WordPress istenmeyen yorumları toplu olarak silme

2
983

Yeni bir wordpress blog sitesi kurduğumuzda Akismet ve Captcha gibi eklentilerle istenmeyen yorumlardan korunabiliriz ancak eğer bu gibi eklentileri kullanmadıysanız bir anda yorum kısmı istenmeyen yorumlarla dolup taşabilir.

Sitenin veri tabanı sayfasından SQL kodlar kullanarak bu yorumlar toplu olarak silinebilir ancak hem özel bilgi gerektirir hem de zahmetlidir. Burada bahsedeceğim eklenti ile WordPress istenmeyen yorumları toplu olarak silme işlemini kolaylıkla halledebilirsiniz.

Batch Comment Spam Deletion

Evet, başlıkta adını gördüğünüz Batch Comment Spam Deletion (Toplu İstenmeyen Yorum Silme) eklentisi ile wordpress yorum kısımlarını kötü amaçla kullanan ve istenmeyen yorumlar olarak veri tabanını şişiren yorumları bir buton yardımıyla silebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece eklentiyi kurmak ve etkinleştirmek.

Eklenti etkinleştirildikten sonra Yönetici Sayfası içerisindeki Yorumlar kısmını tıkladığınızda yorumların tümü görüntülenecek. Açılan sayfada üst kısımda İstenmeyen adında bir menü başlığı bulunmakta. Bu menü tıklandığında kurmuş olduğumuz eklenti sayesinde oraya Empty Spam adında bir buton eklenmiş olduğunu göreceksiniz.

istenmeyen-yorum-toplu-silme

Bu butonu tıkladığınızda sitenizde bulunan tüm istenmeyen yorumları silebilirsiniz. Yazının başında da belirttiğim gibi çok basit bir şekilde istenmeyen yorumlar siteden uzaklaştırılabilir. Yaptığım denemelerde bir sıkıntı yaşamadım, sizin de sıkıntı yaşayacağınız sanmıyorum.

Umarım faydalı olmuştur. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!