WordPress menü oluşturma ve düzenleme

14
7302
Menü görünümü

Her web sitesinde olduğu gibi wordpress menü oluşturma ve düzenleme işlemleri mevcuttur. Bunun için yönetici panelinde sol taraftan Görünüm->Menü seçimi yapacağız.

Menü seçeneklerini açma
Menü seçeneklerini açma

Burada eğer hazır tema kullanıyorsanız tema içerisinde menü olma ihtimali vardır. Ancak burada yeni kurulmuş bir wordpress sitesi örneği üzerinden anlatım yapacağım. Yukarıdaki menüde gördüğünüz gibi menü özelliğine ulaştıktan sonra yeni bir menü oluşturacağız.

Yeni menü
Yeni menü

Buradan ‘üst menü’ veya ‘yan menü’ gibi temanızın hangi kısmına menü oluşturacaksanız o adı vermeniz anlaşılır olacaktır.

menu-ayar

1 ile belirtilen kısma ismi verdikten sonra 2’de gördüğünüz ve hazırladığınız sayfa, kategori gibi web sitenizi oluşturan kısımları menüye ekleyebilmeniz için bir liste bulunmaktadır. Yeni oluşturacağınız menüye sol taraftan işaretleme yaptıktan sonra 3 ile gösterilen ‘Menüye ekle’ butonu ile 4’te gördüğünüz gibi bir ekleme yapabilirsiniz. Bu oluşturulan menü sitenizin hangi kısmında görüntülenmek isteniyorsa 5 numaralı kısımdan bunun seçimi yapılacak. Eğer daha sonra bu seçim yapılan kısma bir sayfa eklenir ve bunun da sitede otomatik görüntülenmesini isterseniz ‘Sayfaları otomatik ekle’ seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. Örnekte hazırlanan menünün sol tarafta görüntülenmesi için temanın bu konumu seçildi.

Tüm bu işlemler sonrası menüyü kaydettiğinizde aşağıdaki örnekteki gibi 2 adet elemanı olan bir sol menü sitenizde görüntülenecektir.

Menü görünümü
Menü görünümü

Aynı şekilde bu menüyü üst menü şeklinde de ayarlama yapabilirsiniz. Kategorilerinizi veya sabit sayfalarınızı buraya ekleyebilirsiniz.

Yazıyı paylaşmanız dileğiyle, paylaşmak bilgiyi çoğaltır. İyi bloglamalar…

PAYLAŞ
Mehmet HAKAN
Site kurucu ve yöneticisi, wordpress öğrenci ve öğreticisidir. Burada yazılan yazılar tamamen bilgilendirme amaçlıdır, amacı bildiklerini paylaşmaktır.

Kimler Neler Demiş?

14 Yorum - "WordPress menü oluşturma ve düzenleme"

Bildir
avatar
500
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Sibel
Ziyaretçi

Yardımcı çok oldu.. Yeni bir blogger olarak faydalandım . ilerleyen zamanlarda da faydalanacağımı umuyorum. teşekkürler.

Gamze
Ziyaretçi

wordpress’e alt ürün eklemem lazım inception gibi iç içe bir sürü ürün var nasıl ekleyeceğim?

Halil Emre
Ziyaretçi

kategoriyi menü yaptım ama kategoriye tıklayınca boş sayfa geliyor içerikler gözükmüyor

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Kategorilerin içerisinde eklenmiş yazılar mevcut mu acaba? Eğer kategoride yazı yoksa boş gelecektir.

Halil Emre
Ziyaretçi

fazlasıya yazı var ama gözükmüyor

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Bana iletişim kısmını kullanarak bir mail gönderirsen ayrıntılı inceleyebilirim belki.
https://www.wpsitesi.com/iletisim
Kolay gelsin…

Emre
Ziyaretçi

WordPress Te hazır temamda Bölüm kaldıramıyorum Ornek olarak Footer Menuyu kaldırmak ıstıyorum nasıl yapabılırım

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Hazır temaların içerisinde menu eklenecek kısımlar da hazır olarak gelir. Eğer footer menüsüne bir öğe eklemezseniz otomatik olarak o menu görüntülenmez.

Papillon
Ziyaretçi

Hocam merhaba. WordPress bir tema var elimde. Oluşturduğum menüyü Main Menü yapamıyorum. Tema gereği Main Menu yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Mehmet Hakan
Ziyaretçi

Yardımcı olmaya çalışırım ancak Yönetim panelinize ulaşmadan nasıl yardımcı olabilirim bilemiyorum. Dilerseniz uzaktan yardım ile bakabilirim.

barisozgenc
Ziyaretçi

benim sitemde menüye ekle ikonu ve menü ayarları bölmesi çıkmadı, sebebi nedir?

wpDiscuz