WordPress site incelemesi: SilaGencoglu.com

0
117

WordPress blog sisteminin büyüklüğünden bazı dünyaca ünlü wordpress kullanan ünlüler yazısında bahsetmiştim. Bunun haricinde bu sistemi kullanan ünlü firmaları ile ilgili yazımdan da bu firmalar hakkında bilgi bulabilirsiniz. Bu pazar WordPress site incelemesi: silagencoglu.com adlı yazımda hem sitenin incelemesi hem de bir sıkıntıdan bahsedeceğim.

Sıla, sesi ve duruşuyla geçekten beğendiğim bir sanatçıdır. Hatta hem ritmi hem de klibiyle en sevdiğim şarkılarından biridir benim için “Aslan Gibi“. Bu yazıyı yazarken de bir kez daha dinledim, siz de isterseniz şarkıyı dinlerken okuyabilirsiniz bu yazımı.

WordPress yazılarıma başladığımda bu sistemi kullanarak site veya blog oluşturan ve bu işi iyi yapan bazı web sayfalarını da tanıtarak kendi çapımda bu sitelere destek vermeye çalıştım. Sanatçılar adına ilk olarak Sıla Gençoğlu‘nun sitesinin wordpress kulanılarak hazırlandığını görünce bi sevindim önce ama görünüm olarak her ne kadar iyi dursa da wordpress açısından sıkıntılar mevcut olduğunu görünce üzüldüm. Kendisine twitter üzerinden bir mesajla uyarıda da bulundum, tabi ki pek ilgi görmedi anlaşılan :)

silagencoglu-twiterGüncelleme ve Güvenlik

Sitede bulunan en büyük sorun sitenin uzun zamandır güncellenmemiş olmasıydı. Bu sadece içerik değil asıl beni ilgilendiren tarafı wordpress sürümü olarak çok eski kalmış olmasıydı. Yaptığım testte hali hazırda wordpress 3.5 sürümü kullanılmaktaydı yani Aralık 2012 tarihinde yayınlanmış bir sürüm.

wordpress-3-5-yayinlanma-tarihi

Bu sürümün kullanılıyor olması sitenin güvenlik açısından da sıkıntılı olduğunun bir göstergesiydi.

silagencoglu-site-guvenlik-kontrolu
Sucuri sitesinde yapılan güvenlik testi sonucu

Bu ne demek oluyor, siteye güvenlik açıklarının da kapatıldığı güncellenmiş ve yeni versiyonlarının yüklenmediğini, yarın niyeti iyi olmayan birileri tarafından bu açıkların kullanılabileceği.

Hız Testi

Pingdom sitesinden yaptığım hız testlerinde de pek başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. Ana sayfa çok fazla yer kapladığından ve optimizasyon yapılmadığından hızı çok iyi durumda değildi.

silagencoglu-site-pingdom-hiz-testi

Ayrıca GMetrix sitesinde yaptığım testte de çok başarılı bir sonuç vermedi. Sayfanın ilk yüklenme hızı % 49 ve sonra tekrar yüklenme hızı % 71 gibi bir sonuç verdi ki bu rakamlar gerçekten düşük rakamlardır.

silagencoglu-site-gmetrix-testi

Sonuç olarak iyi işler yapan bir sanatçıdan web sitesi açısından da iyi şeyler beklemek hakkımız diye düşünüyorum. Sitede yapılacak düzenlemeler ve iyileştirmelerden burada tekrar bilgi vereceğim. Sizler de yorum kısmından bana ulaşabilirsiniz.

Bu yazıdan çıkaracağımız sonuç ise, eğer bir defa kurup bir daha yanına uğramayacaksak wordpress tarzı içerik yönetim sistemleri ile site kurmamak gerekir diye düşünüyorum.

Yazıma yine Sıla’nın sevdiğim şarkılarının biriyle veda edeyim.

İyi bloglamalar…

Not: 11.08.2016 tarihinde yaptığım ziyarette sitenin WordPress kullanımını bıraktığını gördüm. :(

Paylaşmak önemsemektir!