WordPress sitenize giriş yapan kullanıcıları izleme

5
2850

Sitemize gelen ziyaretçilerle ilgili çok kapsamlı bilgileri Google Analytics ile takip edebiliyoruz. Peki sitemize abone olan yada sitemizde yazarlık yapan üyelerin neler yaptığını görebilir miyiz? Tabiki, WordPress sitenize giriş yapan kullanıcıları izleme ve neler yaptıklarını takip etme işlemi yapabilirsiniz. Belki bu işlem etik mi diye bir şey aklınıza gelebilir. Bu endişenizi site kuralları sayfanızda açık bir şekilde ne amaçla yaptığınızı belirtirsiniz. Böylece sorun oluşmaz.

Ne amaçla yapacağız? 

Öncelikle güvenliğiniz için bunu yapmanız faydalı olabilir. Giriş yapmış kullanıcı veya yazarınız sitede neler yapmış? Sitenize veya size problem yapacak davranışlarda bulunmuş mu? Bu gibi benzer endişeleri gidermek için kullanabilirsiniz.

Sitede yaşanacak bir problemde bunun neden olduğu sıkıntıyı bulmak için dönüp yapılanları inceleme şansınız olur. Sizden başka yetki verdiğiniz bir kullanıcı varsa yaptığı işlemleri kontrol edebilirsiniz.

Sitenizde aboneler için belge, döküman vs. sayfa oluşturduysanız bu sayfaları ziyaret eden kullanıcıları görebilirsiniz. Ne kadar ilgi duymuşlar, kimler ilgi duymuş görebilirsiniz.

Mesela yardıma ihtiyaç duyduğunuzda sitenizin dizaynı veya yönetimi için yardımcı olacak uzmanların daha önce neler yapıldığını görmesi, sonrasında yapılan işlemleri takip etmenize yarayacaktır.

Nasıl yapılır?

Bu gibi İngilizce LOG adı verilen kayıtlar sunucularda veya site içerisinde tutulmaktadır. Normal kullanıcıların girip içerisinde inceleme yapması zordur. O sebepten biz bu işlemi WP Security Audit Log adlı eklenti ile yapacağız. Öncelikle eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin.

Sol taraf menüye Audit Log adında bir menü başlığı gelecek ve eklenti ilk kullanıldığında yukarıdaki gibi bir sayfa açılacak. Sizden eklentinin freemius.com adresine bilgi gönderilmesi için talepte bulunuyor. Kabul etmek isterseniz Allow & Continue, etmiyorsanız Skip butonu ile devam edin.

Daha sonra eklentinin ana sayfası açılır. Kırmızı ile gösterdiğim alanda artık tüm yapılanların izleyebileceğiniz liste olacak. Sol tarafta ise eklenti ile ilgili diğer sayfalar mevcut. Öncelikle şunu belirteyim sarı çerçeveye aldığım özellikler pro sürümü ile geliyor ve satın almanız gerekiyor. Biz ücretsiz sürümü ile devam ediyoruz. Dilerseniz inceleyip satin alabilirsiniz. Ücretsiz sürümü yeterli olacaktır.

 

Enable/Disable Alerts menüsünde uyarı ayarları var. Buradan hangi durumların takip edileceğini belirleyebilirsiniz. İlk yüklemede tümü etkin. Siz zamanla bazılarını kaldırmak isterseniz buradan ayarlayacaksınız. Baş taraftaki seçimi kldırıp kaydederseniz o uyarılar artık görüntülenmez.

Settings yani ayarlar sayfasında eklentinin genel ayarlamaları var. Uyarı maili almak isterseniz, bu eklentiyi başka giriş yapanların görmesini istemezseniz, eklentiyi silmek istediğinizde tutulan tüm kayıtlarda silinsin isterseniz bu sayfadan ayarlama yapabilirsiniz.

Kayıtlar tutulmaya hemen başlar ve ilk menü sayfası olan Audit Log Viewer içerisinde artık kayıtları görebilirsiniz.

Yukarıda yaptığım denemeden bir örnek mevcut. Birinci satır, benim Deneme adında oluşturduğum yazıyı editörde açtığımı, ikinci satır ise Deneme adında bir yazı oluşturup kaydettiğimi söylüyor. Listede uyarı id numarası (Alert ID), önem düzeyi (Severity), tarih (Date), kullanıcı (User), kaynak ip adresi (Source IP) ve mesaj (Message) bilgileri sırasıyla gösteriliyor.

Kullanışlı ve işinizi görecek bir eklentiyi elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Artık sitenizde ne olup bittiğini rahatlıkla görebilirsiniz. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!