WordPress için indirme yöneticisi

11
2864

Hazırladığınız site içerisinde indirilebilir pdf, word gibi belgeler veya fotoğraflar olabilir. Bir yazınıza bu dosyayı link ile eklediğinizde yazıyı okuyan bir ziyaretçi bu dosyanın nerede olduğunu görebilir, bu linki başka yerlere ekleyebilir. Bunun yanında bazen sitenize üye olan kişilerin bu dosyayı indirmesini isteyebilirsiniz. Bu durumda yazımda sizlerle paylaşacağım yöntemle yani bir indirme yöneticisi kullanarak bu işlemleri halledebilir aynı zamanda sitenize indirilebilecek dosyalarla ilgili birçok özelliği ekleyebilirsiniz.

WordPress için indirme yöneticisi

WordPress Download Manager adındaki eklentiyi öncelikle sitenize ekleyin. Ekledikten sonra Yönetici Paneli menüsüne Downloads adında bir menü daha eklenecek ve tüm işlemlerinizi bu menü içerisinden halledeceksiniz.

indirme-yoneticisi-menusu

 

Eklenti dili İngilizce ancak Türkçeye çevirme şansınız var, belki de bu yazı yazıldıktan sonraki günlerde Türkçeye de çevrilmiş olur. Eğer siz çevirmek isterseniz Eklentiyi Türkçe yapma yazımı okuyarak halledebilirsiniz.

Menüde Add New diyerek yeni bir yazı oluşturur gibi bir dosya indirme sayfası oluşturabilirsiniz.

indirme-yoneticisi-yeni-yazi-ve-dosya-ekleme

Burada normal yazı yazar gibi indirilecek dosya ile ilgili bilgileri 1 numaralı kısma yazabilirsiniz. Daha sonra indirilecek dosyayı 2 numara ile gösterdiğim kısımdan sunucunuza yükleyerek yazıya ekleyeceksiniz. Bu işlemleri yapıp kaydettiğinizde aşağıda örnek olarak verdiğim şekilde bir indirme sayfası hazırlamış olacaksınız.

indirme-yoneticisi-ornek-sayfa

Gördüğünüz gibi sayfa içerisinde indirme sayısı, dosya boyutu ve oluşturma tarihi gibi açıklamalar kendiliğinden listelendi ve hemen altında PDF dosyası indir şeklinde bir link oluştu. Bunun altında da dosya ile ilgili yazdığınız açıklamalar yer alacaktır. Basit olarak bir indirme sayfasını böyle oluşturabilirsiniz. Bunun yanında indirmelerinizi etiket ve kategorilere de ayırabilir, böylece çok daha düzenli sayfalar oluşturabilirsiniz.

Eklenti menüsünde Settings yani ayarlar sekmesini tıklarsanız burada birçok ayara ulaşabilirsiniz. İlk olarak Messages adındaki kısımdan üye olma zorunluluğu getirdiğinizde çıkacak uyarı ve yönlendirilecek URL ayarları mevcut.

indirme-yoneticisi-ayar-mesaj

Sonraki Server Browser File kısımından yazılara ekleyeceğiniz dosyaların saklanacağı klasör yolunu yani indirme klasörünü belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu klasöre erişebilecek yetki verdiğiniz kullanıcıları belirleyebilirsiniz.

indirme-yoneticisi-ayar-klasor-secimi

Bir sonraki kısım ise indirme ayarları ile alakalı File Download kısmı. Burada indirme hızını (Download Speed), indirme işleminde duraklama ayarını (Resumable Downloads) yapabilirsiniz. Ayrıca site güvenliği için indirme sayfasına captcha yani güvenlik de ekleyebilirsiniz.

indirme-yoneticisi-ayar-hiz-ve-guvenlik

Yükleyeceğiniz dosyalarda bulunabilecek ve illegal olarak tabir edilen karakterlerin dosya isminden çıkarılmasını istiyorsanız aşağıdaki ayar kısmını seçili yapın.

indirme-yoneticisi-ayar-dosya-adi

Basitçe eklenti kullanımı hakkında anlatabileceklerim bu kadar. Bunun haricinde ücretli ve ücretsiz olarak eklentiyi zenginleştirebileceğiniz birçok uygulamaya menüdeki Add-ons kısmından ulaşabilirsiniz. Eklentinin kendi sayfasına da bakarsanız burada birçok görsel yapılabileceklerle ilgili açıklamalar bulabilirsiniz. WordPress haricinde eklentiye ait çok kapsamlı bir web sayfası mevcut ve burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yaşayacağınız sorunlar ve sormak istediklerinizle ilgili iletişim sayfasını kullanarak veya aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

11
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
6 Comment threads
5 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
alibeyzamehmet palabıyıkSelinRamazan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ali
Ziyaretçi
ali

arkadaşlar her şey iyi güzel de eklentiler ücretsiz hesaplara eklenmiyor, bundan tek şikayetçi ben miyim? resmen tek satırlık bağlantı etiketini (HTML a) dosya sınırlandırması nedeniyle kullanamıyorum. Eklentinin konuya bir yardımı, wordpress dosya yöneticisinden bir izin farkı yok herhalde, değil mi?

beyza
Ziyaretçi
beyza

merhaba. ben sitemde indirilecek dosyayı bir sayfa içerisinde olsun istiyorum. bu eklentiyi kullandım ama benim istediğim şekilde kullanımı olmadı. o nedenle download monitor eklentisini kullandım. ama birden bire dosyalar kullanıcılar tarafından indirilemedi. sayfa 403 forbidden hatası veriyor. bunun ile ilgili yardımcı olabilir misiniz acaba? eklentide bir değişiklik yapmadığım halde bozuldu. tekrar yüklememe rağmem olmuyor bazende indir dediğimde sayfa boş uyarısı veriyor.
teşekkür ederim.

mehmet palabıyık
Ziyaretçi
mehmet palabıyık

Aradığım eklentiydi teşekkürler

Selin
Ziyaretçi
Selin

merhaba WP sitelerimde joomla ile yapılan sitelere göre google sayfa indirme süreleri çok fazla çıkıyor. örneğin joomla sitede ortalama 0.3 sn iken bu süre WP de 1 saniyeye kadar çıkıyor. İndirme sürelerine google gibi getir ile gösterilen sürelerdir. iki sitede açılış hızı olarak aynı sürede ort 3 sn de açılmaktadır. Sizce bunun nedeni nedir. Ayrıca wp deki indirme sürelerini iyileştirmek için ne yapılması gerekir.

Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan

Hocam, yüklenilecek dosya boyutu en fazla 8 mb olarak görünüyor. Bunu değiştiremez miyiz? Ya da önereceğiniz başka indirme yöneticisi var mı?

Veli
Ziyaretçi
Veli

Evet güzel bir eklenti sevdim, ama ben dosyalarımı google drive gibi başka bir sürücüye yükleyip, linkleri sitemi eklemek istiyorum ve linkleri sadece üye olanların görmesini istiyorum, bu eklentiyle bunu yapmam mümkün mü, yada nasıl yaparız.

Teşekkürler hocam, şimdiden kolay gelsin