WordPress için Etkinlik Takvimi eklentisi

23
5552

Sosyal ortamlarda en çok ihtiyaç duyulan konulardan biri de ister küçük, isterse büyük olsun etkinlik ve organizasyon faaliyetlerinin duyurulması ve düzenlenmesidir. Bir dernek, organizasyon şirketi, belediye, ticari veya resmi kuruluş olarak faaliyetlerin üyelere veya sayfa ziyaretçilerine duyurulması önemlidir. WordPress için Etkinlik Takvimi eklentisi ile bu ihtiyacınıza cevap verecek bir uygulamadan bahsedeceğim. The Events Calendar eklentisini kullanarak ücretsiz bir şekilde ve profesyonel görünümlü bir etkinlik sayfası veya blog sitesi oluşturabilirsiniz.

Eklenti kurulumu ve etkinleştirmesini yaptıktan sonra Yönetici Paneli menüsüne Etkinlikler adında bir menü eklenecek. Burada tüm etkinlikleri görüntüleyebilir, yeni etkinlik ekleyebilir, diğer blog yazarlığındaki işlemlerde olduğu gibi etiket, kategori işlemleri yanında etkinlik mekan ve organizatörleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca CSV formatında hazırlanmış etkinliklerinizi toplu halde giriş yapabilirsiniz. Bu işlemleri yeni bir yazı eklemek istediğinizde açılacak sayfada bulunan sağ taraftaki kutu menülerden de gerçekleştirebilirsiniz.

etkinlik-takvimi-menu
Yeni bir etkinlik eklemek istediğinizde yeni yazı ekleme sayfasına benzer bir sayfa açılacak ve burada etkinlikle ilgili açıklamaları girdikten sonra sayfa alt kısımlarında etkinlik için diğer özellikleri girebileceksiniz.

Zaman ve Tarih

Bu kısımdan etkinliğin zamanı ve tarihini giriş yapacaksınız ve takviminizde tüm bu zaman ve tarihler içerisinde etkinlik görüntülenecek.

etkinlik-takvimi-zaman-tarih

Mekan Detayı

Bu kısımda etkinlik mekanı ile ilgili ayrıntılı bilgi verebilirsiniz. Eğer adres bilgilerini tam olarak girerseniz yayınladığınız etkinlikte görüntülenecek hartada gösterme özelliği düzgün bir biçimde çalışacaktır.

etkinlik-takvimi-mekan

Organizatör Detayı

Bu kısımda organizasyonla ilgili organizatör bilgilerini girebileceksiniz. Eğer daha önce girilmiş bir organizatör detayı varsa seçim yapıp otomatik olarak bilgileri gösterebilirsiniz.

etkinlik-takvimi-organizator

Etkinlik Web Sayfası

Etkinliğe ait bir sayfa mevcutsa buradan giriş yapabilirsiniz. Böylece site ziyaretçileriniz etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiye bu sayfa ile ulaşabilir.

etkinlik-takvimi-web-sayfasi

Etkinlik Ücreti

Ücretli bir organizasyon veya etkinlik ise bu kısımdan para birimini ve miktarını giriş yaparak bu bilgileri de gösterebilirsiniz. Para birimini miktarını sol veya sağ kısmında gösterme imkanınız da mevcut.

etkinlik-takvimi-ucreti
Tüm bu işlemler sonucunda etkinliği kaydettiğinizde sitenizin sayfasında liste olarak veya takvim olarak etkinlik sayfanız oluşacaktır. Yaptığım deneme sonucunda aşağıya eklediğim etkinliğin görünümü ile ilgili ekran görüntülerini elde edebilirsiniz. Liste görünümde eğer haritada gösterilmesini isterseniz Google Haritalar şeklinde bir link görüntülenecek ve bu link tıklandığında etkinlik mekanı Google Map uygulamasında görülebilecek.

etkinlik-takvimi-sayfa
Etkinliklerin Liste Görünümü
etkinlik-takvimi-sayfa-takvim-olarak
Etkinliklerin Takvim Görünümü

Etkinliklerin görüntülendiği sayfa başlığında ayrıca liste veya takvim görünümü seçimi yapabilmek veya etkinlikler içerisinden arama yapmak için bir yatay menü de bulunmaktadır.

etkinlik-takvimi-baslik
Son olarak etkinliklerinizi ana sayfanızda bir yan sütunda göstermeniz için hazırlanmış bir bileşen (widget) hakkında bilgi vereceğim. Eğer bileşenlerle ilgili bilgi almak isterseniz yan sütun ayarları ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz. Bu bileşeni sitenize uygun bir sütun veya kısıma eklerseniz son 5 etkinlikle ilgili ana sayfa ziyaretçilerinize bilgi verebilirsiniz.

etkinlik-takvimi-widget
Umarım işinize yarayacak bir eklenti olur. Kullanımı ile ilgili yorum kısmından veya iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

23
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
10 Comment threads
13 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
BekirSalihAydın KuzucuOsman SELÇOKÖmer Faruk Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Bekir
Ziyaretçi
Bekir

Sayın hocam yapmış olduğunuz eklentiniz için çok teşekkür ediyorum. Güzel bir çalışma olmuş işimizide fazlasıylada görürüyor, kurdum kullanıyırum ellerinize sağlık ama saat formatını yapamadım saat örneğin 19.30 belirtiyorum ama sabah saati gösteriyorlar. Zatalinize bir şey soruyorum bu saat formatı sorununu gidermek için ne gibi bir işlem yapmamız gerekiyor. Teşekkür ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.

Salih
Ziyaretçi
Salih

Etkinlik sayfasında “Details” detaylar butonu var bunu nerden türkçeleştireceğimi bir türlü bulamadım. Yol gösterir misiniz?

Salih
Ziyaretçi
Salih

4. On your site, go to Settings → General. Scroll down to the bottom of the page where it says Site Language. Select your language from the dropdown and save your changes.

5. Lastly, in your dashboard, go to Settings → Permalinks and clear your permalinks. Your site should now run in the language you enabled.

Ayarlar-Genel’ de dilini seç diyor, altında da ayarlar permalinks kalıcı bağlantılar sanırım temizle diyor? neyi temizleyim anlamadım bütün .po uzantılarında Detaylar yazdım olmuyor

Aydın Kuzucu
Ziyaretçi
Aydın Kuzucu

Evet hocam ücretli bir eklenti düşünüyorum, bütün gece araştırmalarım sonucu 27$’a Pro Event Calender eklentisini buldum. İsteklerimize cevap verecek nitelikte fiyatıda uygun bir eklenti. Teşekkür ederim ilginiz için.

Aydın Kuzucu
Ziyaretçi
Aydın Kuzucu

Hocam merhaba öncelikle başarılarınızın devamını dilerim. Düğün salonumuz için iş takvimi eklentisi arıyorum. Booking Calendar gibi görsel bir arayüze sahip herhangi bir güne tıkladığımızda örneğin 16:00 19:00 dolu 20:00 23:00 müsait gibi salonumuzun müsaitlik durumunu aylık ve en önemlisi saat aralıklı olarak gösterebileceğimiz mümkünse Türkçe (değilse çeviririm) bir eklenti öneriniz var mı acaba?

Osman SELÇOK
Ziyaretçi
Osman SELÇOK

Çok teşekkür ederim, güzel bir paylaşım.

Ömer Faruk
Ziyaretçi
Ömer Faruk

Hakan Hocam makaleniz için çok teşekkür ederim çok yararlı oldu. Ben sitemde iki dil (İng-Tur) kullanıyorum. Polylang eklentisi kullanıyorum dil seçeneği olarak. Yazılarda ve diğer alanlarda Türkçe ve İngilizce ayrı dillerde eklemek için seçenek çıkıyordu. Bu eklentide yok. Nasıl yapabilirim aynı etkinlik için ingilizce metni nasıl girebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Mehmet bey merhaba,

Eklentiyi kurdum problem yok çalışıyor fakat bileşenlerde ekle özelliği çalışmıyor.
Sebebi ne olabilir?

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Mehmet Bey Merhaba,

Ya bir şeyi çözemedim. Sizin attığınız görsellerde, 24 saat biçimi kullanılabilmiş. Ancak bendeki eklentide sadece 12 saat biçimi olarak var. Saat türünü nasıl 24 saat yaptınız?

Murat Tali
Ziyaretçi
Murat Tali

Merhaba Mehmet Bey
Eklentiyi kurdum ve sistemde aktif ettim, bir tek şeyi başaramadım; etkinlikleri ana sayfada bir sayfa içinde göstermek istiyorum, bunun içinde pro versiyonunu alın diyor, bunu widget olarak ana sayfaya eklemeden, kodlarla eklemek mümkün mü?

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

WordPress’te shortcode (kısakod) denilen ve birçok eklentinin yazı veya sayfa içerisinde kullanılmasını sağlayan özelliği vardır. Bu eklentiyi de bu özellikle sayfa veya yazılarınıza ekleyebilirsiniz.

Murat Tali
Ziyaretçi
Murat Tali

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Ama ben bu kısa kodu bulamadım, Sayfa içinde eklemek istediğim etkinlikleri ekleyemiyorum bu yüzden…

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

İngilizce hazırlanmış kapsamlı bir yardım sayfaları mevcut. https://theeventscalendar.com/support/
Eğer İngilizceniz varsa yardım alabilirsiniz.

Murat Tali
Ziyaretçi
Murat Tali

baktım orada söylediği yöntemlerle çözemedim. sanırım olmuyor…

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Murat Bey, bir de şu eklentiye bakabilir misiniz, belki işinizi görür.
https://wordpress.org/plugins/the-events-calendar-shortcode/

Raşit
Ziyaretçi
Raşit

Şuan kurup deniyorum. Merak ettiğim konu kullanıcılar kendileri etkinlik oluşturabiliyor mu ? Yada bildiğiniz böyle bir eklenti var mı ?
Teşekkürler bilgi için :)