WordPress sitesinden SMTP ile mail gönderme

1
452

Geçenlerde bir hosting firması, PHP ile mail gönderimine izin vermediğini paketlerinin tanıtım sayfasında yazmış. Ayrıca site üzerinden sadece SMTP ile mail gönderilebileceğini belirtmiş. Biraz araştırdım ve bu durumla karşılaşacak kullanıcıların wordpress sitesinden SMTP ile mail gönderme işleminin nasıl yapabileceği ilgili bilgi vermek istedim.

SMTP nedir?

İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşan SMTP‘nin açılımı “Simple Mail Transfer Protocol“, yani basit posta aktarım protokolü. Teknik ayrıntıya girmeden söyleyecek olursak, sunucularda mail gönderme amacıyla kullanılan bir sistem.

Bu işlemi nasıl sağlarız?

Bunun için WP Mail SMTP adlı bir eklentiyi kullanacağız, benim araştırmalarımda bulduğum ve kullanımı basit bir eklenti. Öncelikle eklentiyi kurup etkinleştirin.

Eklentinin ayarları

Eklentiyi kurup etkinleştirdiğinizde Ayarlar menüsü içerisine Email diye bir başlık gelecek.

Buraya tıklayarak ayarlamalar yapılacak sayfayı açıyoruz. İlk olarak Advanced Email Options kısmı geliyor.

Burada sırasıyla açıklayayım;

  • From email: Siteden gönderilecek epostalarda gönderen email kısmı, örneğin info@sitenizin.com
  • From name: Gönderenin ismi, mesela benim sitemde burayı WPsitesi yapıyorum, isterseniz ad soyad da yapabilirsiniz.
  • Mailer: Zaten SMTP kullanacağımız için bu kısım seçili kalsın
  • Return path: Eğer From email kısmına yazdığınız epostaya dönüş yapılmasını istiyorsanız bu kısmı seçili hale getirin.

İlk kısımdaki ayarlamaları yapıp Değişiklikleri Kaydet dedikten sonra alt kısmında SMTP options adında bir dizi ayarlamalar var.

Burada bulunan ayarları kullandığınız hosting veya sunucu firmasından sorarak öğrenebilirsiniz. Bu kısımları da ayarlayıp kaydettikten sonra artık SMTP yoluyla eposta gönderimine hazır bir wordpress siteniz olacak.

Test etme

Yapılan bu ayarlamalar sonunda en altta Send a Test Email adında bir bölüm mevcut. Buraya kendi kullandığınız bir eposta adresini yazarak test yapabilirsiniz.

Eposta adresini yazıp Send Test dediğinizde yazdığınız eposta adresine mail gelmişse işlemler doğru ve sistem çalışıyor demektir. İşinize yarayacağı umuduyla iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!