WordPress blog sitenizi Google Analytics ile takip

0
404

Bir blog siteniz var ve bu siteye gelen ziyaretçileri ve bu ziyaretçilerin sitenizdeki davranışlarıyla ilgili bilgileri almak istiyorsunuz. Bu işi profesyonel manada yine Google ücretsiz olarak sağlamaktadır. WordPress blog sitenizi Google Analytics ile takip etmek hem kolay, hem de inanılmaz sayıda bilgi ve istatistiğe ulaşmanız mümkün. Eğer bir Gmail hesabınız varsa hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Yoksa da problem olmaz yeni bir hesap açarak da kullanabilirsiniz.

Google Analytics neden önemlidir?

Öncelikle bu soruya cevap vererek başlamak istiyorum. Google Analytics web sitelerini çok sıkı bir şekilde takip edip bunlar hakkında kullanıcılarına istatistikler sunar. Ne gibi istatistikler sunduğunu temel olarak özetlemek isterim;

  • Ziyaretçinin bağlandığı yer, kullandığı işletim sistemi ve tarayıcı, yaşı, cinsiyeti
  • Ziyaret ettiği sayfalar, ziyaret saatleri, hemen çıkma oranı, gezdiği sayfa sayısı, sayfalarda kaldığı süre
  • Sitenize ulaşma şekli (direkt, sosyal ortamlardan veya arama motorlarından vb), ulaşırken kullandığı anahtar kelimeler
  • Ziyaretçinin ilk defa mı geldiği, yoksa daha önce sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı mı

Şimdi yukarıdaki yazılan temel işlevlerini okuduğunuzda Analytics ile nelere ulaşabileceğinizi naladığınızı sanıyorum. Bu bilgileri görüntüleyerek sitenizde neler yapabileceğiniz ile ilgili sitenize yön vermeniz mümkün olmaktadır. En çok ilgi duyulan konuları gördüğünüzde ziyaretçilerinize ne gibi yeni yazılar yazabileceğinizi, geldikleri kaynakları görüntülediğinizde hangi kaynakların sizin için daha önemli olduğunu, kişi istatistikleri ile (yaş, tarayıcı cinsiyet vb) ne gibi bir kitleye hitap ettiğinizi göreceksiniz. Böylece düşündüklerinizden farklı olarak daha başka neler geliştirebileceğiniz bilgisine ulaşacaksınız.

Google Analytics sayfasını ziyaret ederek varsa Gmail hesabınızı kullanarak yoksa yeni bir Gmail hesabı oluşturarak sitenizi ekleyin. Site ekleme sayfasında aşağıdaki bilgileri girmeniz yeterli.

google-analytics-hesap-olusturma

Yukarıda da göreceğiniz gibi açılacak sayfaya gerekli alanları doldurup kaydettiğinizde sistemi kullanmaya başlayacaksınız. Analytics sayfasının üst kısmındaki menülerden Yönetici menüsünü tıkladığınızda buradan ayarlarınızda düzenleme yapabilirsiniz.

google-analytics-yonetici-sayfasi

Ayrıca gerekli olduğu durumlarda sitenize eklemek için javascript kodunu veya İzleme Kimliği kod bilgilerini buradan alabilirsiniz.

google-analytics-kimlik-bilgileri

Eğer dilerseniz başka kullanıcılara da (site Yazar veya Editörü olan kullanıcılar) Kullanıcı Yönetimi kısmından bu istatistikleri görüntülemek için yetki verebilirsiniz.google-analytics-yeni-kullanici-ekleme

Bu aldığınız kodu sitenize eklemeniz gerekecek, WordPress Google Analytics kodu ekleme yazısında bunu anlattım, okuyup kolaylıkla halledebilirsiniz.

Artık siteniz kaydedildi ve istatistikleri toplanmaya başladı. Yukarıdaki Raporlama menüsünü tıkladığınızda tüm veriler karşınıza gelecek. Buradan Anlık, saatlik, günlük, aylık ve yıllık tüm istatistikleri takip edebilirsiniz.

Kullandıkça bu Google hizmetinin faydalarını daha fazla gözlemleyeceğinize inanıyorum. Karşılaştığınız sorunlarla ilgili olarak aşağıda ki yorum kısmından veya İletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!