WordPress resimlerinde bağlantıları iptal etme

3
448

Bildiğiniz gibi wordpress ile oluşturulmuş bloglarda yazılmış bir yazı içerisindeki fotoğraf veya resim üzerine fare imleci gelindiğinde bir bağlantı olduğunu düşünüp tıklarız ve sayfa içerisinde resim tek başına aynı boyutta açılır. Tekrar yazıya dönmek için tarayıcı sayfasında geri git butonunu tıklayarak yazıya geri döneriz. WordPress resimlerinde bağlantıları iptal etme yazımda bu gereksiz aynı zamanda da SEO (arama motoru optimizasyonu) yönünden de olumsuz özelliğin nasıl kaldırılacağından bahsedeceğim.

Sayfa içerisinde resmi tıklayıp sonra geri dönme zahmetinin yanında asıl önemlisi SEO yönünden olumsuz olmasıdır. Arama motorları sadece bu resim bağlantısını tarayıp buraya kullanıcı yönlendirirler ve kullanıcı yazıyı bulamadan sayfanızı terk eder. Bu nedenle de sayfanızın “hemen çıkma” oranı yükselir ve bu, sitenizin ziyaretçi istatistikleri yönünden olumsuz bir göstergedir.

Yöntem 1:

Bu özelliğin kaldırılması iki şekilde yapılabilir. Birinci yöntem, yazıya resim eklerken Ortam Ekle deyip ekleyeceğimiz resmi seçince sağ tarafta görüntülenen ayarlala ilgili sütunlarda alt tarafta Eklenti Gösterme Ayarları görülecektir. Bağlantı ayarlarından bu işlemi yapılabilirsiniz. Burada Hiçbiri seçeneğini seçtiğimizde resim için bağlantı oluşmayacak ve ayarı değiştirmediğiniz sürece ekleyeceğimiz yeni resimler veya fotoğraflar için hep bu ayarlar geçerli olacaktır.

resimde-manuel-link-iptali

Yöntem 2:

Ancak daha önce yazmış olduğunuz birçok yazınız varsa bu işlemi tüm yazılar içerisindeki resimler için yapmanız oldukça zaman alacaktır. İkinci yöntem olarak anlatmak istediğim ve bu durumlar için kullanabileceğiniz bir eklenti de bulunmaktadır. Remove Image Links adındaki eklenti sayesinde önceden yüklü resim veya fotoğraflarınız için toplu olarak bağlantı iptal işlemi yapabilirsiniz. Eklentiyi yükleyip etkinleştirmeniz yeterli, başka bir ayar yapmanıza gerek kalmadan tüm resim veya fotoğrafların bağlantıları iptal olacaktır. Site içerisinde bir yazıya gidip üzerine geldiğinizde resim veya fotoğrafın tıklanma özelliğinin iptal olduğunu kendiniz de test edebilirsiniz.

Bir de No Image Link adında bir eklenti bulunmaktadır. Bu eklentiyi kurduğunuzda birinci yöntemde anlattığım manuel bağlantı iptal yöntemini eklenti ile halletmiş olursunuz ancak daha önce yazmış olduğunuz yazılar için bağlantıların iptali gerçekleşmeyecektir.

Yazımı beğendiğiniz ve paylaştığınız umuduyla, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!