WordPress sorunlu eklentilerin tespiti

0
265

Hazırladığımız blog sitelerini daha güçlü veya daha görünümü güzel hale getirmek için eklentiler kullanırız. Birçoğumuz yüklü eklentilere baktığımızda onlarca eklentiyi yüklediğimizi göreceğiz. Bazen eklentiler bir problem yada güvenlik açığı bulunduğu için wordpress veritabanından kaldırılır.

kullanimdan-kaldirilan-eklenti-uyarisi
WordPress.org sitesinde veritabanında bulunmayan eklenti için uyarı

 

Kimi zaman da bazı eklentiler yazarları tarafından uzun süreler güncellenmez.

Wordpress.org sitesinde uzun süre güncelleme yapılmayan eklenti için uyarı
WordPress.org sitesinde uzun süre güncelleme yapılmayan eklenti için uyarı

Peki bunların hangisinin uzun zamandır güncelleme almadığını veya hangisinin wordpress. org eklenti sayfasından kaldırıldığını nasıl bulacağız? İşte bu gibi wordpress sorunlu eklentilerin tespiti için hazırlanmış bir eklenti olan No Longer in Directory bizim için bu işi yapabilir.

Eklentiyi kurup etkinleştirdiğinizde Eklentiler menüsünün altına No Longer in Directory menüsü gelecek. Burayı tıkladığınızda eklentinin sayfası açılacak ve başka hiçbir işlem yapılmadan yukarıda bahsi geçen iki tip sorunlu eklenti grubu ayrı gruplar halinde listelenecektir.

kullanimdan-kaldirilan-eklenti-sonuc

Yukarıda ki örnekte birinci kısımda wordpress.org veritabanından bir sorun sebebiyle kaldırılmış eklentilerin bulunması gerekiyordu ancak blog sitemizde böyle hiçbir eklenti yüklü olmadığını, tüm eklentilerimizin veritabanında listelendiğini anlıyoruz. Bu güzel haber!

İkinci kısmda ise bir adet eklentimizin en az iki yıldan bu yana güncellenmediğini bildiren bölümü görmektesiniz. Eğer bildiğiniz ve size sorun yaratmayan bir eklenti ise bir işlem yapmanıza gerek yok ancak bu eklentinin yaptığı işi farklı ve güncel bir eklenti ile yapma şansınız varsa bunun yerine geçebilecek bu eklentiyi kullanmanız her zaman uygun olacaktır.

İşte bu kadar kısa sürede tüm eklentilerinizin denetimini yaptınız. Küçük ama gerçekten yaptığı iş bakımından çok kullanışlı bir uygulama. Eğer bu gibi sorun yaratma ihtimali olan eklentilerle başınız ağrısın istemiyorsanız şiddetle bu uygulama sayesinde tespit ederek çok geç kalmadan önlem almanızı tavsiye ederim.

Yorum kısmından veya iletişim sayfasından her zaman bize ulaşabilirsiniz. Yazımızı paylaşmayı ihmal etmeyin, bilgi paylaştıkça çoğalır. İyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!