WordPress sitesine Flickr fotoğraf galerisi ekleme

2
731

Geçenlerde gezmeyi seven bir takipcim (alevinvizorunden.com) sitesine Flickr üzerinden nasıl fotoğraf ekleyebileceğini sordu. “Sadece size anlatmak yerine bir yazı yazayım, ihtiyaç duyan herkes okusun” dedim. WordPress sitesine Flickr fotoğraf galerisi ekleme yazısını yazmaya karar verdim. Burada anlatılanlar ile Flickr üzerinden rahatlıkla bir galeri ekleyebileceğinizi düşünüyorum.

Eklentinin yüklenmesi ve ayarları

Öncelikle bu işlemi sağlayacak olan Flickr Album Gallery – Image, Gallery, Photo, Albums adlı eklentiyi yükleyip etkinleştirin. Eklenti yüklenince Yönetici paneline Flickr Album Gallery adında bir menü geliyor. Burada Add New Gallery alt menüsünü tıklayarak önce yeni bir fotoğraf galerisi oluşturacağız.

Yukarıdaki durum gözünüzü korkutmasın, sırayla bahsedeceğim. Öncelikle galeriye siyah ok ile gösterdiğim kısımdan bir ad verin. Bu adın görünmesini istiyorsanız gri ok ile gösterdiğim alandan Yes kısmını seçili yapın. Şimdi Flickr sitesinden kırmız ok ile gösterilen kısım için bir API Key ve yeşil ok ile gösterilen kısım için Albüm numarası oluşturacağız.

Flickr API Key alma

Önce siteniz bu kodu alacağımız sayfasına burayı tıklayıp gidin, giriş yapmadıysanız siteye giriş yapın. Ok ile gösterdiğim bulunan Create an App linkini tıklayın.

Açılan sayfada APPLY FOR NON-COMMERCIAL KEY kısmını seçin.

Açılan sayfada  Get your API Key başlığı altındaki Request an API Key linkini tıklayın.

Şimdi gerekli kısımları doldurup anahtarı alacağımız aşağıdaki gibi bir sayfa açıldı. Burada ilk kısma uygulama için bir ad verin, ikinci kısımda kısa bir açıklama girin.Üçüncü kısımdaki şartları onayladıktan sonra SUBMIT butonunu tıklayın.

API Key aşağıdaki gibi oluşturduk. Şimdi bu anahtarı kopyalayıp eklentinin Enter Flickr API Key kısmına yapıştırın.

Flickr Albüm oluşturma

Şimdi yazılarımız içerisine ekleyeceğimiz albümü oluşturacağız. Mesela bir İzmir gezisi yaptınız, bu resimleri İzmir diye bir albümde toplayıp siteye ekleyeceksiniz. Flickr ana sayfasında You menüsü içersinde Albums linkini, açılan sayfada New album butonunu tıklayın.

Aşağıda basamaklar halinde gösterdim. Önce sürkle bırak yöntemi ile albüm içerisine fotoğrafları ekleyin. Sonra albüme bir ad verin (benim örneğimde adı izmir oldu). Son olarak da SAVE diyerek kaydedin.

Şimdi tekrardan albümler sayfasına gelip yeni oluşturduğunuz albümü tıklayınca tarayıcı çubuğunda albümün numarasını göreceksiniz.

Bu numarayı kopyalayıp eklenti sayfasında Enter Flickr Album ID kısmına yapıştırıyoruz.

Yazımıza galeri ekleme

Api ve albüm numaralarını da girdikten sonra eklenti sayfasında Yayınla butonunu (mavi ok ile göstermiştim) tıklayınca orada [FAG id=6] şeklinde bir kısa kod oluşacak. Bu kodu yazımızda galeri ekleyeceğimiz kısım için kopyalayalım. Sonra galeri ekleyeceğimiz yazıya gidelim.

Kopyaladığımız bu kısa kodu yukarıda gösterilen şekilde yazınızda galerinin görünmesini istediğiniz kısma (en alt, iki paragraf arasıveya en üst) yapıştırın. Yazıyı kaydettiğinizde aşağıdaki gibi bir galeri yapıştırdığınız alanda görüntülenecek.

Benim verdiğim örnekte yazının en altına yapıştırdım. Burada görüntülenen fotoğraflardan biri tıklandığında güzel bir slayt gösterisi açılıyor ve ekli olan tüm fotoğraflar sırasıyla, büyük boyutlarda şu şekilde görülebiliyor.

Ziyaretçileriniz sağ ve sol okları kullanarak tüm fotoğrafları görebilir. Ayrıca sol üst köşede fotoğrafın bilgileri gösteriliyor.

Oldukça açık bir şekilde anlatmaya çalıştım, umarım amacına ulaşmıştır, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!