WordPress ile abonelik sistemli site oluşturma

0
726

WordPress ile abonelik sistemli site oluşturma çok basit bir ayar ile gerçekleştirilebilir. Daha önce yazmış olduğum kullanıcı çeşitleri ve yetkileri konulu yazımda bir wordpress sitesinde hangi kullanıcı ne tür yetkilere sahiptir bahsetmiştim. Burada bahsedilen Abone kullanıcısı wordpress sitenizin özel şekilde ayarlanması sonucu öne çıkan bir profil olmaktadır. Peki sitemizi nasıl özel yapacağız, yani yalnızca abone olanların görebileceği bir siteyi nasıl oluşturacağız.

Öncelikle Yönetici kısmına giriş yapacağız. Burada Ayarlar menüsü içerisinde Okuma ayarları bulunmaktadır. Bu kısma gittiğinizde aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi ‘Site Görünürlüğü’ denen bir kısım mevcuttur. Burada birinci kısımda Arama motorlarının siteyi izleyip izleyemeyeceği ile ilgili ayarlar bulunur. İzin verildiği taktirde siteniz arama motorları tarafından takip edilerek indekslenecektir, böylece yazdığınız bir konu hakkında arama yapıldığında sonuçlar kısmında sizin yazınız da görüntülenecektir.

ozel-blog-ayar

Bunun altında ise bu yazının konusu olan siteyi özelleştirme ayarı bulunur. Bu seçeneği etkinleştirdiğiniz takdirde artık siteniz özel bir blog olacaktır. Yazdığınız yazıları sadece abone olanlar görebilecektir. Kullanıcı çeşitleri ile ilgili yazımda da belirtmiştim ancak tekrarlamakta fayda görüyorum. Eğer daha önceden sitenizde Takipçi şeklinde üyeler varsa bunlar otomatik olarak Abone olamazlar. Sizin bunlara Abone olmaları için davet göndermeniz gerekmektedir. Bunun için Kullanıcılar menüsü içerisinde Yeni Davet kısmına gideceksiniz. Aşağıda 3 bölüm olarak oluşturulan kısımlardan en üstteki kısma davet edeceğiniz kişinin mail adresini, ortadaki kısımda Abone seçeneğini seçeceksiniz. Yalnız eğer sitenizi yukarıda anlatıldığı şekilde ayarlamadıysanız henüz, bu kısımda Abone seçeneğini göremezsiniz. Öncelikle site ayarınızı özel yapmalısınız. En alt kısıma ise davetinizle ilgili kısa bir açıklama yapacaksınız. Böylece sitenize kişileri davet etmiş olacaksınız ve kabul ettikleri takdirde Abone olarak sitenizde yazıları görebilirler.

ozel-blog-davet

Umarım faydalı olmuştur, eğer öyle ise paylaşın, herkes okusun, bilgi çoğalsın. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!