WordPress sitesi üzerinden direkt mesaj gönderme

0
1897

Blog deyince aklımıza birçok üye ve bu üyelerle iletişim gelmekte. Kullanıcılar üye olabilir, yazı yazabilir yani sürekli iletişimde bulunabilir. Üyelere mesaj göndermek istediğimizde genellikle kullandığımız eski yöntemler, yani eposta sunucuları üzerinden. WordPress sitesi üzerinden direkt mesaj gönderme yöntemi ile sitenize üye kullanıcılara bireysel yada toplu olarak mesaj atabilirsiniz.

Ne için kullanılabilir?

Yeni bir yazı yazdığınızda site üyelerinize toplu olarak mesaj atabilirsiniz. Site editör veya yazarlarına bir konu hakkında bilgi verebilir, bir talepte bulunabilirsiniz. Bir duyuru yapmak istediğinizde bir mesajla tüm üyelere ulaşabilirsiniz.

Özellikler ve kullanımı

Eklentinin adı Email Users, öncelikle eklentiyi kurup etkinleştirin. Kurulumdan sonra Yönetici Sayfası‘na Email Users adında bir menü ekleniyor ve altında alt menüler mevcut. Bu menü tıklandığında ana sayfası açılıyor.

Burada Send Individual Message kısmından tekli mesaj, Send a Group Message kısmından ise adından da anlaşılacağı gibi grup mesajı gönderebilirsiniz.  Ayrıca menü içerisinde de bu başlıklar mevcut, oradan da bu mesaj gönderme sayfalarını açabilirsiniz. Öncelikle bireysel mesaj sayfasından bahsedeyim.

Burada normal mesaj sayfasına benzer özellikler var, mail formatı (html veya text), gönderen, mesaj başlığı ve mesaj metin kısmı. Bunlardan farklı bir de Recipients yani Alıcılar kısmı var ve göndereceğiniz kişi veya kişileri buradan seçiyorsunuz. Tıkladığınızda kullanıcı isimleri karşınıza geliyor ve CTRL tuşuna basılı tutarak çoklu seçim de yapabilirsiniz.

Grup mail sayfası da bundan çok farklı değil.

Tek fark alıcılar kısmını tıkladığınızda yazarlar, editörler, aboneler, kullanıcılar vs sitedeki üye grupların adları geliyor. Buradan istediğiniz grubu seçerek toplu mesaj gönderebilirsiniz. Daha önce sitede gelişmiş üye eklentisi hakkında bahsetmiştim. Bunun gibi eklentilerle grupları daha fazla yönetebilir, birden fazla grup oluşturabilirsiniz.

Son olarak User Settings kısmından bahsedeyim.

Bu menü altından sitenize üye kişileri görüntüleyip toplu işlem yapabilirsiniz. Toplu işlemler içerisinde Uyarıları ve Toplu Mailleri seçtiğiniz üyeler için açıp kapatabilirsiniz.

Eklenti basit ve kullanışlı geldi ve sizlere tanıtmak istedim, işinizi görmesi umuduyla iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!