WordPress yazılarına excel tablo ekleme

10
2787

Web sitesi ile uğraşan arkadaşların Microsoft Excel tablolarında hazırladıkları verileri WordPress yazılarına eklemek yönünde birçok talep geliyor. Daha önce yazdığım Gelişmiş Tablo eklentisi ile bu işlemi HTML kodu kullanarak tablo oluşturma işlemine göre daha rahat çözebilirsiniz. Ancak birçok verisi olan ve bunları hazırladıkları blog üzerinde paylaşmak isteyen arkadaşlar için bu yazımda daha pratik ve kullanışlı başka bir eklentiden bahsetmek istiyorum.

WordPress yazılarına excel tablo ekleme

Eklentinin adı Inline Google Spreadsheet Viewer, eklentiyi öncelikle Yönetici panelinden yükleyin ve etkinleştirin.

Öncelikle biraz eklentiden bahsedeyim. Eklenti, Google Drive içerisinde bulunan excel sayfalarınızı, CSV formatındaki dosyalarınızı ve MySQL içerisindeki verilerinizi tablo halinde yazılarınıza veya sayfalarınıza ekleyebiliyor. Sayfada sadece tablo halinde veriler gösterilmiyor, ayrıca bu verilerin PDF, Excel veya CSV olarak indirebiliyor yada yazıcıdan çıktı alabiliyorsunuz. Verileri 10, 25, 50 veya 100 satır halinde görebiliyor, veri içerisinde arama yapıp, sonuçların bulunduğu satırları görebiliyorsunuz. Ayrıca excel sayfanızda hazırlayacağınız grafikleri de sayfanızda gösterebilirsiniz.

Bu yazıda en kullanışlı olan Google Drive üzerinden nasıl veri gösterebilirsiniz biraz ondan bahsedeyim. Öncelikle bir Gmail hesabınız olmalı, eğer hesabınız varsa Google Drive adresine giderek buraya göstermek istediğiniz excel tablolarını yükleyin. Burada yüklediğiniz excel belgesini açtığınızda sayfanın sağ üst köşesinde Paylaş diye bir buton bulunuyor.

excel-veri-gosterme-paylas-butonu

Bu butonu tıkladığınızda bir pencere açılacak. Burada bulunan yeşil ikonu tıklayınca size bir paylaşım linki oluşturulacak ve bu link otomatik olarak kopyalanacak.

excel-veri-gosterme-dosya-paylasma

Artık göstereceğimiz excel sayfa linki tamam, şimdi bunu yazı içerisinde göstermek için Yönetici yani Admin panel içerisinden bir yeni yazı açıyoruz. Dilerseniz bu tablo öncesi veya sonrasına yazı, resim vs. ekleyebilirsiniz. Yeni yazı ekleme sayfasında bu kodu eklemek için Metin yazı şeklini seçeceğiz, orada gdoc adında bir buton görünecek, burayı tıkladığınızda eklentinin link ekleme penceresi açılacaktır.

excel-veri-gosterme-linki-ekleme

Bu gdoc butonu tıklandığında link ekleme penceresi açılacak ve burada pembe renkli metin kutusu içerisine yukarıda anlattığım yöntemle kopyaladığınız excel linkini yapıştırın.

excel-veri-gosterme-linki-ekleme-penceresi

Add Spreadsheet butonu tıklandığında işlem tamamlanacak ve gerekli link yazıya eklenecek. Ayrıca eklenti içerisinde başka birçok ayarlar bulunmakta ancak ben burada basitçe nasıl bir tablo yazıya eklenir onu anlatmaya çalışıyorum. Bu yöntemden sonra diğer ayarları inceleyip eklentiyi keşfedebilirsiniz.

Yazıyı tamamlayıp kaydettiğinizde artık tablonuz hazır, aşağıda örnek olarak gösterdiğim gibi bir tablonun yazınızda görüntüleniyor olması gerekir.

excel-veri-gosterme-ornek-sayfa

En başta da anlattım ve örnekte de görebilirsiniz, arama çubuğu, değişik şekillerde kaydetme ve yazdırma butonları, veri sayısı fazla ise diğer sayfaları gösterme çubuğu gibi çok şık tablolar elde edeceksiniz. Ayrıca verilerin üzerinde bulunan veri adlarını tıklayarak dilediğiniz sütuna göre sıralama yapabiliyorsunuz.

Tablo üzerinde bulunan yazdır, pdf, excel, csv vs. butonlarını dilerseniz eklenti ayarlarından ekleyip çıkarabilirsiniz. Bunun için Yönetici Paneli menüsünde Ayarlar içerisinde Inline Google Spreadsheet Viewer kısmını tıkladığınızda açılan sayfada bu butonların listesi var, kaldırmak istediğiniz butonun satırını silmeniz yeterli.

excel-veri-gosterme-buton-kaldirma

Son olarak eklenti ile alakalı söyleyeceklerim, eğer orijinal excel dosyasında bir veriyi güncellerseniz sayfanızda da otomatik güncelleniyor. Henüz yeni bir eklenti olmasına rağmen kullanım kolaylığı ve yaptığı işlevleri ile göz dolduruyor.

Yaşayacağınız sıkıntılarda veya destek ihtiyaçlarınızda iletişim sayfasından yada aşağıdaki yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz. Beğendiyseniz çekinmeyin, paylaşın yazımızı, iyi bloglamalar…

Paylaşmak önemsemektir!