. İkinci kısım işaretlenirse genel ayarlarda bahsettiğim link ekleme veya değiştirme işlemi yapılırsa doğrudan çıkış yapmış olursunuz, yani bu yeni linkin testi için otomatik çıkış seçeneği eklenmiş. Son olarak üçüncü kısımda ise admin olmayan ancak girişine izin vermek istediğiniz kullanıcıları belirleyebilirsiniz. Buraya aralarında virgül ekleyerek kullanıcı ID‘sini ekledikleriniz site yönetim paneline giriş yapabilir.

Analatacaklarım bu kadar, daha fazla güvenlik önlemi ve kounları için Güvenlik kategorisine bir göz atmanızı öneririm. İyi ve güvenli bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

8
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
5 Comment threads
3 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ResulOnurhilalpdrrıdvanMehmet HAKAN Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Resul
Ziyaretçi
Resul

Merhaba,

Sayfanızı yeni gördüm, paylaşımlarınız çok başarılı.
Teşekkürler

Onur
Ziyaretçi
Onur

Çok teşekkürler gerçekten de çok basitmiş anlatımınız sayesinde giriş adresini değiştirdim ve şuan da gayet iyi oldu bu başlığı inceleyen arkadaşlar burada yazanları harfiyen yaparsanız gerçekten de geceleri rahat uyuyabilirsiniz.

hilalpdr
Ziyaretçi
hilalpdr

Merhaba hocam. Ben bu eklentide anlattıklarınızı yaptım. Güvenlik yönünden harbiden sağlam bir eklenti ki admin olarak ben bile giriş yapamıyorum artık. Bana geçmiş olsun sizin anlatımınıza sağlık. Şimdi ben siteye nasıl giriş yapacağım. Yoksa siteyi silip tekrar mı kuracağım. cpanelden .htcaccess sayfasını mı düzenleyeceğim? Selam ve dua ile esen kalın.

rıdvan
Ziyaretçi
rıdvan

Teşekkürler çok güzel ve kullanışlı bir bilgi.

türker
Ziyaretçi
türker

Eklentisiz nasıl yapabiliriz