WordPress için kullanışlı bir reklam eklentisi

0
2439

Daha önce sizlere Google Adsense reklamlarını nasıl basitçe ekleyebileceğinizi anlatan bir yazı yazmıştım. Bu yazımda ise daha çok kendi aldığınız reklamları pratik bir şekilde nasıl yayınlanır sorusuna bir cevap vereceğim. Kendi aldığınız reklam demekte ki amacım, sitenize reklam vermek isteyen, belirli bir ölçüye sahip banner’a (tanıtıcı fotoğraf) sahip firmaları kastediyorum.

Hep söylüyorum ama tekrar söylemekte fayda var. WordPress tarzı, eklentileri bol platformlarda bir işi halletmek için onlarca alternatif bulunur. Ancak benim sizlere tanıttığım veya tavsiye ettiğim eklentiler mutlaka ya benim tarafımdan kullanılmış yada test sitesi üzerinde denenmiştir.

Bu yazımda da reklam eklemek için kullanabileceğiniz Meks Easy Ads Widget adlı eklentiden söz edeceğim. Her zaman olduğu gibi eklentiyi kurup etkinleştireceksiniz. Daha sonra Yönetim Paneli içerisinde Bileşenler menüsünü tıkladığınızda orada Meks Ads Widget adında bir bileşen göreceksiniz.

reklam-ekleme-menu

Yukarıda gördüğünüz gibi bileşenin üzerini tıkladığınızda size bu bileşenin nereye ekleneceği ile alakalı bir menü açılır. Bu menüde kullandığınız temaya göre ekleyebileceğiniz alanlar listelenir, yan sütun, header, footer vb. Eklemek istediğiniz alanı seçerek Bileşen ekle dediğinizde bileşen o kısma eklenir ve ayarlar kısmı aşağıdaki gibi görüntülenir.

reklam-ekleme-ayarlar

Burada bir numaralı alana bir şeyler yazarsanız reklamın üzerinde o yazdığınız başlık görüntülenir. İki numaralı alandan ekleyeceğiniz reklam boyutlarının seçimini yapabilirsiniz. Eğer Custom kısmını seçerseniz reklam resminin boyutlarını kendi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Üç numaralı alanda ise Rotate (slide) Ads seçilirse, birden fazla reklam eklediğinizde bunları sırasıyla dönüşümlü olarak gösterecektir. Randomize Ads ise reklamların karışık bir şekilde her bir sayfa değişiminde kullanıcıya gösterilmesini sağlar. Son seçenek Add “nofollow” to ad links kısmı ise reklam linkinin arama motorları tarafından takibini önler. Bunların altında bulunan kısımdan ise her sayfa yüklemesinde kaç reklamın bu bileşen içerisinde gösterilmesini istiyorsanız o sayıyı yazacaksınız.

Reklam ekleme işini Add New butonunu tıklayarak yapacaksınız. Her Add New dediğinizde bir reklamın fotoğrafının linkinin olduğu alan bir de bu fotoğraf tıklandığında gidilecek web sayfası linki için alanlar görüntülenecektir. Bu alanları doldurup Kaydet dediğinizde reklamınız eklediğiniz alanda görüntülenmeye başlayacak. Yaptığım deneme sonucunu da sizlerle paylaşayım.

reklam-ekleme-ornek

Gördüğünüz bu iki reklam alanını oluşturmam 5 dakikamı almadı. Bahsettiğim gibi birinci reklam alanı için başlık kısmına Reklam yazdım ve o başlık görüntülendi, ikincisinde boş bıraktım ve sadece reklam görüntülendi.

Kullanımı kolay bir reklam eklentisini anlatmaya çalıştım, umarım faydalı olmuştur. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!