WordPress localhost kalıcı bağlantı 404 hatası

17
2057

Wamp veya Xampp ile windows işletim sistemi üzerinde server oluşturup wordpress kurulumu yapabilirsiniz. Kurulumdan sonra Ayarlar’da Kalıcı Bağlantılar kısmından sitenin bağlantılarını okunaklı görüntülemek istediğinizde WordPress localhost kalıcı bağlantı 404 hatası oluşabilmektedir. Öncelikle bu hata hakkında kısaca bahsedip çözüm önerisinde bulunmaya çalışacağım.

Kalıcı Bağlantılar hakkında daha önceki yazımda bilgiler vermiştim, eğer konu hakkında bilgi almak isterseniz burayı tıklayarak yazımı okuyabilirsiniz. Ancak bu sayfayı okuduğunuza göre konu hakkında bilginiz olduğunu varsayarak devam edeceğim. Kalıcı bağlantılardan yazının ismini görecek şekilde ayarlama yaptığınızda 404 hatası almanızın sebebi Apache ayarlarından kaynaklanmaktadır. Apache rewrite_module alan sağlayıcı firmaların ayarlarında varsayılan olarak etkindir. Böyle olduğu için gerçek bir sunucuda Kalıcı bağlantı ayarlarınızı yaptığınızda bir sorun yaşamadan site bağlantılarını görebilirsiniz. Localhost ile wordpress uygulamasını bilgisayarınıza kurduğunuzda Wamp veya Xampp apache ayarlarında rewrite_module varsayılan olarak etkin değildir. Bunun için aşağıda anlatmaya çalışacağım şekilde ayarı kolaylıkla etkin hale getirebilirsiniz.

Xampp veya Wamp’ı kurduğunuz yerde Apache klasörünü, buradan da conf  klasörünü bulun. Conf klasörü içerisinde server ayarlarını yapabildiğiniz httpd.conf adında bir dosya bulunmaktadır. Bu dosyayı bir notepad uygulamasıyla açın. Açtıktan sonra kolay bulabilmeniz için Bul kısmına rewrite_module yazarak LoadModule rewrite_module modules/mod_rewrite.so satırına gelin.

apache-ayar

Yukarıda 154 nolu satırda gördüğünüz gibi satır önündeki # işaretini kaldırın. Böylece rewrite_module özelliğini aktive etmiş olacaksınız. Dosyayı kaydettikten sonra yaptığınız değişikliğin etkinleştiirilmesi için apache serveri yeniden başlatmanız gerekir. Bunu sağlamak için Wamp veya Xampp programını tamamen durdurup yeniden başlatmanız en pratik çözüm olacaktır.

Bu işlemden sonra yapacağınız Kalıcı bağlantı ayarlarında 404 hatası almamanız gerekir. Eğer hala bu hatayı alıyorum diyorsanız yukarıda anlatılanları tekrar gözden geçirmenizi öneririm. Yazının altında bulunan yorum kısmından görüşlerinizi iletebilirsiniz. Umarım çözüm olmuştur.

Bilgi paylaştıkça çoğalır, paylaşın herkes öğrensin, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!

17
Kimler Neler Demiş?

avatar
500
7 Comment threads
10 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
mehmetosmanlıDoğukanMehmet HakanŞenol KAYHAN Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
mehmet
Ziyaretçi
mehmet

hocam wampp kullanıyorum. Benim ayarlarım zaten sizin yukarıda bahsettiğiniz gibi. Ama localhosta kurduğum wordpress sitesini sunucuya taşıdığımda kalıcı bağlantılar çalışmıyor. WordPresste kalıcı bağlantı ayarlarını düz yapıyorum o zaman da bazı eklentiler çalışmıyor. Var mıdır bi çözümü.

osmanlı
Ziyaretçi
osmanlı

Eywallah işe yaradı tşkler

Doğukan
Ziyaretçi
Doğukan

Hocam sayenizde bu sıkıntıyı çözebildim. Çok teşekkür ediyorum. Konularınızın ve sizin artık takipçisiyim. Saygılar…

Şenol KAYHAN
Ziyaretçi

Appserv için bir çözüm yok mu? dediğinizi uyguladım fakat yine olmadı appserv de

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Apache uygulamasını tekrardan çalıştırdınız mı? Serveri açıp kapayınca durumun düzelmesi gerekir. Saygılar…

Şenol KAYHAN
Ziyaretçi

maalesef olmadı.

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Yukarıdaki talimatları tam uyguladınız değil mi?

Şenol KAYHAN
Ziyaretçi

tamam hocam oldu pc ye reset atınca çalıştı. Sizden bir yazı yazmanızı istiyorum şu anda ben wordpress ve vbulletin ile çalışıyorum fakat bir türlü wordpress in header ve footer ını vbulletine entegre edemedim bununla alakalı bir yazı yazarsanız çok sevinirim :)

gökhan
Ziyaretçi
gökhan

teşekkür ederim düzeldi

salih
Ziyaretçi
salih

Allah razı olsun kardeşim çok ugraşmıştım sayende halletim başarılarının devamını dilerim

rafet
Ziyaretçi
rafet

Üstat selam ben debian 6.0 x86 kullanıyorum dediğiniz LoadModule rewrite_module modules/mod_rewrite.so bir türlü bulamadım apache2içinde başka nerde olabnilir yardımcı olursan sevinirim