WordPress sitenizi temizleyin

0
3912

Eklenti yükleyip siliyoruz, temaları deniyoruz, resim ekleyip sonra o resimle ilgili yazıyı siliyoruz, yazılarımızda veya sayfalarımızda değişiklikler yapıyoruz vs. Tüm bu yaptığımız işlemler ve burada yazmayı unuttuğum olaylar sonrasında sitemizde bazı gereksiz kalıntılar oluşmakta. Peki bu kalıntılardan kurtulmak iyi olmaz mı? Wordpress sitenizi temizleyin demekteki amacım bu tür kalıntılardan kurtulmanız. Şimdi sırasıyla yapılabilecek işlemlerden bahsedeceğim.

Burada anlatacaklarımı uygulamadan önce her zaman olduğu gibi mutlaka yedekleme yapmanızı önereceğim.

Manuel olarak yapabilecekleriniz

  1. Kullanmadığınız (inaktif) eklentilerinizi silin
  2. Kullanmadığınız (inaktif) temalarınızı silin

Kullanılmayan kısa kodları (shortcode) engelleyin

Eklentilerin özelliklerini sayfalarda veya yazılarda görüntülemek için bazen [shortcode id=”1234″] şeklinde kısa kodlar kullanırız. Bunlarla ilişkili eklentiyi kullanmayı bırakıp devre dışı bırakınca bu kodlar yazılar içerisinde kalacaktır. İşte bu kodların görünmesini engellemek için Hide Unwanted Shortcodes adlı eklentiyi kullanabilirsiniz.

Eski yazıların düzeltmelerini silin

Bir yazıda düzeltme yapıldığında WordPress otomatik olarak eski olanı geri dönme şansı olması için saklar. Bunlar veri tabanında belirli bir yer kaplar. Her ne kadar site hızınızı çok etkilemese de bunların arada bir temizlenmesi veri tabanınızın kapladığı alanın azalmasına yardımcı olacaktır. Bu işlemi yapan birçok eklenti bulabilirsiniz. Benim de size önerebileceğim eklenti Optimize Database after Deleting Revisions olacak.

Kullanılmayan ortam dosyalarını silin

Yazı yazarken eklediğimiz resim, fotoğraf vb. dosyalar ortam dosyası dediğimiz klasörde saklanır. Bazen hiç kullanmadığımız veya kullandıktan sonra o dosya ile ilgili yazıyı sildiğimiz zaman boşta kalan resim veya fotoğraflar burada hala saklanmaya devam edecektir. Böyle olunca haliyle sitemizin kapladığı alan gittikçe büyüyecektir. İşte bu kullanılmayan ortam dosyalarını Image Cleanup adlı eklenti ile bulup kaldırabilirsiniz.

İstenmeyen yorumları silin

İstenmeyen yorumlar Akismet eklentisi ile engellense de bunlar sitenizi işgal etmeye devam eder. İşte bu yorumları silmek ve bunu otomatik bir biçimde sürekli yenilemek için Spam Comments Cleaner adlı eklentiyi kullanabilirsiniz.

Kırık linkleri kontrol edin

Ben de dahil olmak üzere ne kadar sağlam içerik yönetim sistemleri kullansak ta zaman zaman sitemizde kırık linkler oluşabilmektedir. Bunlar sadece kullanıcıyı bezdirmez aynı zamanda SEO açısından da olumsuzluk oluştururlar. Bu linkleri bulup düzeltmek için W3.org/checklink sayfasını kullanabilirsiniz.

İşinize yarayacak işlemler ve eklentilerden bahsettiğimi umuyorum. Bir sorun yaşamanız durumunda veya bir öneriniz varsa aşağıda yorum kısmından veya iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!