WordPress için kendi eklentinizi oluşturma

5
955

WordPress için bir özellik aradığınızda bazen fonksiyon yani functions.php dosyasına bazı kodlar yazmanızı talep eden yazılarla karşılaşmışsınızdır. Bu dosyaya kod eklemek bazı riskler içerir. Burada yapılacak hatalarda geri dönülmesi zor durumlar söz konusu olabilir. Böyle durumlarda WordPress için kendi eklentinizi oluşturma işlemi en akla uygun çözüm olabilir. Kimi zaman bu sitede de verilecek olan bazı kodları da bu şekilde kendi eklentiniz içerisine ekleyerek kullanabilirsiniz.

Nasıl eklenir?

Öncelikle bu işlemi yapmanın zor olduğunu düşünebilirsiniz ancak hiç de zor değil. Yapmanız gereken eklentilerinizin bulunduğu klasöre manuel olarak birkaç dosya eklemekten ibaret.

WordPress sisteminde eklentiler /wp-content/plugins/ klasörü içerisinde bulunur. Buraya kendi eklentinizi yapmanız için önce /wp-content/plugins/siteye-ozel-eklenti gibi yeni bir klasör oluşturacaksınız. Burada dilediğiniz bir klasör adı kullanabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra oluşturulan bu klasör içerisine siteye-ozel-eklenti.php şeklinde boş bir dosya oluşturun. Yukarıda anlattığım gibi bundan sonra kendi oluşturacağımız kodları bu dosyaya yazıp öyle kullanacağız. Böylelikle sitemizde bir hasara meydan vermemiş olacağız.

Şimdi siteye-ozel-eklenti.php şeklinde oluşturmamız gerekiyor. Bir metin editörü açarak aşağıda verdiğim kodu yapıştırın ve siteye-ozel-eklenti.php adıyla kaydedin.

<?php 
/* 
Plugin Name: Site özel eklentisi 
Description: Kendi sitenize kod ekleyin */ 
/* Kendi kodunuzu eklemeye buradan başlayın */ 

/* Buradan sonra başka bir kod eklemeyin */ ?>

Hazırladığınız bu yeni php dosyasını yukarıda açıkladığım ve açmış olduğumuz plugin kasörüne yükleyin.

Eğer yukarıdaki işlemleri yapmadan kolaylıkla siteye bu özelliği eklemek isterseniz hazırladığım eklenti dosyasıyla bunu yapabilirsiniz. Buradan dosyayı indirin ve eklenti yükleme sayfasından yükleyin. Eklenti yükleme hakkında eklenti nasıl yüklenir sayfasına bakabilirsiniz.

Nasıl Kullanacağız?

Artık kendi eklentiniz hazır. Eklentinin etkinleştirilmesi diğer eklentiler gibi olacaktır. Eklentiler sayfasını açtığınızda orada oluşturulan yeni eklentinizin adını göreceksiniz. altında bulunan Etkinleştir seçeneği ile etkinleştirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bunun için Düzenle yazan kısmı tıklayın, aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak. Eklemek istediğiniz kodu buraya yapıştırın. Dosyayı Güncelle dediğinizde artık eklenmesini istediğiniz kod sitenize eklenecek.

Bir problem olduğunda eklentinin php dosyasından veya yine buradan yaptığınız değişiklikleri silebilir veya etkisiz hale getirebilirsiniz.

Güvendiğiniz başka sitelerden veya bu sitede anlatılan bazı konular içerisinden elde edeceğiniz kodları kendi eklentiniz içerisine ekleyerek kullanabilirsiniz.

Sitemizi takip ederek zaman zaman vereceğimiz özel fonksiyonlarla kendi eklentinizi zenginleştirebilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!