WordPress Sitenizde Son Yazıları Nasıl Gösterirsiniz

0
921

WordPress sitenizde son yazılan yazıları nasıl gösterirsiniz? Bunun 2 yöntemi var ve bunları aşağıda sizinle paylaştım. Tabi ki birçok tema ve eklenti ile değişik biçimlerde bunu sağlayabilirsiniz. Ancak bu yazımda her wordpress sitesinde yapabilmenizi sağlayan yöntemleri anlattım.

Neden böyle bir şey yapılır?

Arama motorları (SEO) ziyaretçinin sitede kalma süresi ve sitede açtığı sayfa sayısına dikkat eder. Sitenize gelen ziyaretçiyi birden fazla sayfaya yönlendirmenin bir yöntemi de son yazılan yazıları sitenizde göstermektir. Böylece, web sitenizin hemen çıkma oranı azalacaktır.

Metot 1: Gutenberg editörü ile son yazıları ekleme

WordPress 5.4 son sürümü, sadece yazı yazmanıza izin vermez, aynı zamanda size daha fazla seçenek sunan yeni bloklarla birlikte gelir. WordPress’te son yayınları görüntülemek için yayın düzenleyici ekranına gidin ve en son yazıları ekleyin. Bunu 2 kısımdan yapabilirsiniz. Birincisi başlık üzerinde bulunan + işaretini tıklayarak yapılabilir.

İşaret tıklandığında Bileşenler başlığı altında Son Yazılar kısmını göreceksiniz. Burayı tıklayarak ekleyebilirsiniz.

Diğer yöntem ise Başlığın alt tarafında yine aynı + işaretini tıklayarak yapabilirsiniz.

Buradan son yazılar ile alakalı bir alan (blok) ekleniyor. Buraya yazılarınız başlık halinde eklenecek ve yan sütunda ayarlamalar yapabileceğiniz kısımlar görülecek.

Yukarıdaki gibi yazıları yan yana görüntülemek için 1 numara ile gösterdiğim yerden Izgara Görünümünü seçebilirsiniz. Sağ tarafta numaralar ile gösterdiğim kısımlardan ise diğer ayarlar yapılabilir. 2 numarada yazıların özet kısımlarını göstereceğiniz alan var. Buradan 10 ile 100 kelime arasında özet görülmesini sağlayabilirsiniz. 3 numaralı alandan yazı tarihini gösterme ve gizleme işlemini yapabilirsiniz. 4 numaralı kısım yazıda öne çıkan görseli göstermek için ayar yapabileceğiniz kısımdır. Küçük resimlerin buradan gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Son olarak da 5 numaralı kısımdan yazılar tarihe göre sıralama, kategori seçme ve gösterilecek yazı sayısı ayarlamaları yapılabilir.

Metot 2: Bileşenler bölümünden son yazıları ekleme

Bildiğiniz gibi tema içerisinde sağ veya sol sütunda veya sayfanın en altında footer diye tabir edilen bölümde alanlar bulunur. Buraya Görünüm menüsü içerisinden Bileşenler kısmına giderek son yazıları ekleyebilirsiniz. Bileşen ne diye soruyorsanız buradaki yazıya da bi göz atabilirsiniz.

Benim demo olarak kullandığım temada sadece iki alan mevcuttu. Yukarıda da gördüğünüz gibi 1 numaralı alanı tıkladığınızda Son Yazılar bileşeninin eklenebileceği alanları göreceksiniz. 2 numaralı alanda kullandığınız temada bileşenleri ekleyebileceğiniz bir alanı seçeceksiniz. 3 alanda bulunan Bileşen Ekle düğmesini tıklayarak seçtiğiniz alana ekleme yapacaksınız.

Eklemeden sonra yukarıdaki gibi ayarlar açılacak. Önce isterseniz bileşen adını 1 numaralı kısımdan değiştirin. 2 numaralı yerden gösterilecek yazı sayısını seçebilir, 3 numaralı kısımdan ise yazı tarihini gösterme işlemini yapabilirsiniz. Sonrasında 4 numaralı kısımda Kaydet dedikten sonra işlem tamamlanacak.

Yukarıdakine benzer bir şekilde son yazılarınız eklediğiniz alanda görüntülenecek. Yazının en başında bahsettiğim gibi, bu işlemi yapan birçok farklı eklenti ve bu özellikleri gelişmiş birçok tema bulabilirsiniz. Burada size en basit yöntemiyle Son Yazıları nasıl ekleyebilirsiniz sorusuna cevap vermeye çalıştım. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!