WordPress menü oluşturma ve düzenleme

44
16676
Menü görünümü

Her web sitesinde olduğu gibi wordpress menü oluşturma ve düzenleme işlemleri mevcuttur. Bunun için yönetici panelinde sol taraftan Görünüm->Menü seçimi yapacağız.

Menü seçeneklerini açma
Menü seçeneklerini açma

Burada eğer hazır tema kullanıyorsanız tema içerisinde menü olma ihtimali vardır. Ancak burada yeni kurulmuş bir wordpress sitesi örneği üzerinden anlatım yapacağım. Yukarıdaki menüde gördüğünüz gibi menü özelliğine ulaştıktan sonra yeni bir menü oluşturacağız.

Yeni menü
Yeni menü

Buradan ‘üst menü’ veya ‘yan menü’ gibi temanızın hangi kısmına menü oluşturacaksanız o adı vermeniz anlaşılır olacaktır.

menu-ayar

1 ile belirtilen kısma ismi verdikten sonra 2’de gördüğünüz ve hazırladığınız sayfa, kategori gibi web sitenizi oluşturan kısımları menüye ekleyebilmeniz için bir liste bulunmaktadır. Yeni oluşturacağınız menüye sol taraftan işaretleme yaptıktan sonra 3 ile gösterilen ‘Menüye ekle’ butonu ile 4’te gördüğünüz gibi bir ekleme yapabilirsiniz. Bu oluşturulan menü sitenizin hangi kısmında görüntülenmek isteniyorsa 5 numaralı kısımdan bunun seçimi yapılacak. Eğer daha sonra bu seçim yapılan kısma bir sayfa eklenir ve bunun da sitede otomatik görüntülenmesini isterseniz ‘Sayfaları otomatik ekle’ seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. Örnekte hazırlanan menünün sol tarafta görüntülenmesi için temanın bu konumu seçildi.

Tüm bu işlemler sonrası menüyü kaydettiğinizde aşağıdaki örnekteki gibi 2 adet elemanı olan bir sol menü sitenizde görüntülenecektir.

Menü görünümü
Menü görünümü

Aynı şekilde bu menüyü üst menü şeklinde de ayarlama yapabilirsiniz. Kategorilerinizi veya sabit sayfalarınızı buraya ekleyebilirsiniz.

Yazıyı paylaşmanız dileğiyle, paylaşmak bilgiyi çoğaltır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!