WordPress yazı, sayfa veya kategori id numarasını bulma

8
5629

WordPress ve benzeri veritabanı ile çalışan sistemlerde bir yazı, sayfa veya kategori oluşturduğunuzda bunlara benzersiz bir id numarası verilir. Bu numara her biri için farklıdır ve başka bir yazı veya sayfa için kullanılmaz. Özellikle web sayfası geliştiricileri veya özel bir eklenti kullanımı için bu id numarasına ihtiyaç duyulabilir. WordPress yazı, sayfa veya kategori id numarasını bulma işlemini nasıl yapabileceğimizi burada iki yöntemle anlatacağım.

ID nedir?

ID, veritabanı sistemlerinde kullanılan ve her bir tabloda eklenen veri için kullanılan, genellikle rakamsal olarak ifade edilen sistemdir. Hayatın her alanında kullanılan ve Türkçe olarak “kimlik” şeklinde ifade edilebilir.

Yöntem 1: Manuel olarak ID numarasını bulma

Bu yöntemde ID numarasını bulmak için internet tarayıcımızı kullanacağız. Bir yazı, sayfa veya kategoriyi düzenlemek için Yönetici Panelinizde açtığınızda tarayıcı çubuğunda bir adres görüntülenecektir. Bu adres içerisinde düzenleme yaptığınız yazının ID numarası da bulunmaktadır.

yazi-id-bulma-ornek

Yukarıda bir sayfa veya yazıyı düzenlemek için açtığımda aldığım tarayıcı adres çubuğu örneğini görüyorsunuz. Burada sarı renkle gösterdiğim kısım açılan yazının ID numarasıdır.

kategori-id-bulma-ornek

Yukarıda verdiğim diğer örnek ise bir kategori düzenlemek için açtığımda alınan örneği göstermektedir. Burada da açılan kategorinin 96 ID numarası olduğunu görebilirsiniz.

Bu yöntem eğer sık olarak ID numarası kullanmayacaksanız basit bir yöntemdir.

Yöntem 2: Eklenti ile ID numarası bulma

Eğer sık sık bir sayfa, yazı veya kategori ID numarasına ihtiyaç duyuyorsanız bunu bir eklenti ile halletmeniz daha akılcı olacaktır. Bunun için birçok eklenti bulabilirsiniz. Benim kullandığım ve size de tavsiye edebileceğim eklenti WPsite Show IDs olacaktır. Eklentiyi kurup etkinleştirmeniz yeterli bir işlem olacaktır. Başka bir işlem yapmadan artık sayfa, yazı, kategori ve hatta etiket, kullanıcı, yazar vb birçok ID numarasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bulma istediğiniz ID numarası için Yönetici Panelinizde bir sayfayı tıkladığınızda (yazılar, sayfalar, kategoriler vb) listelenen özellikler içerisinde bir de ID adında bir sütun göreceksiniz.

eklenti-id-bulma-ornek

Yukarıda da bir yazılar sayfasında gösterildiği gibi ID numarası her bir yazı için görüntülenmeye başlayacak. Dilediğiniz yazı için ID numarasını görebileceksiniz. En başta söylediğim gibi bu tüm diğer listeler için (yazılar, sayfalar, kategoriler vb) geçerli olacaktır.

İşinize yarayan bir yazı olduğu umuduyla iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!